Na kawie często robi się biały nalot. To bardzo zły znak

pysznosci.pl 1 rok temu

Prawie każdy z nas trzyma zapas kawy w domu. Jedni preferują ziarnistą, inni wolą mieloną lub w formie instant – rozpuszczalną. Jednak niezależnie od jej rodzaju najczęściej nie zwracamy uwagi na to, ile minęło czasu, od otwarcia słoika lub opakowania. Tymczasem może się ona przeterminować. Podpowiadamy, jak rozpoznać starą kawę i jakiej bezwzględnie nie pić.

Termin przydatności do spożycia kawy to około 2 lat. Pod warunkiem, iż przechowujemy ją w szczelnym, pozbawionym dostępu światła i powietrza, pojemniku. Warto jednak pamiętać, iż choćby najlepiej „magazynowana” po jakimś czasie wietrzeje. Kawa mielona szybciej traci swoją jakość niż kawa ziarnista. Czytaj też: Kawa z kakao. Jest smaczna, pobudzająca i zdrowa Niezwykle ważne jest, by zwracać uwagę na zmianę w wyglądzie kawy – szczególnie rozpuszczalnej, która przez nabieranie wilgoci może ulec zbryleniu, a także może pojawić się na niej biały nalot.

Kawa – Pyszności; źródło: Adobe

Biały nalot na kawie – czy to pleśń?

Zauważyłaś biały nalot na swojej kawie rozpuszczalnej? To, niestety nie wróży nic dobrego. Jeśli wyczuwasz przy tym stęchły „piwniczny” zapach to znak, iż produkt jest spleśniały i absolutnie nie nadaje się już do spożycia. Trzeba go wyrzucić. Dlaczego kawa rozpuszczalna się psuje? Po otwarciu opakowania jest narażona na działanie wilgoci i powietrza. Jej trwałości nie sprzyja również wysoka temperatura i światło. Jak uniknąć straty następnym razem?

Nie kupuj i nie miel kawy na zapas

Choć bywa to bardziej ekonomiczne, nie kupuj kawy w dużych opakowaniach. Lepiej wybierz takie pojemności, których zawartość zużyjesz w ciągu 2-3 tygodni. jeżeli masz nawyk mielenia ziaren „na zaś”, również z tego zrezygnuj. Już chwilę po zmieleniu kawa traci wiele ze swoich cennych adekwatności. Dlatego zmielona na długo przed zaparzeniem nie będzie odznaczała się już tak intensywnym smakiem i aromatem, jak wcześniej. Lepiej więc przygotowywać ją na bieżąco.

Sprawdź tu: Dietetyk tłumaczy, która kawa jest najzdrowsza. Jego słowa zaskakują prawie każdego.

Absolutnie zapomnij o lodówce

Lodówka naturalnie kojarzy się z zachowaniem świeżości. To tam przecież wkładamy produkty spożywcze, aby wydłużyć ich trwałość. Stąd też błędne przekonanie, iż trzymanie kawy w lodówce to dobry sposób na przedłużenie jej świeżości. Błąd! Niska temperatura niszczy olejki eteryczne kawy, a jednocześnie sprawia, iż wilgotnieje i się psuje. Ponadto łatwo chłonie zapachy innych produktów, co negatywnie wpływa na jej smak. A przecież chodzi o jej aromat, a nie zapach kiełbasy, która leżała na półce w lodówce, prawda?

Najlepszym sposobem na utrzymanie świeżości zmielonej kawy lub całych ziaren jest przechowywanie jej w nieprzezroczystym, szczelnym pojemniku. Trzymając kawę w kuchni, wybierz miejsce z dala od piekarnika i kuchenki. Najlepiej jeżeli umieścisz ją w szafce, która jest rzadko otwierana, aby zminimalizować dostęp światła. jeżeli jednak lubisz ją mieć pod ręką, na kuchennym blacie trzymaj tylko tyle, by zużywać ją na bieżąco.

Idź do oryginalnego materiału