Milionowy Turysta 2025 w Kopalni Soli „Wieliczka”

bochnianin.pl 5 godzin temu

W zeszłym tygodniu (23 lipca) wielicką kopalnię odwiedzili milionowi turyści – Pani Justyna i Pan Marcin z Malborka, którzy przybyli z dziećmi podczas rodzinnych wakacji w Zakopanem. Jak przyznali, zakup ostatnich biletów okazał się szczęśliwym trafem. Ich wizyta zamieniła się w wyjątkowe wydarzenie – zostali uhonorowani jako milionowi goście 2025 roku.

Na nadszybiu szybu Daniłowicza przywitali ich zarządzający Trasą Turystyczną: Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Barbara Ptak, Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka Barbara Zięba-Godula oraz Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie Mariusz Kot. Powitaniu towarzyszyły fanfary, zdjęcia, upominki – w tym kosmetyki solne, pamiątki, voucher do Hotelu Grand Sal oraz bilety na Koncert Noworoczny 2026.

Spotkanie dwóch zabytków UNESCO

Symboliczna obecność turystów z Malborka – miasta z własnym obiektem UNESCO – podkreśliła wieloletnią współpracę obu zabytków w promocji dziedzictwa kulturowego. Oba zabytki – wielicki i malborski – przez lata zacieśniały współpracę, dzieląc się doświadczeniem i wspólnie rozwijając ofertę turystyczną. W przeszłości Prezes Marian Leśny gościł wielokrotnie przedstawicieli Malborka, m.in. w ramach współpracy z ówczesnym włodarzem zamku Mariuszem Mierzwińskim. Partnerstwo między polskimi obiektami UNESCO znacząco wzmacnia promocję dziedzictwa kulturowego zarówno w kraju, jak i za granicą.

Rekordowy sezon turystyczny

Każdego roku Milionowy Turysta przyjeżdża do nas wcześniej. Ponad dwa tygodnie szybciej niż w roku ubiegłym oraz dwa dni wcześniej niż w rekordowym roku 2019, w którym kopalnię odwiedziło prawie 1 862 tys. gości – zauważa Mariusz Kot, Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Wsparcie. – Po raz pierwszy w historii Kopalni milionowego w danym roku turystę witaliśmy 20 lat temu, w grudniu 2005. Od kilku ostatnich lat przyjmujemy go latem. Rok 2025 pozwala mieć nadzieję na doskonały wynik: już teraz, licząc od stycznia do czerwca, zanotowaliśmy na podziemnych trasach o 19 tys. osób więcej niż w tym samy okresie w 2019 i o 106 tys. niż w 2024. To dowód rosnącej popularności Wieliczki i efektywnej pracy całego zespołu – od przewodników po górników dbających o bezpieczeństwo podziemi.

Goście z całego świata

Wielicka kopalnia pozostaje turystyczną atrakcją od stuleci. Pierwsi udokumentowani zwiedzający wizytowali podziemia w XV wieku. – Nie ma przesady w twierdzeniu, iż „Wieliczkę” zwiedza cały świat. Przyjeżdżają do nas goście choćby z tak odległych zakątków globu, jak Brazylia, Australia, Tuvalu albo Kiribati – komentuje Barbara Ptak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Turystyka. – Do końca czerwca przeważał ruch turystów zagranicznych: 70%. Najliczniejsi są turyści z państw europejskich – ponad 86% wszystkich obcokrajowców. Pozostałe nieco ponad 12% to turyści z Ameryki Północnej i Azji. Tradycyjnie już największą grupę gości stanowią goście z Wielkiej Brytanii. Na kolejnych miejscach w roku 2025 mamy kolejno Włochów, Francuzów, Hiszpanów, Amerykanów, Niemców, Czechów, Litwinów, Greków i Słowaków – wymienia Prezes Ptak.

Turystyka. Czy Bochnia może być drugą Wieliczką?
Idź do oryginalnego materiału