Trudno dzisiaj o zdrowe poczucie własnej wartości, a wiele osób ma złe doświadczenia, które wpływają negatywnie na ich postrzeganie siebie. Często to, co wydarzyło się w przeszłości – zły związek, toksyczne przyjaźnie czy trudne dzieciństwo – kształtuje naszą samoocenę na całe życie. Sprawdź, czy masz problem z docenieniem siebie.
Problem z docenieniem – 5 sygnałów
Szukasz wymówek dla złego zachowania
Usprawiedliwiasz niewłaściwe zachowanie innych, myśląc, iż to była tylko chwilowa wpadka. jeżeli pozwalasz, by ktoś cię źle traktował, może to oznaczać, iż nie szanujesz swoich emocji. Na przykład, jeżeli twój partner otwarcie obraża cię przed grupą ludzi, możesz pomyśleć, iż zrobił to, ponieważ miał zły dzień i tak naprawdę nie miał tego na myśli.
Istnieje niedopasowanie między tobą a twoim partnerem
Być może powiedziano ci, iż osoba, z którą jesteś, nie jest w tej samej lidze co ty lub iż wciąż umawiasz się na randki, zamiast związać się z kimś, kto na ciebie zasługuje. Inni widzą, iż między tobą, a twoim partnerem nie ma dopasowania i porozumienia, ale ty nie zwracasz na to uwagi. Być może umawiasz się z kimś, kto wyrządza ci krzywdę, ale ty mimo wszystko dajesz mu szansę.
Masz nadzieję, iż zmienisz kogoś pomimo czerwonych flag
Czerwone flagi to złe zachowanie, które są łatwe do wychwycenia. Na przykład, jeżeli dana osoba przegląda ci telefon, bo nie ufa w to, co mówisz, w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Jednak ty wciąż wierzysz, iż to jednorazowa wpadka i iż uda wam się dogadać.
Zbyt dużo poświęcasz
Dajesz innym więcej, niż dostajesz w zamian. Poświęcanie się w związku lub przyjaźni, w której nie czujesz się doceniana, może prowadzić do wypalenia. W każdym związku jest dawanie i branie. Są dni, kiedy musimy dać więcej, niż dostajemy, ale jeżeli zawsze dajesz i nigdy nie dostajesz niczego w zamian, jesteś wykorzystywana.
„Przekupujesz” innych, by spędzali z tobą czas
Czasami, by nie czuć się samotną, próbujesz „przekupić” innych (np. biletami do teatru), by spędzili z tobą czas, zamiast nawiązywać autentyczne relacje oparte na wzajemnym szacunku i sympatii.
Jeśli zauważysz, iż często zachowujesz się w ten sposób, może to być znak, iż warto popracować nad swoją samooceną. Warto rozmawiać z bliskimi osobami, terapeutą lub psychologiem, aby odzyskać wiarę w siebie i nauczyć się stawiać granice.