Gdzie szukać bursztynu w Polsce? Na tej plaży znajdziesz całe garście. To nie koniec atrakcji

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. WALDEMAR MICHORZEWSKI/ Agencja Wyborcza.pl


Czego można szukać jesienią na bałtyckich plażach? Poza powietrzem bogatym w jod, o tej porze roku można również polować na polskie złoto. Gdzie szukać bursztynu? Takich miejsc jest całkiem sporo, ale na jednej plaży można znaleźć go więcej niż gdzie indziej.
Znaleźć bursztyny i to w dużej ilości można w okolicach Zatoki Gdańskiej, a w szczególności na Wyspie Sobieszewskiej. Jest to największa i jednocześnie najbardziej wysunięta na wschód dzielnica Gdańska. Znajduje się w ujściu Wisły. To właśnie na jej plażach najłatwiej trafić na bałtyckie złoto, szczególnie gdy na poszukiwanie jantarów wybierzesz się o poranku i tuż po sztormie. Wówczas szansa na ich znalezienie jest największa. Jednak to nie wszystko, co oferuje ta niewielka wyspa.


REKLAMA


Zobacz wideo W Bałtyku zauważono delfina. Płynął równolegle z jachtem, około 9 kilometrów od Gdyni


Jesień na Wyspie Sobieszewskiej to nie tylko bursztyny. Są też ptaki
Poza zbieraniem bursztynów na Wyspie Sobieszewskiej warto również poobserwować naturę, a zwłaszcza ptaki. Występuje tam ponad 300 gatunków, z czego część pojawia się właśnie jesienią w czasie migracji. Wyspa ma status obszaru chronionego krajobrazu, są też wydzielone dwa rezerwaty ornitologiczne: Ptasi Raj i Mewia Łacha. Na terenie pierwszego z nich od 2003 roku działa szlak przyrodniczo-dydaktyczny, a długość ścieżki wynosi ok. 6 km. Są tam też dwa jeziora - Karaś i Ptasi Raj.


Co można zobaczyć na Wyspie Sobieszewskiej? Na pewno interesujące zabytki
Wyspa Sobieszewska, choć niewielka, posiada sporo zabytków i atrakcji turystycznych. Przede wszystkim warto wstąpić do Izby Pamięci Wincentego Pola, czyli muzeum poświęconego jego życiu i twórczości. Na uwagę zasługują również takie obiekty, jak:


Forsterówka, rezydencja Alberta Forstera, jednego z przywódców NDSAP i członka SS,
dawny folwark "Kronenhof",
ewangelickie stele (ozdobne płyty kamienne) z XVIII wieku,
dawna przystań hydroplanów,
zabytkowa śluza w Przegalinie z końca XIX wieku.


Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą również skorzystać z dwóch szlaków turystycznych: trasy pieszej "Wyspa Sobieszewska" oraz trasy rowerowej im. Wincentego Pola. Poza tym od maja do września jest dostępny punkt widokowy na powstałej w 2015 wieży ciśnień Kazimierz. Jej patronem jest Kazimierz Belhke, długoletni pracownik gdańskich wodociągów, który zmarł w 2013 roku. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału