Nie wystawiamy mandatów za morsowanie na Zakrzówku – deklaruje krakowska Straż Miejska.
O co chodzi? W zeszłym tygodniu opisaliśmy problem, z jakim musza się mierzyć osoby morsujące na kąpielisku na Zakrzówku. Chodzi o zakaz kąpieli poza wyznaczonymi miejscami co skutecznie odstrasza amatorów tej formy aktywności.
Redakcja KRKNews.pl poprosiła Urząd Miasta Krakowa o wyjaśnienie przyczyn obowiązującego zakazu morsowania na terenie Zakrzówka. W odpowiedzi wiceprezydent Stanisław Kracik wskazał, iż zakaz wynika przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo użytkowników akwenu.
– Regulamin wprowadzono w celu ochrony osób korzystających z Zakrzówka. Analiza zagrożeń przygotowana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w lipcu 2024 roku jednoznacznie potwierdziła zasadność tych ograniczeń – wyjaśnia Kracik.
Rozważenie możliwości morsowania byłoby możliwe jedynie w przypadku zapewnienia stałej obsługi ratowniczej, co w tej chwili jest możliwe wyłącznie w okresie funkcjonowania kąpielisk.– Nie możemy pozwolić na narażanie mieszkańców na potencjalne niebezpieczeństwo. Zakrzówek to wyjątkowe miejsce, które wymaga szczególnej uwagi i odpowiedzialnego zarządzania – dodaje wiceprezydent.
Na problem zakazu morsowania zwrócił uwagę radny Łukasz Maślona, podkreślając, iż mieszkańcy zgłaszają liczne uwagi w tej sprawie. Radny skierował zapytanie do prezydenta miasta, apelując o wyznaczenie miejsca do bezpiecznego morsowania lub zmiany w regulaminie, by uniknąć kar finansowych dla mieszkańców. Jego zdaniem takie działania mogą pogodzić potrzeby amatorów zimowych kąpieli z wymogami bezpieczeństwa.
– Mieszkanka Krakowa zwróciła moją uwagę na fakt zakazu morsowania na terenie Zakrzówka. Policja, mając na uwadze wprowadzone obostrzenia, poucza osoby chcące skorzystać z tej formy aktywności, a niewykluczone jest również wystawienie mandatu” – informuje radny.
Poprosiliśmy krakowską Straż Miejską o komentarz w sprawie zakazu morsowania na Zakrzówku. Zadaliśmy pytania: czy strażnicy miejscy wystawiają w tej chwili mandaty za morsowanie w zalewie Zakrzówek? jeżeli tak, na jakiej podstawie prawnej? Ile takich mandatów wystawiono w ostatnim czasie?
Po publikacji udało nam się uzyskać więcej informacji. Jak poinformował Marek Anioł, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Krakowa, strażnicy nie wystawiają mandatów za morsowanie na Zakrzówku. – Nie otrzymujemy zgłoszeń dotyczących takich sytuacji, dlatego nie podejmujemy interwencji – wyjaśnił rzecznik.
Co warte podkreślenia zmiana regulaminu parku może nastąpić jedynie w drodze uchwały Rady Miasta Krakowa. – Każda zmiana musi być poprzedzona analizą i zatwierdzona przez Radę Miasta. w tej chwili pracujemy nad przekazaniem części zarządu nad parkiem Zakrzówek Zarządowi Infrastruktury Sportowej, co umożliwi bardziej szczegółowe rozpatrzenie tej kwestii – wyjaśnia wiceprezydent Kracik.
Sytuacji nie ułatwia fakt, iż od 1 stycznia 2025 roku doszło do istotnych zmian w sposobie zarządzania terenem Zakrzówka. Na mocy zarządzenia Prezydenta Aleksandra Miszalskiego, część terenu parku została przekazana pod opiekę Zarządu Infrastruktury Sportowej . Obszar o powierzchni ponad 22 hektarów, obejmujący akwen wodny, kąpielisko oraz Centrum Sportów Wodnych, będzie teraz zarządzany przez ZIS w celu prowadzenia działalności sportowo-rekreacyjnej.
Zarząd Zieleni Miejskiej przez cały czas odpowiada za tereny zieleni parkowej, co oznacza, iż kompetencje w obrębie Zakrzówka zostały podzielone. Jak zaznacza miasto, taki model zarządzania funkcjonuje już na terenie Zalewu Bagry i przynosi dobre efekty.
ZIS deklaruje, iż jednym z priorytetów będzie wypracowanie kompromisu między potrzebami mieszkańców, sportowców i przyrodników. Nowy model zarządzania przewiduje realizację funkcji sportowych i rekreacyjnych z jednoczesną ochroną przyrody, co ma poprawić bezpieczeństwo użytkowników oraz ochronę cennych gatunków roślin i zwierząt.
Jak wskazują przedstawiciele ZIS, takie podejście ma na celu nie tylko ułatwienie korzystania z Zakrzówka, ale także uporządkowanie zasad jego użytkowania w sposób zrównoważony i odpowiadający oczekiwaniom mieszkańców.