Nie da się być w związku i nigdy się nie pokłócić. Takich cudów nie ma. Można jednak kłócić się rzadko, w wyjątkowych sytuacjach, kiedy różnica zdań między partnerami naprawdę nie pozwala na uniknięcie sporu. To jednak nie jest częste. zwykle bowiem pary kłócą się o drobiazgi. Pół godziny czy godzina wrzasków, wypominania, narzekać obrażania się na wzajem, a po wszystkim okazuje się, iż tak naprawdę to nie wiadomo, co było powodem tego spięcia.
Kto pyta, ten krócej się kłóci
Takich rozmów można uniknąć. Bo, jak twierdzi terapeutka par Jagoda Bzowy, ich powodem jest zła komunikacja. "Czasem kłócisz się nie dlatego, iż ktoś cię skrzywdził, ale dlatego, iż źle się zrozumieliście" – wyjaśnia w filmiku na Instagramie. I zdradza, jak można uratować tę źle rozpoczętą rozmowę, by nie zmieniła się w awanturę. Wystarczy na pretensje czy zarzuty ze strony partnerki odpowiedzieć dobrym pytaniem. Jagoda Bzowy daje przykłady dziesięciu takich pytań, które pomogą gwałtownie zakończyć konflikt, a w efekcie poprawić relacje między partnerami. Oto pełna lista.
1. Czuję, iż muszę się usprawiedliwiać. Możesz powiedzieć, czego oczekujesz?Pada lista zarzutów pod twoim adresem. Mnóstwo oskarżeń i pretensji. Zamiast się bronić, usprawiedliwia, czy – co gorsza – atakować i odpowiadać litanią własnych pretensji, zapytaj o oczekiwania. To pokaże partnerce, iż jesteś gotów jej wysłuchać, a jednocześnie zmusi ją do przemyślenia argumentów i lepszego wyjaśnienia.
2. Jaka jest jedna rzecz, którą chciałbyś, żebym naprawdę zrozumiał?
Możesz zapytać: "Ale o co ci tak naprawdę chodzi?", ale wtedy raczej podgrzejesz atmosferę dyskusji i doprowadzisz do awantury. Prośba o wyłożenie tej jednej rzeczy, którą masz zrozumieć, jest znacznie lepsza. "To pytanie otwiera ludzi. Pozwala powiedzieć to, co naprawdę ważne" – wyjaśnia Jagoda Bzowy.
3. Co miałaś na myśli, kiedy to powiedziałaś? Możesz mi to jeszcze raz wyjaśnić?
Kłótni towarzyszą emocje. A wtedy łatwo powiedzieć coś, czego się tak naprawdę nie miało na myśli. Zamiast się obrażać, gdy ona powiedziała coś, co cię uraziło, zapytaj, czy naprawdę tak myśli. To pytanie to swego rodzaju koło ratunkowe, pozwala partnerce wycofać się z niepotrzebnych słów i uniknąć nieporozumień.
4. To, co powiedziałaś, zabrzmiało źle. Jaka była Twoja intencja?
Ona przegięła. Powiedziała o dwa zdania za dużo. Możesz, rzecz jasna, odpowiedzieć tym samym. Ale możesz też w taki sposób dać do zrozumienia, iż się zagalopowała i przekroczyła granicę. To pytanie pozwoli jej się wycofać z klasą i lepiej wyrazić to, o co ma do ciebie pretensje.
5. Jest coś, czego nie rozumiesz w mojej sytuacji? Jak byś się czuła na moim miejscu?
Litania oskarżeń ze strony partnerki czasem wynika z tego, iż nie zna wszystkich okoliczności. jeżeli cię krytykuje, a ty wiesz, iż nie wszystko wie i nie rozumie twoich motywacji, poproś ją, by "weszła w twoje buty".
6. Czy masz poczucie, iż naprawdę Cię słucham?
Tu nie trzeba żadnych wyjaśnień. To pytanie po prostu rozbraja. Po nim naprawdę trudno się dalej kłócić. Można za to spokojnie i sensownie porozmawiać.
7. Czy możesz mi pomóc zrozumieć, czego teraz potrzebujesz?
Jak czegoś nie wiesz, to zapytaj. Ta zasada przydaje się także w sytuacji, gdy nie za bardzo wiesz, dlaczego twoja ukochana suszy ci głowę, o co ma pretensje. W ten sposób dajesz jej znać, iż nie chcesz awantury, jesteś gotów jej wysłuchać, tylko potrzebujesz spokojnych wyjaśnień i wskazówek.
8. W jaki schemat właśnie wpadamy?
Kolejna awantura, znów z tego samego powodu i z łatwym do przewidzenia ciągiem dalszym. Zamiast kontynuować, powiedz stop. I pokaż partnerce, iż ten temat już przerabialiście, iż ta rozmowa już byłą, te argumenty już padły. Taka pauza pozwala ochłonąć i wyjść z błędnego kręgu.
9. Czy powiedziałem coś, co Cię zraniło? jeżeli tak, pomóż mi zrozumieć dlaczego.
To pytanie przyda się wtedy, gdy ty przegniesz i powiesz albo zrobisz coś przykrego. Nie musisz wiedzieć co, ale poznajesz po minie i reakcji. W ten sposób dajesz znać, iż nie chciałeś jej urazić i jesteś gotów uznać swój błąd. Tylko chcesz się dowiedzieć, na czym on polegał.
10. Co możemy zrobić, żeby w przyszłości taka sytuacja potoczyła się lepiej?
Świetne pytanie na powstrzymanie kłótni, ale też na jej zakończenie, gdy jednak nie dało się uniknąć awantury. To taki sygnał gotowości do rozejmu i poprawy wzajemnych relacji, by kolejnych sporów uniknąć albo przynajmniej je złagodzić.