Nie możesz się oprzeć i zjadasz tabliczkę czekolady na raz. Dzieje się tak z jednego powodu

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Czekolada z orzechami - Pyszności / Źródło: pixabay.com


Dlaczego czekolada poprawia humor? Niepozorna tabliczka skrywa przed nami wiele sekretów. Sięgamy po nią ze względu na jej smak i przyjemne uczucie, kiedy rozpływa się na języku, ale również dla jej umiejętności poprawiania humoru. Dlaczego tak się dzieje, iż choćby ci, którzy nie przepadają za słodyczami, chętnie sięgną choćby choćby po kosteczkę? Dlaczego jest też tak, iż wiele osób nie potrafi nie zjeść całej tabliczki od razu?

Czekolada ma bogaty, słodki smak, ale nie tylko jej walory smakowe sprawiają, iż lubimy po nią sięgać. Zawiera związki chemiczne, które mogą wpływać na nastrój i wywoływać uczucie szczęścia oraz poprawiać nastrój. Ponadto, dzięki kofeinie, czekolada poprawia skupienie i dodaje energii. Warto dodać, iż dla wielu osób sięgnięcie po słodką tabliczkę stanowi swego rodzaju nagrodę za wykonanie zadania lub ciężką pracę. Czekolada też jest przede wszystkim łatwo dostępna. Bez problemu znajdziemy ją w sklepach spożywczych i kioskach.

Dlaczego czekolada poprawia humor?

Po zjedzeniu małego paska czekolady masz ochotę na więcej? Nie potrafisz nie zjeść całej tabliczki? To, jak się okazuje, dotyczy wielu osób. Nie od dziś wiadomo, iż czekolada wpływa na nastrój – zawiera związki chemiczne, m.in. aminokwas o nazwie fenyloetyloamina, który ułatwia produkcję dopaminy. Ta zaś jest neuroprzekaźnikiem niezbędnym do zachowania poziomu aktywności ruchowej. Dopamina zwiększa motywację do działania i dlatego nazywana jest często neuroprzekaźnikiem wzmocnienia. Wpływa także na nasze emocje i relacje z innymi ludźmi.

Zawarty w czekoladzie tryptofan (aminokwas) również wpływa na poprawę samopoczucia. Ma on ogromny wpływ na prawidłową pracę organizmu. Czasami pełni funkcję serotoniny, która potoczenie jest zwana „hormonem szczęścia”. Serotonina reguluje nastrój, samopoczucie i apetyt człowieka. Tryptofan odpowiada również za ilość wytwarzania w organizmie melatoniny, czyli hormonu, który ułatwia zasypianie i zapewnia dobrej jakości sen. Osoba, która cieszy się odpowiednią ilością tego składnika w organizmie, ma większą odporność i jest bardziej chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Czekolada z orzechami – Pyszności / Źródło: Pixabay

Dlaczego nie potrafimy oprzeć się czekoladzie?

Ciekawe wnioski wysnuli badacze z brytyjskiego University of Leeds. Starali się zbadać, co dzieje się w jamie ustanej człowieka, kiedy rozpuszcza się w niej czekolada. W ramach eksperymentu naukowcy wykorzystali gorzką czekoladę o zawartości kakao sięgającej od 70 do 99 proc. Produkt poddano procesom podobnym do tych, które mają miejsce w jamie ustnej człowieka.

Badacze ustalili, iż w czasie przeżuwania i rozpuszczania kawałków czekolady po zetknięciu ze śliną tworzą się połączenia między kakao i kropelkami tłuszczu. To skutkuje utworzeniem się emulsji, której cienka warstwa rozciąga się na języku oraz pokrywa całą jamę ustną. To uczucie aksamitnej gładkości i lekkości ma tłumaczyć, dlaczego nie potrafimy oprzeć się czekoladzie.

Naukowcy wierzą, iż wyniki tego badania mogą pomóc w opracowaniu nowej generacji czekoladek o tej samej konsystencji, ale dużo zdrowszych.

Zobacz także nasz przepis na deser – trio chocolate:

Idź do oryginalnego materiału