W olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, przewodniczył uroczystej Mszy Krzyżma Świętego, w trakcie której pobłogosławione zostały oleje święte, a księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Dla każdego kapłana, wielkoczwartkowe przedpołudnie to czas refleksji i powrotu do dnia, w którym przyjmowali swoje święcenia kapłańskie, a także przyrzekali swemu biskupowi posłuszeństwo. To dzień, w którym Kościół przypomina kapłanom do czego zostali powołani i komu służą. – To dar dziękczynienia za wielki dar powołania jaki otrzymaliśmy, ale też dar powołania, który służy całej wspólnocie Kościoła. Dziękujemy też za łaskę udzielania wiernym sakramentów. Jesteśmy jako wspólnota kapłanów razem i jesteśmy wezwani do budowania tej jedności, wzajemnej troski – podkreśla ks. Józef Fiszer, wikariusz parafii bł. Karoliny w Biskupcu.
Podczas homilii abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, podkreślał, iż Kościół do głoszenia dzieła zbawienia uzdolniony jest mocą Ducha Świętego, w którego mocy dzieło zbawcze się dokonało. Zauważał, iż świat, do którego posłany jest Kościół całą nadzieję pokłada w doczesności. Skutkiem tego jest brak prawdziwej nadziei, pozwalającej adekwatnie przeżywać teraźniejszość. Mówił, iż między wiarą i nadzieją jest ścisła zależność, a nadzieja jest drogą do wiary. – Skoro bez nadziei nie ma życia, nie ma dobrego pomysłu na teraźniejszość, to trzeba przekonywać świat, przekonywać człowieka o konieczności adekwatnego ulokowania nadziei, o konieczności poznania Tego, który jest jej niezawodnym gwarantem – mówił abp Górzyński.
Charakteryzował obecną duchową kondycję chrześcijan, która nie pozwala na przekonywujące świadectwo wiary i nadziei dla świata. – Czym odróżniamy się od świata, by miał powód o cokolwiek nas pytać? jeżeli to świat mówi nam jak żyć, a choćby jak rozumieć naukę Bożą i Boże przykazania, a my idziemy za tą wykładnią, to co mamy do zaoferowania światu? jeżeli upodabniamy się do świata w naszym myśleniu i stylu życia, co widać w postawach wielu wiernych, także duchownych; skoro naszym życiem argumentujemy za królestwem z tego świata, to czym wskażemy na królestwo Boże, jako cel naszej nadziei? – pytał arcybiskup.
Eucharystia zgromadziła kapłanów z całej archidiecezji.
Na zakończenie, wierni poznali nazwiska kapłanów, którzy odebrali nominacje kanonickie do Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku, Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim i Kapituły Kolegiackiej w Dobrym Mieście.
WARMIŃSKA KAPITUŁA KATEDRALNA
Ks. Prałat STANISŁAW KOZAKIEWICZ – kanonik zasłużony warmińskiej kapituły katedralnej
Ks. ARTUR OGLĘDZKI – kanonik gremialny warmińskiej kapituły katedralnej
Ks. MICHAŁ TUNKIEWICZ – kanonik gremialny warmińskiej kapituły katedralnej
Ks. WOJSŁAW CZUPRYŃSKI – kanonik honorowy warmińskiej kapituły katedralnej
Ks. WOJCIECH KOTOWICZ – kanonik honorowy warmińskiej kapituły katedralnej
KAPITUŁA KOLEGIACKA W LIDZBARKU WARMIŃSKIM
Ks. KRZYSZTOF BORS – kanonik gremialny kapituły kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim
Ks. JAROSŁAW WISZOWATY – kanonik gremialny kapituły kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim
Ks. JANUSZ PIASKOWSKI – kanonik honorowy kapituły kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim
Ks. ARKADIUSZ SUCHOWIECKI – kanonik honorowy kapituły kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim
Ks. Prałat WŁADYSŁAW SZMUL – kanonik honorowy kapituły kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim
Ks. MIECZYSŁAW TERESZEWSKI – kanonik honorowy kapituły kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim
KAPITUŁA KOLEGIACKA W DOBRYM MIEŚCIE
Ks. ALEKSANDER SIEŃKOWSKI – kanonik zasłużony kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście
Ks. STANISŁAW TOKARZ – kanonik zasłużony kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście
Ks. JAN ZALEWSKI – kanonik gremialny kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście
ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska