Nie daj się więcej krzywdzić. Po tym poznasz manipulatora emocjonalnego

dadhero.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Sprawcy starają się zrobić wszystko, by w jak największym stopniu przejąć kontrolę nad ofiarą. fot. rmeyner/123rf


Manipulacja nie jest trudna do zidentyfikowania, pod jednym warunkiem – nie dotyczy nas samych. jeżeli patrzymy z boku, od razu ją zauważamy. Jednak kiedy to my jesteśmy ofiarami, nie potrafimy dostrzec niepokojących sygnałów. Oto 6 technik stosowanych przez manipulatorów emocjonalnych. Sprawdź, czy któraś wydaje ci się znajoma.


Manipulacja to wywieranie wpływu, wyrządzanie krzywdy poprzez wykorzystanie emocjonalne. To chęć przejęcia kontroli, a także potrzeba czerpania korzyści. Manipulatorzy emocjonalni stosują różne taktyki, które przybliżają ich do władzy.

Izolacja i kontrola


Sprawcy starają się zrobić wszystko, by w jak największym stopniu przejąć kontrolę nad ofiarą. Ale najlepiej tak, by ona nie zdawała sobie z tego sprawy. Subtelnie, delikatnie, po cichu. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się niewinne. Z uśmiechem na twarzy twierdzą, iż oni po prostu chcą jak najwięcej czasu spędzić z ukochaną osobą.

Troszczą się o nią, ale tak naprawdę ograniczają kontakt z osobami, które ich zdaniem są toksyczne. Nieustanna potrzeba kontroli, narzucanie ograniczeń i ciągły nadzór są przykładem przemocy emocjonalnej.

Powstrzymywanie uczuć


Kolejną taktyką, którą stopniowo i delikatnie wprowadza sprawca przemocy emocjonalnej, jest strategiczne powstrzymywanie się od uczuć, intymności i wsparcia emocjonalnego.

Zaprzeczając bliskości fizycznej i emocjonalnej lub stosując oddzielenie emocjonalne, sprawcy wyrządzają krzywdę partnerowi. Na tym jednak nie koniec. Mogą posunąć się jeszcze o krok dalej i zacząć milczeć. W ten sposób starają się przejąć jeszcze większą kontrolę nad drugą osobą.

Bezpodstawne poczucie winy


Zdarza się, iż sprawcy przyjmują jeszcze inną taktykę – bezpodstawnie wzbudzają poczucie winy u drugiej osoby. W ten sposób kształtują w niej przekonanie, iż to ona jest wszystkiemu winna, wszystko psuje i tak naprawdę nie zasługuje na miłość.

Ofiara nie wie już, co ma robić, zaczyna błądzić i gotowa jest w pełni zaufać osobie, która ją krzywdzi. Zrobi wszystko, by ukochana osoba jej przebaczyła, zaczęła ponownie ufać i zwracać na nią uwagę. Jednak tak naprawdę ofiara nie zrobiła nic złego i nie powinna czuć się winna.

Lekceważenie myśli


Manipulatorzy emocjonalni często bagatelizują i lekceważą myśli i emocje ofiary. Poniżają i podważają pewność siebie drugiej osoby. Starają się zasiać ziarno niepewności, które będzie miało niekorzystny wpływ na psychikę ofiary. Manipulują, rujnują poczucie własnej wartości. Robią wszystko, by druga osoba czuła się po prostu nieważna.

Nieustanna krytyka


Sprawcy przemocy emocjonalnej bardzo często krytykują swoje ofiary. Skupiają się wyłącznie na ich niedoskonałościach, niedociągnięciach i błędach, które często niemalże sami w 100 proc. wymyślają.

Starają się ukryć swoje złośliwe zamiary, udają serdecznych, pomocnych i godnych zaufania. Nieustannie obserwują ofiarę, osądzają i wytykają błędy. Nieustanna krytyka to potężna broń, która może wyrządzić wiele krzywdy.

Źródło: higherperspectives.com


Idź do oryginalnego materiału