– W działaniach na rzecz powodzian zaangażowało się wiele organizacji ze środowiska mniejszości niemieckiej – informuje VdG, wskazując jak mniejszość działała dla powodzian. – TSKN na Śląsku Opolskim zainicjował zbiórkę pieniędzy na stronie zrzutka.pl. Wsparły go Związek Niemieckich Stowarzyszeń, Fundacja Rozwoju Śląska i darczyńcy z Polski oraz z Niemiec. Udało się zebrać 81.738,62 zł. Przeznaczono je na pomoc dla 74 gospodarstw domowych członków DFK z gmin Strzeleczki, Głogówek i Biała.
Na wsparcie dla poszkodowanych przez powódź przeznaczono także dochody z Oktobrfestów w Krapkowicach i w Białej. Zbiórki dla poszkodowanych organizowano w wielu kołach DFK. W siedzibie DFK w Zdzieszowicach zbierano koce, latarki, świece, środki czystości, żywność z długim terminem ważności czy leki.
Mniejszość niemiecka wraz ze Śląskimi Samorządowcami prowadziła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy – wody do picia w butelkach, suchej żywności, środków higienicznych oraz ciepłej odzieży. Dary te trafiły do poszkodowanych Prudniku, Nysie, Rudawie i w Bodzanowie.
Mniejszość z pomocą dla powodzian. Wsparcia udzielili też „Maltańczycy”
Znaczącego wsparcia udzieliło powodzianom Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Kłodzku. (Jego przewodniczącym jest Horst Ulbrich). Dzięki jego przyjaciołom i sponsorom z Niemiec nadeszła pomoc. W transportach tych przyjechały artykuły higieniczne, pampersy itp. Ofiarowała je tamtejsza Pomoc Maltańską. Wartość tej pomocy wyniosła 17 000 euro. Kolejne 40 ton odzieży, żywności i artykułów higienicznych przekazali mieszkańcy z Oldenburga.
Także Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego wraz z członkami Landsmannschaft Schlesien wsparło powodzian z województwa opolskiego organizując zbiórki na ich rzecz.
Związek Śląskich Rolników zajął się pomocą rolnikom. Dostarczył m.in paszę i słomę dla zwierząt itd. Fundacja Rozwoju Śląska, uruchomiła program pożyczki powodziowej. Został on tak zbudowany, by powodzianie mogli skorzystać z umorzenia.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania