Ludzie od dawna zastanawiają się nad możliwością podróży w czasie. Najbardziej znanym i jednocześnie jednym z najbardziej frapujących problemów w tej dziedzinie jest tzw. paradoks dziadka. To zagadka logiczna, która powstała w wyniku teoretycznych rozważań nad konsekwencjami zmiany przeszłości. Zastanawiając się nad możliwością ingerencji w historię, pojawiają się pytania o logikę zdarzeń i ewentualne paradoksy. Choć podróże w czasie wciąż pozostają na etapie teorii, badania takich naukowców jak Lorenzo Gavassino rzucają nowe światło na tę tematykę.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy bóg gra w kości? Fizyka już rozwiązała ten problem. A co na to filozofia?
Na czym polega paradoks dziadka? Podróżnik w czasie mógłby zmienić przeszłość
Wyobraźmy sobie sytuację, w której podróżnik cofa się w czasie i zabija swojego dziadka, zanim ten zdąży mieć dzieci. W takim przypadku nigdy by się nie urodził, a tym samym jego powrót do przyszłości stałaby się niemożliwy. Właśnie ten problem podjął René Barjavel w książce "Nieostrożny podróżnik", proponując koncepcję tzw. wymogu spójności. Według niej jakakolwiek próba ingerencji w przeszłość mająca na celu zapobiegniecie narodzinom podróżnika, musi zakończyć się niepowodzeniem. Teoria od lat intryguje fizyków i filozofów próbujących rozwiązać ten logiczny problem.
Co fizyka mówi o podróżach w czasie? Czy teoria względności otwiera drzwi do podróży w czasie?
Fizyka współczesna, a zwłaszcza ogólna teoria względności Einsteina, dostarcza narzędzi do teoretycznego rozważania nad możliwością podróży w czasie. Zgodnie z nią, czasoprzestrzeń nie jest statyczna, a jej struktura może być wypaczona przez obecność masy i energii. Przewidywania te wskazują, iż w skrajnych warunkach, takich jak w pobliżu czarnych dziur, czas może zachowywać się w sposób niezgodny z intuicją - może się zagiąć, tworząc tzw. zamknięte krzywe czasopodobne. Teoretycznie, podróżnik mógłby poruszać się wzdłuż takiej pętli, wracając do przeszłości. Ostatnie badania, w tym prace Lorenza Gavassino, sugerują, iż w obrębie podobnej struktury czasoprzestrzeni istnieje możliwość podróży w czasie. Choć nie ma dowodów na istnienie zamkniętych pętli czasowych, teoretyczne podstawy wskazują na ich potencjalne istnienie np. wokół czarnych dziur.
Zobacz też: Najbezpieczniejszy kraj na świecie rekrutuje. Zarobki? Ponad 2,5 razy większe niż w Polsce
Czy istnieją podróżnicy w czasie? Ludzie, którzy twierdzą, iż tego doświadczyli
W ciągu ostatnich kilku dekad pojawiły się liczne relacje o tzw. podróżnikach w czasie, którzy twierdzą, iż potrafili udać się do przeszłości lub przyszłości. Jednym z najbardziej znanych przypadków jest John Titor, który w latach 2000-2001 rzekomo podróżował z przyszłości, a jego opowieści o technologii, polityce i wydarzeniach miały zdumiewającą precyzję. Choć wiele z tych historii zostało uznanych za oszustwa lub przypadki mistyfikacji, fascynacja podróżami w czasie nie ustaje, a niektóre z relacji wciąż budzą kontrowersje i zainteresowanie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, którą znajdziesz poniżej.