Nie bez powodu jemy w Wigilię 12 potraw. Wcale nie oznaczają miesięcy. Znaczenie jest inne

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Dlaczego jemy 12 potraw? Okazuje się, że nie zawsze tak było , Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Dlaczego Polacy jedzą 12 potraw? To jedna nieodłącznych tradycji Bożego Narodzenia. Zwyczaj 12 potraw wigilijnych króluje w Polsce od lat, ale skąd adekwatnie się wziął? Okazuje się, iż na bożonarodzeniowym stole nie zawsze było aż tyle dań.
Boże Narodzenie to czas spokoju i refleksji, który spędzamy z najbliższymi. istotną tradycją jest także wigilijna kolacja, na której powinno być 12 potraw. Przed wieczerzą wiele osób praktykuje ścisły post, ale wieczorem przy stole odbywa się prawdziwa uczta. Zwyczaj ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku i jest praktykowany do dzisiaj. Co dokładnie oznacza ta liczba?

REKLAMA







Zobacz wideo Znowu to zrobiliśmy. Testujemy świąteczne menu Magdy Gessler



Dlaczego jemy 12 potraw? Liczba ma związek z ostatnią wieczerzą
Tradycja 12 potraw symbolizuje 12 apostołów, którzy jedli z Jezusem ostatnią wieczerzę, ale nie zawsze na wigilijnym stole było, aż tyle jedzenia. Dawniej skupiano się na tym, by liczba potraw była nieparzysta, ponieważ miało to przynieść rodzinie szczęście i dobrobyt. W domach chłopskich było pięć posiłków, mieszczanie jedli siedem potraw, a szlachta dziewięć.
Zobacz też: Dawniej piece, dziś kaloryfery. Dlaczego kot jesienią i zimą nie schodzi z grzejnika?





Wigilia gpointstudio/iStock


Co kiedyś lądowało na stołach Polaków? Kolacja różniła się w zależności od statusu danej rodziny. - W rodzinach chłopskich, w zależności od stopnia zamożności, jedzono śledzie albo ograniczano się do potraw z mąki, mleka i siemienia lnianego. W domach szlacheckich królem wieczerzy wigilijnej był karp, szczupak lub sandacz - wyjaśnił dr hab. Tadeusz Czekalski z Instytutu Historii UJ w rozmowie z nauka.uj.edu.pl.



Wigilia w Polsce. Jakie potrawy je się podczas wieczerzy?
Lista wigilijnych potraw może się różnić w zależności od regionu Polski, ale do tradycyjnych dań najczęściej zalicza: barszcz czerwony, zupę grzybową, karpia, śledzie, pierogi, sałatkę jarzynową, kutię lub makiełki, łazanki z kapustą i grzybami, kapustę z grochem, kluski z makiem, makowca, piernika, kompot z suszu. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału