W miniony piątek, w malowniczej scenerii Miasteczka Galicyjskiego, odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które na długo zostanie w pamięci uczestników – promocja kartki pocztowej poświęconej legendzie polskiego kina, Danucie Szaflarskiej. Organizowane z inicjatywy Tomasza Michałowskiego, prezesa Stowarzyszenia Dla Miasta, spotkanie zgromadziło szerokie grono miłośników sztuki, kultury oraz wielbicieli tej wybitnej aktorki.
Wydarzenie rozpoczęło się od serdecznych słów powitania przez Rafała Maćkowskiego, który zaprosił na scenę głównego organizatora. Michałowski, w swoim przemówieniu, podkreślił wkład Andrzeja Bodzionego wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej w realizację tego przedsięwzięcia. Następnie glos zabrali Sławomir Czop zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Sadeckiej oraz Marta Mordarska radna Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Jednym z najbardziej wzruszających punktów programu był pokaz filmu dokumentalnego o Danucie Szaflarskiej pt. „Ja po prostu kocham żyć”, wyróżnionego podczas konkursu Epizody Niepodległości. Dzieło Seweryna Łomnickiego i Anieli Kulig, obecnego na sali, otrzymało gromkie brawa od zebranych gości.
W trakcie wydarzenia nie zabrakło również osobistych wspomnień i artystycznych występów. Szczególne emocje wywołało wspomnienie Marzeny Drzewińskiej Sons oraz interpretacja wiersza Wandy Łomnickiej Dulak przez Elżbietę Bołoz z wnuczką Leną Drożdż.
Kulminacyjnym momentem była prezentacja projektu kartki pocztowej autorstwa Joanny Fleszar Haspert, przedstawiającego Danutę Szaflarską w kadrze z filmu „Skarb”. Kartka ta, uzupełniona o fotografię en face aktorki, od dzisiaj będzie nie tylko cenną pamiątką, ale także symbolem kulturowego dziedzictwa.
W ramach podziękowań Tomasz Michałowski nie szczędził ciepłych słów dla wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowano do przyjaciółek Danuty Szaflarskiej: Ewy Porębskiej, Marzeny Drzewińskiej Soons oraz Antoniny Rój, za ich obecność i podzielenie się wspomnieniami o aktorce.
Podziękowania skierowane zostały dla współpracowników Joanny Nakielskiej, Filipa Malika, Błażeja Targosza oraz Rafała Maćkowskiego.
Wydarzenie to było możliwe dzięki wsparciu partnerów instytucjonalnych, takich jak Poczta Polska, Muzeum Ziemi Sądeckiej, TEB Edukacja Nowy Sącz, Zespół Szkół Gastronomicznych w Nowym Sączu oraz Hotel Beskid, których wkład został gorąco podkreślony w podziękowaniach.
Źródło i fot.: organizator