Witam w "Weekendowej Cukierence" w ostatni weekend przed świętami wielkanocnymi. Na Wielkanoc zwykle pieczemy mazurki, babki, serniki i ciasta z kremem. I powiem Wam szczerze, iż nie znajdziecie na moim blogu za dużo mazurków. Nie piekło się ich w mojej rodzinie. U męża także nie, zwykle była to babka gotowana. Postanowiłam, iż w naszym domu wprowadzimy tradycję mazurków. Przecież mazurek to takie polskie, proste i dekoracyjne ciasto.
Mazurek z czekoladą karmelową
Dziś chce Wam zaproponować OBŁĘDNE połączenie kruchego ciasta z nadzieniem karmelowym przygotowanym ze śmietanki kremowej i czekolady karmelowej. Pewnie zauważyliście, ale bardzo lubię i często wykorzystuje ten rodzaj czekolady w wypiekach. Dla przełamania słodyczy czekolady dołożyłam jeszcze konfiturę malinową. Dekoracja to czekoladowe kuleczki, precelki i suszone maliny. Wyszło prze-pysz-nie! Zakochacie się w tym smaku, obiecuję.
To mazurek i dla dzieci i dla dorosłych. Bardzo wszystkim smakował.
Mazurek z czekoladą karmelową
A przed świętami na blogu znajdziecie jeszcze przepis na mazurek pistacjowy. Także zakupcie pastę pistacjową, bo przyda się do tego przepisu. Wcześniej przepis na ten mazurek pojawi się na moim
, zapraszam!
Więcej przepisów na mazurki
- Mazurek jaglano-kokosowy z granatem
- Mazurek owsiany
- Mazurek pistacjowy - przepis wkrótce
Mazurek karmelowy
Pyszny i dekoracyjny mazurek idealny na święta wielkanocne. Kruchy spód, idealnie karmelowe słodkie nadzienie przełamane kwaśnymi malinami. Pokochacie ten smak!
Mazurek karmelowy
Składniki:
- KRUCHY SPÓD:
- 190g mąki pszennej,
- 100g masła,
- 50g cukru pudru,
- 1 żółtko,
- 1 łyżka kwaśnej śmietany,
- NADZIENIE KARMELOWE:
- 240g czekolady karmelowej,
- 100g śmietany kremówki,
- DODATKOWO:
- 3-4 łyżki konfitury malinowej,
- DEKORACJA:
- maltesers,
- precelki,
- kuleczki białej czekolady,
- maliny liofilizowane
Przygotowanie:
KRUCHY SPÓD: Na stolnicę wysypujemy mąkę wymieszaną z cukrem pudrem. Dodajemy zimne masło i siekamy wszystko razem nożem aż do uzyskania konsystencji kaszy. Wówczas dodajemy żółtko i kwaśną śmietanę. Chwilkę jeszcze siekamy nożem, następnie ciasto zagniatamy rękoma. Gotowe ciasto owijamy folią i odkładamy do lodówki do schłodzenia.
Ciasto dzielimy na 2 części. Większą część ciasta (około 70%) rozwałkowujemy na duże koło o grubości 5mm. Z reszty ciasta (30%) robimy małe kuleczki, które przyklejamy do rantu ciasta, jedna obok drugiej. Jedna kuleczka ważyła u mnie 2g. Ciasto dziurkujemy widelcem i wkładamy do lodówki do schłodzenia na 1 godzinę.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni, góra-dół. Wkładamy zimne ciasto i pieczemy około 15-18 minut, do ładnego zarumienienia.
NADZIENIE KARMELOWE: Czekoladę karmelową rozpuszczamy w śmietance kremowej. Są na to dwa sposoby:
Pierwszy sposób: Śmietanę kremówkę podgrzewamy prawie do zagotowania. Wyłączamy ogień i dodajemy posiekaną drobno czekoladę. Odstawiamy całość na 3 minuty. Następnie masę mieszamy do połączenia. Czekolada powinna się rozpuścić i połączyć w jednolitą masę ze śmietanką.
Rozpuszczanie czekolady kamelowej w śmietance
Drugim sposobem jest wykorzystanie mikrofali. W misce umieszczamy połamaną czekoladę i śmietankę. Zawartość miski podgrzewamy interwałowo po 10 sekund w mikrofali. Po każdym razie zawartość miseczki mieszamy. Podgrzewamy tak kilka-kilkanaście razy, aż składniki się połączą i masa będzie jednolita.
* jeżeli nie możesz nigdzie dostać czekolady karmelowej to zastąp ją 225g białej czekolady.
** Czekoladę karmelową używam marki Wedel (do kupienia w większych supermarketach).
Gdy nadzienie karmelowe zacznie gęstnieć to wylewamy je na mazurka.
ZŁOŻENIE CIASTA: Kruchy spód smarujemy równomiernie konfiturą malinową. Można zamiennie użyć także dżemu z czarnej porzeczki. Następnie wylewamy lekko gęstniejące nadzienie karmelowe. Delikatnie wyrównujemy, ale masa sama powinna się ładnie wyrównać. Odstawiamy do lodówki na kwadrans. Wyjmujemy i dekorujemy. Warto udekorować zanim masa nam zastygnie wówczas dekoracje ładnie się przykleją.
Mazurek przechowujemy w lodówce. Smacznego!
Mazurek karmelowy