Tradycje, zwyczaje, kulturę i kuchnię Afryki mogli poznać w czwartek (29 sierpnia) podopieczni stacjonarnego hospicjum na osiedlu Czarnów w Kielcach, placówki prowadzonej przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Było to możliwe za sprawą projektu „Podniebne cuda”.
Dominika Borkowska, koordynator wolontariatu hospicyjnego w kieleckiej Caritas informuje, iż spotkanie z cyklu „Podróż po jeden uśmiech” miało na celu przybliżyć odległe części świata osobom, dla których fizyczne podróżowanie jest niedostępne. Umożliwiły to opowieści mieszkańców, pokaz przedmiotów regionalnych, muzyki oraz degustacja potraw z danych regionów świata.
– Większość z nas, ludzi zdrowych, we współczesnym świecie dużo podróżuje. Cieszymy się, iż możemy pojechać coraz dalej i zwiedzać ciekawe, egzotyczne miejsca. Nasi pacjenci niestety nie mogą podróżować. Dlatego staramy się, choć w tym niewielkim stopniu, przybliżać im ten świat, zapraszając do naszego hospicjum ciekawych gości – dodała Dominika Borkowska.
Podczas dzisiejszego spotkania Zidan Adris, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pochodzący z Republiki Środkowej Afryki opowiadał m.in. kulturze i religii swojego kraju. Dużo czasu poświęcił także na to, by mieszkańcom stacjonarnego hospicjum przybliżyć afrykańską kuchnię. Zidan Adris opowiadał m.in. o najbardziej znanej roślinie jadalnej w Afryce, czyli manioku.
– Maniok, podobnie jak ziemniaki, rośnie w ziemi. Po wykopaniu możemy go ugotować i jeść np. z mięsem czy rybami. Na maniok w naszym języku mówi się gozo. Inne bardzo znane w naszym kraju danie, to jest gundzia najama. Jest to mięso z liściem manioku – wyjaśnił Zidan Adris.
Jednym z uczestników spotkania był pan Radosław.
– Można się było przenieść oczami wyobraźni do Afryki. Słuchaliśmy opowieści księży i oglądaliśmy różne afrykańskie figurki. interesujące było to spotkanie. Urozmaiciło nam dzień – przyznał pan Radosław.
Spotkanie zakończyło się wspólnym grillem. Kolejnymi gośćmi hospicjum będą m.in. mieszkańcy Azji.
Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a jego operatorem regionalnym jest Fundacja im. Stefana Artwińskiego.