Michał Piela, znany również jako aspirant Nocul z serialu „Ojciec Mateusz”, zmienił się nie do poznania. Aktor w przeciągu kilku miesięcy schudł 30 kg. Jak się okazuje, pobudką do zmiany nawyków żywieniowych był pogarszający się stan zdrowia mężczyzny.
Fanom serialu „Ojciec Mateusz” na pewno nie umknęła spektakularna metamorfoza Michała Pieli, wcielającego się w rolę aspiranta Mieczysława Nocula. Aktor zrzucił 30 kg, co pozytywnie odbiło się nie tylko na jego wyglądzie, ale i zdrowiu. Piela bowiem cierpi na cukrzycę typu 2. Problemy zdrowotne wywołane przez to schorzenie stały się impulsem do tego, iż aktor postanowił zmienić nawyki żywieniowe.
– wystąpiły u mnie zasłabnięcia, częste drzemki w ciągu dnia, nie mogłem skupić się i miałem wzmożone pragnienie. Zbadałem sobie poziom cukru we krwi i okazało się, iż mam cukrzycę typu 2 – tłumaczył w rozmowie z portalem Moja Cukrzyca.
Michał Piela – dieta. Aktor odstawił jedną grupę produktów
Aktor podjął radykalne kroki, by uchronić się przed konsekwencjami związanymi z cukrzycą. Praktycznie zrezygnował z cukru, co jest zadaniem karkołomnym, ponieważ produkt ten występuje w wielu produktach spożywczych. Piela unika też słodzonych i gazowanych napojów, w zamian sięga po wyciskane, naturalne soki, wodę oraz herbatę i kawę, które również przestał słodzić. W rozmowie z portalem Moja Cukrzyca zdradził, iż na jego talerzu zdecydowanie częściej goszczą warzywa i owoce. W zachowaniu samodyscypliny pomogła mu żona, która mocno wspiera aktora w walce o zdrowie.
– Gotowanie zostawiłem małżonce, bo jestem smakoszem kuchni śląskiej, a ta jest dość kaloryczna. Moja żona świetnie sobie poradziła, przystosowała się do mnie, co na pewno bardzo mi pomogło w samodyscyplinie – powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Świat i Ludzie”.
Przed metamorfozą, przy wzroście 197 cm, artysta ważył 120 kg. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych schudł aż 30 kg i to w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. To znacząco odbiło się jego na wyglądzie. Fani nie dowierzali, kiedy w emitowanym w 2015 roku nowym sezonie „Ojca Mateusza” zobaczyli zupełnie niepodobnego do siebie aspiranta Nocula. Piela w rolę sympatycznego funkcjonariusza wciela się od 15 lat.
Cukrzyca typu 2. Choroba cywilizacyjna
W Polsce (dane za 2021 rok) 3 miliony osób choruje na cukrzycę (9,1 proc. populacji). 90 proc. zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2. Szacuje się, iż w 2035 r. na świecie liczba chorych na cukrzycę będzie wynosić około 592 miliony.
Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się opornością na insulinę, a także względnym niedoborem insuliny. Insulina to hormon, który jest produkowany przez trzustkę i pomaga regulować poziom cukru we krwi, poprzez ułatwienie przenikania glukozy z krwi do komórek organizmu. W cukrzycy typu 2 organizm staje się oporny na działanie insuliny, co oznacza, iż komórki organizmu przestają reagować na insulinę w sposób prawidłowy i nie przyswajają glukozy z krwi tak skutecznie, jak powinny.
W konsekwencji, poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki, a z czasem może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, nerek, oczu i nerwów. Cukrzyca typu 2 jest często związana z otyłością, brakiem aktywności fizycznej i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Często występuje u osób dorosłych, ale może również rozwijać się u dzieci i młodzieży. Objawy cukrzycy mogą obejmować nadmierne pragnienie, częstomocz, zmęczenie i problemy z widzeniem. Leczenie choroby zwykle obejmuje zmiany w stylu życia, takie jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, a także leki, takie jak metformina lub insulinę, jeżeli to konieczne.
Sprawdź również nasz przepis na aromatyczną zupę pomidorową: