Na lotnisku w Dubaju miał przy sobie tabletki przeciwbólowe. Teraz grozi mu odsiadka do 3 lat

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Leki, fot. Luthfi Syahwal/ iStock, fot. Professor25/ iStock


Zjednoczone Emiraty Arabskie słyną z niezwykle surowych przepisów dotyczących farmaceutyków. Przekonał się o tym pewien niepełnosprawny weteran wojenny, któremu grożą trzy lata w dubajskim więzieniu za posiadanie środków przeciwbólowych. Jakich leków nie wolno wwozić do Dubaju? Lista jest długa.
Dla 52-letniego Charlesa Wimberly'ego, amerykańskiego weterana, wakacje w Dubaju przerodziły się w prawdziwy horror. Gdy w jego bagażu znaleziono leki przeciwbólowe, które przyjmował zgodnie z zaleceniami lekarza, niezwłocznie został aresztowany. Pomimo okazania recept, postawiono mu zarzut handlu farmaceutykami, co wpędziło go w poważne kłopoty prawne. Teraz, z dala od domu i odcięty od potrzebnej opieki medycznej, mężczyzna walczy o swoją wolność i zdrowie, które z każdym dniem ulega pogorszeniu.


REKLAMA


Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park


Został zatrzymany mimo recepty na posiadane leki. Niepełnosprawnemu mężczyźnie grożą 3 lata więzienia
Charles Wimberly przyleciał do Dubaju 21 września 2024 roku. choćby w najgorszych snach nie spodziewał się, iż jego wyczekane wakacje zakończą się aresztem. 27 września podczas standardowej procedury sprawdzania bagażu, w walizce niepełnosprawnego mężczyzny znaleziono leki przeciwbólowe – ibuprofen i olej CBD. Oba medykamenty zostały mu przepisane przez lekarza na przewlekły ból kręgosłupa oraz zespół stresu pourazowego (PTSD). Mimo iż miał przy sobie recepty, zarzucono mu handel tymi medykamentami, co wpędziło go w poważne problemy prawne. Wimberly, jak wielu podróżnych, nie znał surowych przepisów Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczących leków i sądził, iż działa zgodnie z prawem. Niestety, jego wakacje gwałtownie przerodziły się w dramatyczną walkę o wolność i zdrowie. Weteran miał zaplanowaną operację kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych, jednak teraz, uwięziony w Dubaju, może jej nie doczekać.


Brak dostępu do leków już odbija się na zdrowiu Charlesa. W areszcie doświadczył groźnego dla życia epizodu cukrzycowego, a jego stan stale się pogarsza. Choć przyznano mu kaucję, weteran nie może wrócić do kraju i zmuszony jest ponosić wysokie koszty pobytu w Dubaju. To ogromne obciążenie dla niego i jego rodziny, która żyje w niepewności. Dodatkowo jego PTSD nasila się z każdym dniem, powodując u mężczyzny bardzo zły stan psychiczny. Radha Stirling, dyrektorka organizacji Detained in Dubai, apeluje o międzynarodową interwencję, by umożliwić weteranowi powrót do domu na operację. Niestety nie wiadomo, czy w tej sprawie uda się coś wskórać i jaki koniec będzie miała historia mężczyzny.


Dubaj (zdj. ilustracyjne) Marco Ritzki/istock


Jakich leków nie wolno wwozić do Dubaju? Przed podróżą sprawdź skład medykamentów
Według wytycznych, które możemy znaleźć na portalu www.gov.pl, podróżując do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, możesz mieć ze sobą zapas leków na maksymalnie trzy miesiące. Muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach i w żadnym wypadku nie mogą być przeterminowane. Niektóre popularne leki mogą być w ZEA ściśle kontrolowane lub choćby zakazane, co grozi zatrzymaniem na granicy. Zaliczają się do nich m.in. Tramadol, Diazepam, Xanax, Ritalin czy Kodeina. Leki psychotropowe i narkotyczne można przewieźć tylko w ilości na 30 dni, i w razie potrzeby należy przedstawić służbom recepty oraz zaświadczenie lekarskie przetłumaczone na angielski lub arabski. Zgoda na wwóz leków powinna być uzyskana online przed podróżą. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału