Most w Stobnicy – nieczynny most nad Wartą przyciąga tysiące turystów

grafywpodrozy.pl 1 miesiąc temu

Most w Stobnicy odkryliśmy w roku 2017. Opuszczony most kolejowy między Stobnicą a Brączewem nas zachwycił. Potem byliśmy tam wielokrotnie i uważnie obserwowaliśmy, co dzieje się wokół tego zapomnianego zabytku. Dzisiaj Most w Stobnicy stał się jedną z większych atrakcji w Wielkopolsce. Przyszedł czas, żeby powstał zupełnie nowy artykuł.

Spis treści

  • Informacje praktyczne
  • Historia mostu
  • Niezniszczalny, czyli wojenne losy
  • Niebezpieczne zabawy na Moście w Stobnicy
  • Kolejna próba wysadzenia mostu
  • Niemiecka fabryka amunicji z czasów II wojny
  • Inne atrakcje w okolicy Mostu w Stobnicy
  • Interaktywny przewodnik po Polsce
Most w Stobnicy widziany od strony wsi Brączewo

Informacje praktyczne

  • Most znajduje się nad Wartą między miejscowościami Stobnica i Brączewo na granicy powiatów szamotulskiego i obornickiego,
  • przejście przez most jest możliwe, ale trzeba zachować szczególną ostrożność,
  • w okolicy Stobnicy znajduje się jeszcze kilka innych atrakcji: Zamek w Stobnicy, leśna ścieżka edukacyjna „Dolina Kończaka”, stary cmentarz ewangelicki,
  • do Stobnicy prowadzi ścieżka rowerowa, plany poprowadzenia jej przez most na razie nie są realizowane,
  • zarówno w Stobnicy jak i Brączewie bez trudu znajdziecie miejsce parkingowe.
Most w Stobnicy widziany z lotu ptaka

Historia mostu

Most został zbudowany w latach 1909-1910 i obsługiwał linię kolejową Oborniki- Wronki. W szczytowym okresie eksploatacji średnio na dobę przez most przejeżdżało 6 pociągów osobowych i od czasu do czasu jakiś skład towarowy. Pod względem konstrukcyjnym to podobno unikatowa budowla. Nie będziemy was zanudzać inżynierskimi danymi, ale rzeczywiście most oparty tylko na dwóch przęsłach wygląda imponująco. Do tego dochodzi dość długi odcinek mostu wiszący nad terenami zalewowymi.

Linia wraz z mostem użytkowana była przez PKP do obsługi ruchu pasażerskiego do 31 sierpnia 1991 r., a ruchu towarowego do 22 grudnia 2000 r. Tory kolejowe po obu stronach mostu zostały rozebrane.

I teraz interesująca informacja most jest niczyj. PKP twierdzi, iż przekazało go Skarbowi Państwa, ale Starostwo w Szamotułach darowizny nie przyjęło. Most pozbawiony właściciela z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę. Powoli strach po nim chodzić.

MOST W STOBNICY
Most w Stobnicy to nietypowa konstrukcja

Niezniszczalny, czyli wojenne losy

Podczas wojny Most w Stobnicy przetrwał dwie próby wysadzenia. Pierwszy raz przez żołnierzy wojska polskiego w dniu 1 września 1939 r. Most się tylko złamał i ugiął do wody. Niemcy most odbudowali w 1941 roku. Zimą 1945 roku wycofujące się wojsko niemieckie wysadziło most po raz drugi, ale i tym razem się nie udało. niedługo może się okazać, iż most przetrwał dwie próby wysadzenia, ale zawali się z powodu przepychanek urzędników.

W ostatnich latach powstała koncepcja remontu mostu i poprowadzenia po nim ścieżki rowerowej. Jednak na planach na razie się tylko skończyło.

Przejście po moście jest możliwe

Niebezpieczne zabawy na Moście w Stobnicy

Most w Stobnicy stał się lokalną atrakcją. Deski i belki w wielu miejscach są przegniłe. Niebezpiecznie się uginają, w prześwitach widać lustro wody, w zasadzie nie ma żadnych barierek zabezpieczających. Ryzykanci po moście przejeżdżają na rowerze. W roku 2017 strażacy i policjanci ratowali młodego chłopaka, który z mostu zszedł po linie w dół i w połowie drogi stracił siły i zawisł nad wodą, czekając na pomoc.

Maksik rwał się, żeby pokonać ten tor przeszkód i był bardzo zawiedziony, iż nie dostał zgody na taką zabawę. Zalecamy dużą ostrożność podczas podziwiania konstrukcji.

Podkłady kolejowe są w bardzo złym stanie

Kolejna próba wysadzenia mostu

Pamiętacie zamieszanie z planami wysadzenia mostu w Pilchowicach na potrzeby filmu? Kiedy udało się ten zabytek uratować, PKP wpadło na kolejny szalony pomysł. Pomimo wpisu do rejestru zabytków z roku 2009 PKP zaproponowało wysadzenie na potrzeby filmu Mosty w Stobnicy. Media ujawniły szokującego maila wysłanego od dyrekcji PKP – “Nie wiem, czy przez cały czas jesteście zainteresowani poszukiwaniami – sytuacja z mostem w Pilchowicach trochę się skomplikowała, więc być może udałoby się te zdjęcia z katastrofą pociągu zrealizować na nieczynnym moście w Stobnicy” . Propozycja była podwójnie zaskakująca, ponieważ jeszcze niedawno kierownictwo PKP twierdziło, iż Most w Stobnicy nie jest ich własnością, ale poczuli łatwe pieniądze, więc nagle do zabytku się przyznali. Ten most też udało się uratować, teraz nadszedł czas, żeby PKP o niego odpowiednio zadbało.

MOST W STOBNICY

Niemiecka fabryka amunicji z czasów II wojny

W okolicy Mostu w Stobnicy znajduje się jeszcze interesująca atrakcji. Położona jest blisko wsi Brączewo, więc jeżeli most podziwialiście od strony Stobnicy to czeka was przejście po moście. W lesie blisko Brączewa podczas wojny Niemcy zbudowali fabrykę amunicji. Ledwo rozpoczęli produkcję, już musieli uciekać przed zbliżającym się frontem. Maszyny wywieźli, pozostały same budynku. Część baraków zostało zaadaptowanych na mieszkania. Magazyny i budynki fabryki położone głębiej w lesie stoją od lat puste. W wielu miejscach natrafiliśmy na wejścia do pomieszczeń podziemnych. jeżeli ktoś lubi bardziej zaawansowane zwiedzanie opuszczonych fabryk, to ma tutaj duże pole do popisu. My odpuściliśmy. To nie jest dobre miejsce na wałęsanie się z dzieckiem.

Budynki niemieckiej fabryki amunicji

Inne atrakcje w okolicy Mostu w Stobnicy

Trzeba przyznać, iż mała Stobnica w Wielkopolsce położona na skraju Puszczy Noteckiej skrywa kilka ciekawych miejsc. W ostatnim okresie bardzo głośno było o budowie Zamku w Stobnicy, ale na tym nasze propozycje się nie kończą. Zapraszamy do artykułu – Zamek w Stobnicy to nie jedyna atrakcja w okolicy.

Jeśli lubicie podziwiać takie obiekty jak Most w Stobnicy, to polecamy naszą relację z Dolnego Śląska – Most kolejowy w Pilchowicach.

Idziemy…?

Interaktywny przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału