Noszvaj – mieszkania w jaskiniach – oryginalna wioska na Węgrzech

grafywpodrozy.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: noszvaj


Noszvaj to wioska, w której kiedyś mieszkania powstawały w sztucznych jaskiniach drążonych w miękkiej skale wulkanicznej. Ostatni mieszkańcy opuścili skalne domy w latach 60. XX wieku. Dzisiaj niewielka miejscowość koło Eger na Węgrzech jest dużą atrakcją turystyczną.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Dojazd i parking
  • Bilety do mieszkań jaskiniowych (barlanglakások)
  • Tuf ryolityczny
  • Budownictwo jaskiniowe
  • Piękna przyroda wokół
Domy wydrążone w skale

Informacje praktyczne

  • Noszvaj znajduje w odległości tylko 11 km od popularnego Egeru,,
  • Z Egeru kursuje bus linii 3441,
  • obowiązują bilety wstępu (bilet normalny 700 HUF, ulgowy 500 HUF – płatne tylko gotówką),
  • w pobliżu znajduje się darmowy parking,
  • atrakcja z utrudnionym dostępem dla osób niepełnosprawnych,
  • choć miejsce jest wyjątkowe to tłumów turystów tu nie ma,
  • można zabrać psa.
Mieszkania w jaskini
Warsztat rzemieślniczy

Dojazd i parking

Z Egeru samochodem czeka was pokonanie wąskiej drogi o długości 11 km. Podróż jest przyjemna, ponieważ jedziemy przez pofalowane tereny, z uprawą słoneczników i winorośli. Jest co podziwiać za oknem. Z Egeru kursuje również autobus nr 3441 (czas przejazdu to 20 min, koszt – w przeliczeniu to 5 zł. jeżeli zdecydowaliście się na dojazd własnym samochodem, to możecie dotrzeć prawie pod samo wzgórze z jaskiniami. Ostatni odcinek pojedziecie po drodze szutrowej, ale nie jest źle. Na miejscu czeka darmowy parking.

Przykładowe wnętrze domu w jaskini
W niektórych mieszkaniach jest dość ciemno

Bilety do mieszkań jaskiniowych (barlanglakások)

Barlanglakások to jest nazwa węgierska i w tłumaczeniu oznacza mieszkania jaskiniowe. W takiej formie pojawia się na oficjalnych mapach i przewodnikach. Tu podajemy dokładne namiary na barlanglakások. Teraz dwie doskonałe wiadomości. Bilet wstępu kosztuje tylko 700 HUF dla osoby dorosłej i 500 HUF dla dziecka. Niestety płatne tylko gotówką u osoby wpuszczają na teren mieszkań jaskiniowych, które dzisiaj nie są już zamieszkałe. Działają tu tylko warsztaty rzemieślnicze i pracownie artystów. Kilka jaskiń zamieniono w małe galerie sztuki współczesnej. Druga dobra wiadomość – choć barlanglakások to miejsce wyjątkowe i oryginalne, to tłumów turystów tu nie ma. Zwiedzanie jaskiń odbywa się w bardzo kameralnej atmosferze. Dla nas bomba!

Większość mieszkań posiada piece

Tuf ryolityczny

Noszvaj leży w odległości zaledwie 7 km od popularnego wśród Polaków Egeru, słynącego ze wspaniałych zabytków, wina i basenów termalnych. Do Noszvaj turystów przyciąga głównie pałac, ale nas zainteresowała zupełnie inna historia. Wioska leży w terenie górzystym o pochodzeniu wulkanicznym. Skała, w której drążono jaskinie to tuf ryolityczny, czyli skała osadowa, powstająca z materiału piroklastycznego. W tym przypadku z piasku, popiołu wulkanicznego i rolitu (kwaśna skała wylewna powstająca z zastygnięcia lawy o podobnym składzie do granitu, różni je tylko sposób krzepnięcia). Tuf ryolityczny jest skałą bardzo miękką łatwo poddającą się obróbce.

Domy w jaskiniach w Noszvaj położone są piętrowo

Budownictwo jaskiniowe

Drążenie pomieszczeń w skale było bardzo proste. Co interesujące tuf jest skałą bardzo popularną na Węgrzech, gdzie budowa piwnic i podziemnych składów na wino w tej skale było od wieków bardzo popularnym rozwiązaniem. Mieszkańcy w Noszvaj posunęli się o krok dalej i zaczęli w skale drążyć groty mieszkalne i pomieszczenia wykorzystywane na warsztaty rzemieślnicze. Było to rozwiązanie stosowane zwłaszcza przez rodziny mniej zamożne. W ten sposób powstawały w skale domy z wieloma pokojami, kuchnią z piecem, w którym mieszkały rodziny wielopokoleniowe. Z miękkiej skały powstawały łóżka, meble, półki i stoły. Wiele pokoi miało wykute otwory okienne, w których zamontowano szklane okna.

Dom w skale w Noszvaj
Nietypowy piec w jaskini

Piękna przyroda wokół

Mieszkania w jaskiniach były drążone na malowniczych wzgórzach, skąd rozpościerała się piękna panorama na okolicę. Z domu położonego najwyżej wyglądamy przez okno i podziwiamy plantację winorośli. Domy położone są piętrowo. Często dach jednego gospodarstwa był ogródkiem i tarasem dla tego położonego wyżej. Wygląda to kosmicznie. Pewnie wiele osób odwiedzających Noszvaj wspomni popularny kiedyś serial „Flinstonowie”.

Piękne widoki za oknem
Galeria sztuki współczesnej w Noszvaj

Węgry to popularny dla polskich turystów kierunek na wyjazdy wakacyjne. Wśród kierunków prym wiedzie Balaton. To cudowne miejsce, ale w artykule Węgry to nie tylko Balaton i Budapeszt podpowiadamy jeszcze kilka fajnych miejsc wartych odwiedzenia.

W skale wykonano meble i łóżka
Budownictwo jaskiniowe w Noszvaj
Idź do oryginalnego materiału