Wielu z nas chciałoby mieć sporą sypialnię, aby zmieścić w niej wygodne i duże łóżko. Niestety większość z nas mieszka w blokach, co przekłada się na znaczne ograniczenie przestrzeni użytkowej. Pociąga to za sobą konieczność przemyślanej aranżacji. Urządzając wnętrza, musimy zadbać o ich komfort i funkcjonalność. Najwięcej trudności przysparza zakup łóżka do małej sypialni. Jak znaleźć odpowiednie i uniknąć jednego z najczęściej popełnianych błędów? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Wyzwania związane z małymi sypialniami
Jednym z najczęstszych problemów małych sypialni jest brak miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Duża szafa mogłaby zdominować pokój. Aby uporządkować odzież, książki i pościel, należy skorzystać ze sprytnych rozwiązań. Twojej szczególnej uwadze polecamy meble wielofunkcyjne i schowki pod łóżkiem.
Niekiedy sypialnia jest na tyle mała, iż uniemożliwia swobodne poruszanie się, przez co łatwo nabijamy sobie siniaki. jeżeli chcesz ich uniknąć i wygodnie ubierać się czy sprzątać, przemyśl aranżację tego pomieszczenia. Unikaj zbędnych mebli i ozdób. Wybieraj szafy narożne, aby zajmowały jak najmniej miejsca.
Gdy masz do dyspozycji niewielką sypialnię, możesz czuć się przytłoczony, przebywając w jej zaciszu. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy wpada do niej kilka naturalnego światła. Wnętrze sprawia wówczas wrażenie mniejszego niż w rzeczywistości.
Niewielki metraż sprzyja powstawaniu bałaganu, który uruchamia błędne koło. Chaos, który mu towarzyszy, działa przytłaczająco. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, iż w sypialni nie postawimy dodatkowej szafy, więc wyprane ubrania rzucamy na fotel. Na szczęście wspomniany problem da się rozwiązać poprzez odpowiednie zorganizowanie przestrzeni.
Do zakupu mebli podchodź z niezwykłą uważnością. Często wystarczy wybrać zbyt duże czy ciemne, aby pomieszczenie stało się jeszcze bardziej klaustrofobiczne.
Aranżację sypialni warto rozpocząć od zakupu wygodnego i funkcjonalnego łóżka. Największy wpływ na jakość snu wywiera materac Katowice to miasto, które zapewnia dostęp do artykułów wyposażenia sypialni o różnych adekwatnościach. Dzięki temu z łatwością dobierzesz je do swoich indywidualnych potrzeb.
Błąd 1. Wybór zbyt dużego łóżka
Wybierając łóżko, zachowaj ostrożność. Pamiętaj, iż nie może być zbyt duże, zwłaszcza gdy dysponujesz niewielkim metrażem sypialni. Za szeroka rama obniży komfort jego użytkowania. Jako rozwiązanie alternatywne Twojej uwadze polecamy łóżko kontynentalne.
Łóżko kontynentalne uchodzi za niezwykle wygodne i komfortowe. Wspiera zdrowy i regenerujący sen. Jednocześnie ma mniejszą ramę, przez co pozwala zaoszczędzić miejsce w sypialni.
Jeśli zdecydujesz się na łóżko kontynentalne, uzyskasz idealne podparcie kręgosłupa. Zawdzięczasz je kilku warstwom materacy.
Miłośnicy stylowych wnętrz uwielbiają łóżka kontynentalne, ponieważ wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym designem. Doskonale się na nich wyśpisz, ponieważ zapewniają dużą powierzchnię, mimo wąskiej ramy.
Błąd 2. Zignorowanie strategii przechowywania rzeczy w sypialni
Jeśli nie stworzysz odpowiedniej strategii przechowywania rzeczy w sypialni, musisz liczyć się z bałaganem. Brak pojemnej szafy czy komody sprawia, iż rzeczy pozostają porozrzucane. Wprowadza to chaos do pomieszczenia i skutkuje przytłoczeniem.
Przez brak funkcjonalności w sypialni tracisz też swój cenny czas. Mógłbyś przeznaczyć go na odpoczynek, ale z powodu utrudnionego dostępu do niektórych rzeczy, spędzasz go na codziennych czynnościach. Wspomniane aktywności są dodatkowo stresujące.
Sypialnia, niezależnie od metrażu, służy do wypoczynku. Ciężko w niej zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń, gdy z biura, w którym panuje chaos, wkraczasz do zabałaganionego pokoju. Do Twojego układu nerwowego wciąż napływa wiele bodźców, które go pobudzają i stymulują. W związku z tym, iż trudno Ci wyciszyć się i zrelaksować, w nocy nie potrafisz odpłynąć w objęcia Morfeusza.
Jeśli nie zakupisz odpowiednich mebli, takich jak szafy, komody czy pojemniki, będziesz mieć problem ze znalezieniem przedmiotów codziennego użytku. Ponadto niektóre rzeczy mogą ulec zniszczeniu.
