Czyszczenie wnętrza lodówki powinno odbywać się regularnie, aby żywność była przechowywana w sprzyjających warunkach, a ponadto wszelkie zabrudzenia nie zdążyły się nawarstwić. To także przejaw troski o urządzenie, które w założeniu ma służyć przez wiele lat. Dobrze jednak zabierać się do tego w poprawny sposób. Takim z pewnością nie jest mycie lodówki podłączonej do zasilania.
Myjesz lodówkę podłączoną do prądu? Przeczytaj to, a więcej tak nie zrobisz
Sprzątanie lodówki powinno być przemyślane, aby nie być na tym stratnym. O czym dokładnie mowa? Gruntowne mycie i czyszczenie lodówki wymagają czasu, dlatego warto pamiętać o tym, aby urządzenie odłączyć od zasilania. Przemawiają za tym kwestie nie tylko ekonomiczne, ale i praktyczne.
Powracając jednak do kwestii finansowych, mycie lodówki powinno się odbywać po odłączeniu od prądu, gdyż częste otwieranie drzwiczek zwiększa pobór energii i tym samym kwotę rachunku za prąd. Otwarte drzwi od lodówki i wietrzenie jej wnętrza to zwiększenie temperatury, którą urządzenie próbuje zbić, pracując intensywniej i zużywając więcej energii. Takiej sytuacji można z łatwością uniknąć, odłączając urządzenie od zasilania na czas sprzątania.
Kolejną kwestią są wspomniane względy praktyczne. Nieco ocieplone ścianki urządzenia zdecydowanie łatwiej będzie domyć. Ponadto na zimnych ściankach woda, którą myjesz urządzenie, może się zacząć skraplać, co zdecydowanie utrudnia dokładnie i efektywne sprzątanie.
Zobacz także: Umyj okna w ten sposób. Będą czyste aż do Wielkanocy
Jak myć lodówkę? Tak zrobisz to w prawidłowy sposób
O czystość lodówki powinno dbać się regularnie. Na co dzień warto półki przecierać wilgotnym ręcznikiem papierowym, a raz na jakiś czas należy zebrać się na gruntowne czyszczenie całego wnętrza. Takie porządki należy zacząć od odłączenia urządzenia od prądu i posortowania żywności, którą przechowujesz w lodówce. To, co stare lub zepsute, wyrzuć.
Kiedy wnętrze lodówki jest już puste, można przejść do dokładnego mycia ścianek i wszystkich ruchomych elementów, takich jak półki czy szuflady. Warto zwrócić uwagę na wszelkie zakamarki, których w lodówce nie brakuje. Do mycia dobrze wykorzystać domowe sposoby takie jak mieszanka wody z płynem do naczyń i sodą oczyszczoną lub też roztwór wody z octem. To naturalne rozwiązania, które nie pozostawią obaw przeniknięcia szkodliwych substancji do żywności.
Po wyczyszczeniu całego wnętrza wraz z wszelkimi uszczelkami, w których lubi gromadzić się brud i pleśń, wytrzyj wnętrze suchą szmatką i wsadź wszystkie ruchome elementy. Następnie włącz urządzenie do zasilania i ułóż na półkach uporządkowane produkty. Tym samym twoje urządzenie lśni czystością i to bez niepotrzebnego wzrostu kosztów energii.
Zobacz też:
Gołębie brudzą na parapecie? Tak skutecznie je odstraszysz
Nie możesz doczyścić brodzika i kabiny prysznicowej? Ten tani sposób stosują choćby w hotelach
Te witaminy opóźniają starzenie się organizmu. Seniorzy powinny przyjmować regularnie