Z czego przygotować psie posiłki?
Zagwarantowanie psom odpowiedniego menu będzie procentować zdrowym wyglądem i dobrym samopoczuciem zwierząt. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk jako zoodietetyczka dzieli się swoim doświadczeniem w dziedzinie odpowiedniego przyrządzania posiłków dla domowych pupili. Autorka nawołuje, żeby psie posiłki były przygotowywane z odpowiednich składników dla nich przeznaczonych. Dania nie muszą wyglądać apetycznie według ludzkiej miary, a powinny być dopasowane pod względem dietetyki. Posiłki przygotowywane są z łatwo dostępnych składników, w tym z:
- mięsa,
- jajek,
- warzyw,
- świeżych i sezonowych owoców.
„[…] Nie chcę was zniechęcać do świadomego i samodzielnego przygotowywania posiłków dla psów tylko dlatego, iż są one superzdrowe i wartościowe. Róbcie to tylko wtedy, kiedy wiecie, czego potrzebuje psi organizm, i umiecie odróżnić te potrzeby od zwykłej ludzkiej fanaberii. Ludzie kochają swoje psy i czasami zapominają, iż ich pupile to nie mali ludzie i nie powinni ich tak traktować w kwestii jedzenia. Jakość produktów dla psów ma być tak samo dobra, jak dla ludzi, ale kompozycja menu musi być dostosowana do psich potrzeb” - dodaje autorka.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć zdjęcia
Co to jest BARF?
Poza tym zoodietetyczka poleca stosować suplementy diety, które będą cennym wsparciem w przyrządzaniu posiłków nie tylko dla szczeniaków. W przepisach autorka wspiera się koncepcją diety BARF (Biologically Appropriate Raw Food) oznaczające biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. W książce przepisy są polecane do podawania psom w wersji surowej i gotowanej.
Nie dla kota mleko i czekolada! Stworzyła książkę kucharską dla właścicieli kotów
Miłośnicy kotów często zastanawiają się, czym karmić swoich ulubieńców, żeby dogodzić ich podniebieniom, ale nie zaszkodzić. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, technik weterynarii, w książce „Kocie smaki.…
Dieta dla psa. Co gotować psu?
„Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów” to książka przybliżająca zasady żywienia dorosłych psów. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk przestrzega, iż podawanie psom resztek ze stołu opiekunów nigdy nie powinny być stałym modelem żywienia. Niestety takie zachowanie może skutkować przekarmieniem psa, otyłością, problemami żołądkowymi, złą kondycją skóry, sierści i paznokci. Dodatkowo tak jak u człowieka może być zwiększona szansa zachorowania na cukrzycę, doprowadzić do zawału serca lub niedoborów mineralnych.
Czego pies nie może jeść?
„Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów” to zbiór receptur na domowe psie posiłki. Publikacja obala też mity żywieniowe i edukuje w dziedzinie psich kulinariów. Wbrew znanemu powiedzeniu psom jak najbardziej można podawać kiełbasę. Jednocześnie przestrzega przed podawaniem takich produktów jak:
- cebula,
- czosnek,
- szczypiorek,
- winogron,
- rodzynek,
- orzechy, szczególnie makadamia,
- czekolady,
- świeżego ciasta drożdżowego,
- produkty zawierające ksylitol.