Muzeum na Majdanku – zwiedzanie na wózku

robimypodroze.pl 4 miesięcy temu

Są takie miejsca w Polsce, o których zdecydowanie nie powinno się mówić „atrakcje turystyczne”. Z drugiej strony są to miejsca, które powinno się odwiedzić, by zrozumieć i poczuć jak wielkim złem jest wojna i fanatyzm. Takim miejscem jest Muzeum na Majdanku w Lublinie, które jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci w Polsce, upamiętniających ofiary II wojny światowej. W artykule przybliżę historię tego miejsca i podpowiem co można tam zobaczyć oraz jak je zwiedzać także przez osoby na wózku.

Historia Muzeum na Majdanku

Muzeum zlokalizowane jest w południowej części Lublina w miejscu założonego przez Niemców obozu koncentracyjnego. Obóz wybudowany został w 1941 roku i początkowo zaplanowany był dla 5-6 tysięcy jeńców. Jednak bardzo gwałtownie wydane zostały rozkazy, aby rozbudować obóz tak by mógł pomieścić aż 50 tysięcy, a docelowo 250 000 jeńców. Majdanek był jednym z największych obozów na terenie okupowanej Polski.

Muzeum na Majdanku

Majdanek był miejscem ogromnego okrucieństwa i zbrodni. Na porządku dziennym było tu rozstrzeliwanie i gazowanie w 5 komorach dorosłych i dzieci, o których Himmler powiedział: „Bezwartościowe pod względem rasowym jednostki płci męskiej i żeńskiej”. W obozie mordowani byli Polacy, Żydzi, a także jeńcy sowieccy. Z ostatnich badań wynika, iż zamordowano tu aż 78 000 ludzi.

Majdanek
Teren Muzeum

Majdanek wyzwolony został w lipcu 1944 roku i w tym samym roku powstało w tym miejscu Państwowe Muzeum na Majdanku.

Zwiedzanie Muzeum na Majdanku

Muzeum na Majdanku to nie tylko bardzo ważne miejsce pamięci, ale także centrum edukacji. Organizowane są tu liczne badania, wystawy oraz konferencje, których zadaniem jest przybliżenie historii oraz tragicznych wydarzeń jakie miały tu miejsce podczas II wojny światowej. Jedno jest pewne, miejsce to należy zwiedzać z szacunkiem dla ludzi, którzy dokonali tu żywota.

Zwiedzanie Muzeum na Majdanku

Z racji na charakter miejsca, nie polecam zwiedzania muzeum z małymi dziećmi.

Na terenie muzeum znajduje się duży płatny parking (10 zł za samochód osobowy), a sam wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Parking Muzeum na Majdanku

Co warto zobaczyć na Majdanku?

Odwiedzający Muzeum na Majdanku mogą zwiedzać teren dawnego obozu, który zachował wiele oryginalnych budynków i struktur. Do najważniejszych miejsc należą:

  • Baraki więźniów – autentyczne budynki, w których przetrzymywano więźniów. Ekspozycje wewnątrz baraków pokazują warunki życia i pracy więźniów.
  • Komory gazowe – miejsce, gdzie dokonywano masowej zagłady m.in. przy użyciu gazu Cyklon B.
  • Krematorium – budynek, w którym palono ciała zamordowanych.
  • Mauzoleum – monument upamiętniający ofiary, gdzie znajdują się prochy więźniów.
  • Wystawy tematyczne – stałe i czasowe wystawy prezentujące dokumenty, fotografie, przedmioty osobiste więźniów oraz inne artefakty związane z historią obozu.

Zwiedzanie Majdanku na wózku

Osoby poruszające się na wózku nie będą miały większych problemów z poruszaniem się pomiędzy zabudowaniami Majdanka. Niestety, z racji na historyczny charakter budynków, do większości z nich nie da się wjechać na wózku. Jednak Muzeum oferuje możliwość wypożyczenia, po wcześniejszym umówieniu, szyn najazdowych obsługiwanych przez pracownika i umożliwiających wjazd do budynków.

Muzeum na Majdanku na wózku
Muzeum na Majdanku dla niepełnosprawnych

Wyjątkiem jest barak nr 62 z wystawą „Więźniowie Majdanka” do którego prowadzi podjazd zlokalizowany z boku budynku.

Majdanek – miejsce, które krzyczy ciszą

Muzeum na Majdanku to miejsce, które każdy powinien odwiedzić, aby lepiej zrozumieć historię XX wieku i II wojny światowej. To miejsce, które skłania do refleksji nad przeszłością i przypomina o konieczności dbania o pokój i prawa człowieka w dzisiejszym świecie.

Majdanek w Lublinie

Wizyta w Muzeum na Majdanku to nie tylko lekcja historii, ale także ważne doświadczenie emocjonalne, które na długo pozostaje w pamięci każdego odwiedzającego.

Idź do oryginalnego materiału