Ulga abolicyjna przysługuje osobom, które są polskimi rezydentami podatkowymi i uzyskują dochody zagraniczne opodatkowane metodą odliczenia proporcjonalnego. Dzięki niej można zmniejszyć podatek należny w Polsce, unikając podwójnego opodatkowania. Trzeba jednak spełnić określone warunki.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przysługiwała ulga abolicyjna?
Ulga abolicyjna przysługuje, gdy otrzymujemy przychody (dochody) za granicą, przy następujących warunkach:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy;
- z działalności, która jest wykonywana osoboście;
- z działalności gospodarczej, która jest opodatkowana według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- z praw majątkowych dotyczących praw autorskich i pokrewnych, zgodnie z odrębnymi przepisami, a także z działalności artystycznej, literackiej, naukowej, edukacyjnej i publicystycznej prowadzonej poza Polską. Nie obejmuje to jednak dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.
Zastosowanie do tych warunków musi mieć natomiast metoda proporcjalnego odliczania.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Którzy emeryci najszybciej otrzymają zwrot podatku? Dwa warunki do spełnienia
Co to jest metoda proporcjalnego odliczania?
Metoda proporcjalnego odliczania przy uldze abolicyjnej pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Stosuje się ją w sytuacjach, gdy Polska zawarła z danym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale dochody uzyskane za granicą nie są na jej podstawie zwolnione z opodatkowania. Ma również zastosowanie w przypadku niezawarcia takiej umowy.
Metoda proporcjonalnego odliczenia polega na tym, iż dochód osiągnięty za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, jednak od należnego podatku można odliczyć kwotę zapłaconą w innym państwie. Odliczenie to nie może przekroczyć wartości podatku przypadającego proporcjonalnie na zagraniczne dochody.
Obliczanie ulgi abolicyjnej i składanie odpowiednich zeznań
Od 2021 roku ulga abolicyjna podlega limitowi. Odliczenie nie może zatem przekroczyć 1360 zł, jednak nie dotyczy to dochodów (przychodów), które osiąga się z następujących źródeł:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy PIT;
- z wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli dochody pochodzą wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej, jej jednostki organizacyjnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyłączeniem przychodów z umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej;
- z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub podobnych umów, również w przypadku, gdy są one częścią prowadzonej działalności gospodarczej, jednak nie dotyczy to osób pełniących funkcji w zarządach, radach nadzorczych, komisjach i innych organach osób prawnych.
Ulgę odliczamy od podatku, wykazując załącznik PIT/O oraz składając zeznania roczne tj. PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS albo PIT-28 i PIT-28S.
Źródło: podatki.gov.pl
Zobacz też:
Masz dom? Możesz skorzystać z ogromnej ulgi podatkowej. choćby 106 tys. złotych
Dodatkowe 240 zł dla tych pracowników. Pieniądze wpłyną do końca marca
Zwrócą choćby 95 proc. kosztów telefona. Kto może skorzystać?