Bez odpowiedniego systemu organizacji nie udaje się wykorzystać przestrzeni w sposób optymalny. W rezultacie sprawia ona wrażenie mniejszej niż w rzeczywistości.
Łóżko z pojemnikiem jest niezwykle funkcjonalne. Ułatwia bowiem utrzymanie porządku w małej sypialni. W trosce o zdrowy sen odwiedź sklep z materacami. Katowice oferują artykuły od renomowanych polskich producentów.
Błąd 3. Brak funkcjonalności w sypialni
Jeśli w aranżacji sypialni nie przemyślisz każdego detalu, możesz stworzyć niefunkcjonalne wnętrze. Przebywanie w nim nie sprawi Ci przyjemności, wręcz przeciwnie, stanie się źródłem niepotrzebnego stresu. Możesz tego uniknąć, wdrażając poniższe rozwiązania.
Zoptymalizuj sypialnię, kupując meble wielofunkcyjne, takie jak łóżko z pojemnikiem. Możesz też zamówić stoliki nocne z dodatkowymi szufladami i regały na książki wkomponowane w ścianę.
Zainstaluj oświetlenie, które wprowadzi przytulną atmosferę. Na rynku znajdziesz funkcjonalne rozwiązania, takie jak lampki z regulacją jasności.
Zorganizuj przestrzeń do przechowywania ubrań, pościeli i drobnych przedmiotów. Postaw na szafę wnękową z lustrami, które optycznie powiększą niewielką sypialnię.
Niekiedy sypialnia pełni też dodatkowe funkcje. jeżeli służy Ci jako biuro, wyodrębnij strefę pracy, ustawiając parawan.
Ogranicz liczbę przedmiotów, odsprzedaj te, których nie używasz. Gdy pozostawisz sobie tylko niezbędne rzeczy, łatwiej znajdziesz dla nich miejsce w niewielkiej sypialni.
Błąd 4. Zły układ mebli w sypialni
Nie umieszczaj łóżka naprzeciwko drzwi ani tuż przy nich. Taka lokalizacja pozbawia Cię poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Jednocześnie ogranicza przestronność pokoju.
Niekiedy wydaje nam się, iż duża ilość mebli ułatwia organizację i utrzymanie porządku. Tymczasem może potęgować chaos i utrudniać korzystanie z pomieszczenia. W małych sypialniach dąż do prostoty i minimalizmu. Jedna większa szafa narożna lepiej zda egzamin od kilku mniejszych.
Ustawiając meble, zawsze zastanów się, czy potrafisz między nimi swobodnie przejść. jeżeli poruszanie się przypomina slalom, to znak, iż trzeba przeprowadzić reorganizację.
Meble nie powinny znajdować się tuż przy oknie. Jeśli je tam postawisz, ograniczą dopływ światła dziennego. Ponadto nie będziesz mógł swobodnie otwierać i zamykać okna, aby przewietrzyć sypialnię.
Sypialnia to nie tylko pokój do spania, ale też strefa relaksu, dlatego nie zapomnij wprowadzić do niej fotel i stolik. Przy nich będziesz mógł poczytać książkę lub gazetę.
Błąd 5. Niewłaściwe oświetlenie sypialni
Niektórzy z nas decydują się na zbyt intensywne oświetlenie sufitowe. W małych sypialniach unikaj wielkich żyrandoli. Inaczej pomieszczenie stanie się mało przytulne i przytłaczające.
Nie ograniczaj się wyłącznie do lampy sufitowej. Przy pojedynczym źródle oświetlenia sypialnia staje się jednowymiarowa. W celu uzyskania optymalnych rezultatów staraj się łączyć światło ogólne, kierunkowe i dekoracyjne.
Lampy nie powinny wisieć ani za wysoko, ani za nisko, gdyż rodzi to dyskomfort. Ustaw je w taki sposób, aby nie rzucały cienia na łóżko. Zwróć uwagę na to, aby lampy sufitowe zapewniały równomierny rozkład światła w całym pomieszczeniu.
Chłodne światło żarówek nie tylko sprawia, iż sypialnia staje się mało przytulna, ale też zaburza syntezę melatoniny. Po zmroku staraj się przebywać w ciepłym świetle, które wspiera wytwarzanie hormonu snu.
Wybierając oświetlenie, postaw na rozwiązania, które zapewniają regulację jego natężenia. Dzięki temu dostosujesz je do swoich indywidualnych potrzeb i pory dnia.
Jak zoptymalizować przestrzeń w małych sypialniach? Podsumowanie
Jeśli dysponujesz małym metrażem sypialni, zapoznaj się z technikami optymalizacji przestrzeni. Dzięki ich znajomości stworzysz funkcjonalne i komfortowe wnętrze. Wybierając meble, korzystaj z multifunkcyjnych rozwiązań. jeżeli potrafisz inteligentnie zagospodarować przestrzeń, zrobisz użytek z jej każdego centymetra kwadratowego. Inwestuj w zdobycze nowoczesnych technologii, w tym łóżka z pojemnikami. Pamiętaj, iż wygodna i przytulna sypialnia przekłada się pozytywnie na jakość snu.
Materiał partnera