Płyty karton-gips zyskały ogromną popularność we współczesnym budownictwie. Łatwo się je montuje, poza tym są bardzo lekkie. Idealnie nadają się więc do tworzenia praktycznych oraz estetycznych ścianek. Przy pomocy takich płyt można tworzyć sufity podwieszane i nietypowe zabudowy. Pozwalają podzielić przestrzeń wedle potrzeb oraz preferencji. Na ile sposobów można wykorzystać płyty karton-gips? O tym opowiadamy w niniejszym artykule.
Rodzaje i adekwatności płyt kartonowo-gipsowych
Płyty karton-gips (znane powszechnie jako płyty g-k), to uniwersalny materiał budowlany, który bardzo usprawnia prace wykończeniowe i remontowe. Płyty tego typu składają się z gipsu, zabezpieczonego obustronnie papierem. Są więc zarówno wytrzymałe, jak i elastyczne. Istnieje wiele rodzajów płyt g-k, różniących się grubością i przeznaczeniem: od standardowych, przez wodoodporne (zielone), aż po ognioodporne (czerwone) i dźwiękochłonne.
O tym, jakie płyty zastosować w danym miejscu, decyduje jego specyfika. Standardowe modele świetnie nadają się do budowania ścianek działowych, obudowywania instalacji czy tworzenia sufitów podwieszanych – w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Płyty odporne na wilgoć stosuje się w pomieszczeniach takich jak łazienki oraz kuchnie. Tam, gdzie istnieje ryzyko zaprószenia ognia, wykorzystuje się płyty ognioodporne (w pobliżu kuchenki gazowej, kominka, instalacji elektrycznych itp.).
Kluczową cechą płyt kartonowo-gipsowych jest ich plastyczność. Bez problemu można je ciąć i obrabiać. Poza tym niektóre płyty mają dobre parametry izolacyjne – w odniesieniu do ciepła albo dźwięków. Takie modele sprawiają, iż przebywanie np. w biurze albo mieszkaniu staje się bardziej komfortowe. Montaż płyt k-g jest stosunkowo prosty i szybki, dzięki czemu prace budowlane bądź remontowe realizowane są krócej i mniej kosztują. Ze względu na wymienione zalety, płyty k-g są cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby, które chcą samodzielnie postawić np. ściankę działową.
Płyty kartonowo-gipsowe w nowoczesnym budownictwie – zastosowania
Płyta karton-gips jest powszechnie wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie, przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Za jej pomocą można realizować bardzo zróżnicowane projekty.
Sufity podwieszane – jak płyta g-k może odmienić wnętrze?
Sufity podwieszane to jedno z najczęstszych zastosowań płyt g-k. Ich montaż pozwala nie tylko na ukrycie instalacji elektrycznej czy wentylacyjnej. W suficie podwieszanym da się zainstalować nowoczesne oświetlenie, np. punktowe LED. Z płyt karton-gips można tworzyć na suficie wielopoziomowe konstrukcje, chociażby po to, aby go obniżyć.
Szybko i efektywnie, czyli ścianki działowe z płyt karton-gips
Kolejnym popularnym zastosowaniem płyt g-k jest budowanie ścianek działowych, które pozwalają gwałtownie podzielić przestrzeń. Lekką ściankę działową da się postawić niemal w każdym miejscu, nie obciążając przy tym zbytnio konstrukcji budynku. Co więcej – takie rozwiązanie może być zarówno tymczasowe, jak i stałe. Ponadto ścianki działowe z płyt g-k łatwo się ociepla lub wycisza. Mają zatem wiele bardzo praktycznych zalet.
Obudowywanie ścian i wyrównywanie powierzchni – praktyczne zastosowania płyt gipsowo-kartonowych
Płyty g-k doskonale nadają się do wykańczania ścian. dzięki płyt tego typu można wyrównać choćby bardzo krzywe powierzchnie, a przy okazji zamaskować np. nieestetyczne elementy instalacji elektrycznej. Płytami g-k da się również łatwo obudowywać słupy oraz belki. Dzięki temu pomieszczenia wyglądają dużo lepiej.
Izolacja akustyczna z płyt g-k
Jedną z największych zalet płyt karton-gips jest fakt, iż dobrze pochłaniają dźwięki. Nadają się więc do wyciszania pomieszczeń, w których liczą się cisza i spokój – takich jak sypialnia czy biuro. Najlepsze pod tym względem są specjalne, dźwiękochłonne modele. Można je dodatkowo ocieplić, np. dzięki wełny mineralnej.
Kreatywne zabudowy – nietypowe zastosowania płyt g-k w aranżacji wnętrz
Z płyt gipsowo-kartonowych można tworzyć całkiem nietypowe konstrukcje, np. unikalne zabudowy meblowe – regały, półki, a choćby wnęki na telewizor. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by umieścić płyty k-g na suficie, a następnie ozdobić je np. freskami. Liczba potencjalnych rozwiązań jest niemal nieograniczona. Płyty tego rodzaju mogą być ważnym elementem nie tylko projektów budowlanych, ale także artystycznych.
Dlaczego warto stosować płyty g-k?
Płyty gipsowo-kartonowe są estetyczne i bardzo funkcjonalne. Można je wykorzystać do tworzenia najróżniejszych zabudów, konstrukcji itp. Nadają się do wykańczania, ocieplania oraz wyciszania wnętrz, ale nie tylko. Jednakowo dobrze sprawdzają się w biurach i mieszkaniach.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany