Pyszna, aromatyczna i nieziemsko łatwa w wykonaniu – taka jest szarlotka Kasi Dowbor. Jedno z najpopularniejszych ciast doczekało się mnóstwa wariacji. Również ta przypadnie Wam do gustu. Zapiszcie sobie ten przepis. Nieraz z niego skorzystacie!
Szarlotka to – według tradycyjnego przepisu – kruche ciasto nadziewane jabłkami. Deser ten wywodzi się z Francji, a jego nazwa pochodzi od imienia żony cara Mikołaja I – Charlotty. Dawniej do ciasta dodawano masło, smalec lub choćby oba rodzaje tłuszczu. Na nadzienie używano poszatkowanych jabłek surowych, lekko podsmażonych lub duszonych na marmoladę. Niekiedy nadzienie wzbogacano gruszkami lub rodzynkami.
Szarlotka czy jabłecznik?
Często używamy tych słów zamiennie. Pozornie takie same ciasta, różnią się między sobą sposobem przygotowania. Głównym składnikiem szarlotki są jabłka pokrojone w plastry, układane na kruchym cieście i posypane cynamonem i cukrem. Na wierzchu ciasta często znajduje się druga warstwa kruchego ciasta lub kruszonka, która dodaje chrupkości i smaku. Co ciekawe, szarlotka – w przeciwieństwie do jabłecznika – nie musi posiadać jabłek. Wypełnieniem mogą być inne owoce, a choćby wytrwane dodatki.
Jabłecznik jest ciastem pochodzenia niemieckiego i składa się z pokrojonych w kostkę jabłek, które są układane na cieście drożdżowym lub biszkoptowym. Na wierzchu często znajduje się kruszonka, a czasami także galaretka jabłkowa, która dodaje smaku i wilgoci. W przypadku jabłecznika najczęściej korzysta się z surowych owoców, natomiast w przypadku szarlotki – już poddanych obróbce.
Kasia Dowbor serwuje szarlotkę z jabłkami w karmelu – Pyszności Fot. Pixabay
Sprawdź również: Tak pyszne, iż trudno skończyć na jednym kawałku. To ciasto to prawdziwy hit
Szarlotka Kasi Dowbor z 5 składników. Przepis
Do szarlotki idealnie sprawdzą się kwaśne lub słodko-kwaśne odmiany jabłek, które równoważą smak słodkiego ciasta. Najlepszym wyborem będzie Antonówka i Szara reneta, sprawdzi się również owoc jabłoni Ligol. jeżeli jednak jesteś fanem słodkich odmian, to sięgnij po Championa. Lobo i Papierówka są kruchymi odmianami jabłek, ale również i je uważa się za odpowiednie do szarlotki.
Składniki:
- 6 jabłek
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- łyżka masła
- łyżka cynamonu
- 150 g cukru
Przygotowanie:
- Jabłka obierz ze skórki i usuń z nich gniazda nasienne. Następnie pokrój owoce w nieregularne kawałki.
- Rozgrzej masło na dużej patelni i dodaj do niego cukier. Mieszaj, aż cukier zbrązowieje i zrobi się z niego karmel.
- Do karmelu dodaj jabłka oraz cynamon. Podsmaż całość tak, by jabłka zmiękły. Następnie odstaw masę, by ostygła.
- Tortownicę o średnicy 26 cm wyłóż ciastem francuskim i rozłóż na nim owoce w karmelu.
- Wierzch posyp cynamonem. Szarlotkę możesz również udekorować np. plecionką z ciasta francuskiego.
- Szarlotkę piecz przez około 35 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. Ciasto powinno się ładnie zrumienić.
Szukasz inspiracji na dania z jabłkami? Zobacz przepis na smakowite racuszki: