Maltańskie przepisy – Pastizzi i Imqarrun il-Forn w domu – kuchnia maltańska

rudeiczarne.pl 2 lat temu

Jako iż od ponad 5 lat mieszkamy na słonecznej Malcie, nie da się ukryć, iż maltańska kuchnia i maltańskie przepisy towarzyszy nam niemal na co dzień. Malta, malutki archipelag na Morzu Śródziemnym, dzięki swojemu położeniu pomiędzy Europą a Afryką ma w swojej kulturze, architekturze, tradycjach, ale także właśnie w kuchni najróżniejsze wpływy, które można zauważyć degustując maltańskie dania. Najbardziej tradycyjnym daniem na Malcie jest oczywiście fenek – królik przyrządzany na wiele różnych sposobów. Ale jeżeli chodzi o inne smaki tutaj, bez wątpienia jednym z najbardziej tradycyjnych dań jest tutaj maltańskie Pastizzi – przekąska, którą zna i uwielbia każdy Maltańczyk, ale także Imqarrun il-Forn – danie, które robi się regularnie w każdym maltańskim domu.

Wędrując po Malcie wielokrotnie spotykamy turystów, którzy myślą, iż maltańskie pastizzi to ciasto smażone w głębokim oleju. I za każdym razem musimy tłumaczyć, iż w rzeczywistości pastizzi nie jest smażone w głębokim oleju, jest ono bowiem pieczone! Dostajemy także pytania o przepisy na tradycyjne maltańskie dania. I o ile są takie dania, których przyrządzenie w Polsce może być utrudnione ze względu na brak składników dostępnych na wyspach, tak są także takie, które można zrobić bez problemu w każdym polskim domu i w ten sposób przedłużyć sobie maltańskie wakacje lub powrócić do nich wspomnieniami dzięki maltańskim smakom we własnym domu.

Maltańskie przepisy i smaki w domu

Właśnie dlatego, w odpowiedzi na pytania od osób, które pokochały Maltę (jak my!) i maltańskie smaki, postanowiliśmy pokazać Ci maltańskie przepisy (znajdziesz je również tutaj) na tradycyjne dania, które możesz bez problemu zrobić w swoim domu bez potrzeby przywożenia składników z Malty. Razem przyrządzimy tradycyjne, maltańskie pastizzi – pierwsze z nadzieniem z ricotty, a drugie z groszkiem (czy istnieje bardziej maltańska przekąska?!). Kolejnym daniem, obecnym w każdym maltańskim domu, które razem przyrządzimy jest słynne Imqarrun il-Forn – czyli zapiekany makaron. Dzięki temu w ciągu jednego dnia będziesz mógł zjeść tradycyjne maltańskie śniadanie lub przekąskę – pastizzi, a także lunch lub kolację w postaci Imqarrun il-Forn! A także powrócisz wspomnieniami do swoich maltańskich wojaży!

Pastizzi – maltańskie przepisy i smaki w domu

Nie ma chyba bardziej maltańskiej przekąski niż słynne pastizzi! Zna i lubi je każdy Maltańczyk, a i turyści za nim przepadają, jako iż to pyszna, sycąca i tania przekąska, którą można dostać na każdym rogu i zjeść choćby w biegu nie tracąc czasu w rozsiadanie się przy stole w restauracji. Chrupiące ciasto, pyszne, pełne aromatów nadzienie – tego smaku nie da się pomylić.

I choć pastizzi można dostać w każdym lokalnym barze na Malcie, nie da się ukryć, iż najlepsze jest to domowe. Właśnie dlatego maltańskie mamy tak często przygotowują pastizzi w domu racząc nimi swoją rodzinę. A my dzisiaj pokażemy Ci, jak zrobić pastizzi we własnym domu z przepisu mamy naszych maltańskich przyjaciół. Przyznamy, jest z tym trochę roboty, ale za to smak i satysfakcja… gwarantowane!

Maltańskie pastizzi – składniki – maltańskie przepisy

Zanim przystąpisz do przygotowywania Twoich maltańskich, tradycyjnych pastizzi, upewnij się, iż masz wszystkie składniki! Zobacz, czego potrzebujesz, by poczuć w domu maltańskie smaki!

Ciasto:

  • 350ml wody
  • 800g mąki
  • 20g soli

Nadzienie z ricotty:

  • 100g Kaszy manny
  • 30g Masła
  • 500g Ricotty
  • Sól i pieprz
  • 1 Jajko

Nadzienie z groszku:

  • 1 Cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • Oliwa z oliwek
  • Puszka zielonego groszku
  • Pół kieliszka przyprawy curry
  • 1/3 kieliszka papryki słodkiej mielonej
  • 200ml pomidorów z puszki lub passaty pomidorowej

Mieszanka do nacierania:

  • 120g margaryny do pieczenia
  • 50g masła
  • 30g smalcu

Teraz możesz przystąpić do przygotowania maltańskich pastizzi! Zatem…do dzieła!

Przepis na Pastizzi – przygotowanie – maltańskie smaki w domu

Jako iż najwięcej pracy jest przy samym cieście do pastizzi, najlepiej jest jeżeli zaczniesz właśnie od ciasta. Do miski 120g margaryny do pieczenia, 50g masła, 30g smalcu i dokładnie wymieszaj, by połączyły się w całość. Odstaw aż przygotujesz ciasto.

Do wysokiego naczynia wlej 350ml wody, 800g mąki oraz 20g soli kuchennej. Całość miksuj na wolnych obrotach i nie dodawaj więcej wody. Ciasto ma być stosunkowo suche i połączyć się w całość. Gdy otrzymasz już ciasto połączone w całość, uformuj kulę i wysmaruj dokładnie mieszanką margaryny, masła i smalcu, którą wcześniej przygotowałeś. Bardzo ważne, byś nie ominął żadnego miejsca na cieście – nie może ono wyschnąć. Wysmarowane ciasto odłóż na 30 minut z boku w temperaturze pokojowej.

Nadzienie z ricotty – maltańskie przepisy

W czasie, gdy ciasto odpoczywa, możesz przygotować nadzienie do Twoich pastizzi! Przygotuj kaszę mannę według przepisu na opakowaniu Twojej kaszy manny (do 100g kaszy manny dodaj odpowiednią ilość wody zalecaną na opakowaniu, zagotuj, dodaj 30g masła i dokładnie wymieszaj). Zanim Twoja kasza manna całkowicie wystygnie dodaj do wysokiego garnka gotową kaszę mannę, ricottę, jajko, dopraw je solą i pieprzem według uznania i zmiksuj całość na jednolitą masę. Po uzyskaniu masy całość włóż do lodówki do czasu nadziewania ciasta do pastizzi.

Nadzienie z groszku – maltańskie przepisy

Posiekaj drobno cebulę i zeszklij ją na maśle na patelni. Gdy będzie już przezroczysta, dodaj do cebuli curry i paprykę słodką mieloną i dalej smaż przez około 2-3 minuty. Następnie dodaj pomidory z puszki (drobno pokrojone), które smażysz razem przez kolejne 2 minuty. Po tym czasie na patelnię dodajesz odcedzony groszek, mieszasz całość i smażysz aż groszek zmięknie i powstanie masa do nadziewania pastizzi.

Rolowanie ciasta do pastizzi – przepis na pastizzi

Najważniejszym etapem tworzenia pastizzi jest rolowanie ciasta. Od tego bowiem zależy sukces i wygląd Twoich pastizzi. Po 30 minutach, kiedy ciasto odpoczywało, czas przygotować je do rolowania. W tym celu musisz rozciągnąć i rozwałkować swoje ciasto najcieniej, jak jesteś w stanie to zrobić skupiając się także na tym, by było ono równomiernie rozwałkowane. Najlepiej jeżeli zrobisz to na dużym blacie lub stole, jako iż ciasto to wyjdzie sporych rozmiarów i stolnica może być tutaj za mała. Po rozwałkowaniu dokładnie wysmaruj całe ciasto mieszanką z margaryny, masła i smalcu. Bardzo ważne, by nie zostało tutaj pominięte żadne miejsce, zwróć także uwagę na to, by krawędzie były dokładnie wysmarowane.

Teraz czas na rolowanie ciasta. Zaczynasz od jednego brzegu (wąskiego) i rolujesz dokładnie robiąc roladkę i zwracając uwagę, by do ciasta dostało się jak najmniej powietrza. Robisz roladkę raz w prawo, raz w lewo mocno naciągając ciasto i zwijasz tak całość aż do końca. W ten sposób powstanie Ci długa rolada. Zawijasz ją w folię spożywczą i odkładasz na przynajmniej 2 godziny w temperaturze pokojowej. Bardzo ważne – nie wsadzaj ciasta do lodówki.

Nadziewanie i pieczenie pastizzi – maltańskie przepisy i smaki w domu

Czas rozgrzać Twój piekarnik, by był gotowy, gdy będziesz miał wsadzać pastizzi do pieczenia. Ustaw swój piekarnik na temperaturę 200 stopni (góra i dół, bez termoobiegu). Po 2 godzinach czas wyciągnąć ciasto z folii spożywczej i rozciągnąć je równomiernie, by powstała długa roladka. Naciągasz delikatnie raz z jednej strony, raz z drugiej, równomiernie rozciągając zrolowane ciasto. Dalej kroisz ok. 5 cm kawałki ciasta, które będą Twoim pastizzi! We wnętrzu każdego kawałka zobaczysz warstwowy układ, który powstał podczas rolowania ciasta.

Przygotuj w dwóch osobnych miseczkach nadzienie – 1. z ricotty, 2. z masą z groszku. Swoje kciuki zwilż delikatnie oliwą z oliwek i weź jeden kawałek ciasta, które właśnie ukroiłeś. Zwilżone kciuki wsadzasz w sam środek ciasta (od strony, gdzie widzisz warstwy rolady) i obkręcając ciasto dookoła z kciukami w środku formujesz coraz większe koła, które w dołku dalej nadziewasz swoim nadzieniem. Pamiętaj, żeby robić to stosunkowo gwałtownie (im dłużej formujesz koło tym ciasto będzie bardziej lepkie) oraz by nie zrobić w cieście dziury.

Pamiętaj, iż tradycyjne maltańskie pastizzi mają różny kształt w zależności od tego, z jakim są nadzieniem. Tak też pastizzi z ricottą nadziewasz, a dalej formujesz w podłużny kształt zamykając ciasto od góry i rozciągając boki w węższy kształt. Pastizzi z groszkiem zamykasz z boku, jak pieroga. Zwróć uwagę na nasze zdjęcia, dzięki czemu łatwiej będzie Ci dokładnie zobaczyć, jaki kształt masz uformować. Nadziane pastizzi kładź na blaszkę zostawiając pomiędzy nimi miejsce, żeby ciasto mogło wyrosnąć. Po nadzianiu wszystkich pastizzi wsadzasz blaszkę do rogrzanego piekarnika na 40-45 minut. Obserwuj pieczenie, by ich nie spalić!

Po upływie tego czasu, gdy pastizzi będą już rumiane, możesz je wyciągnąć i zabrać się za degustację pysznych, chrupiących, tradycyjnych pastizzi! Jak widzisz, ta tradycyjna maltańska przekąska wcale nie jest smażona w głębokim oleju, a cała jego tajemnica tkwi w przygotowaniu ciasta. Proces dość długotrwały, ale jakże pyszny!

Przepis na maltański Imqarrun il-Forn

Danie, które gości w każdym maltańskim domu i nie ma Maltańczyka, który nigdy nie jadłby zapiekanego makaronu czyli Imqarrun il-Forn. Bez wątpienia jest to danie, na które wpływ miała obecność Włochów na Malcie. Nie ma się jednak co dziwić, Malta pod wieloma względami to miks, który odczuwalny jest także w kuchni. A jednak Maltańczycy uważają, iż zapiekany makaron to danie kuchni maltańskiej, tak jak i Ravjul Malti, czyli pierożki z ricottą pod sosem pomidorowym.

Nie będziemy tu jednak wchodzić w temat tego, czy Imqarrun il-Forn jest bardziej włoski czy bardziej maltański, bo nie to jest celem tego wpisu. Faktem bowiem jest, iż zapiekany makaron gotowany jest w każdym maltańskim domu i jest to fantastyczne danie, na którego przygotowanie nie potrzebujesz dużej ilości czasu ani wysublimowanych, trudno dostępnych składników. Właśnie dlatego Imqarrun il-Forn możesz bez problemu przygotować w swoim domu i przedłużyć sobie tym samym maltańskie smaki, gdy marzysz o powrocie na Maltę i złapaniu promieni słonecznych.

Danie to jest idealne na obiad, ale także na kolację! Osobiście najbardziej lubimy świeży tuż po wyciągnięciu z piekarnika, ale Maltańczycy twierdzą, iż danie to pozostało lepsze odgrzewane następnego dnia. Możesz więc śmiało podawać tak świeżo, jak i następnego dnia po odgrzaniu. Danie szybkie, pyszne i syte! Przekonaj się jak przygotować maltański Imqarrun il-Forn.

Imqarrun il-Forn – Składniki – maltańskie przepisy

Zanim zaczniesz przygotowywać swój Imqarrun il-Forn upewnij się, iż masz wszystkie składniki:

  • 500g mięsa mielonego (wieprzowe lub wieprzowo-wołowe)
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 300-400ml passaty pomidorowej
  • 2 łyżki koncetratu pomidorowego
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 liście laurowe
  • Szczypta oregano i bazylii
  • 2 jajka
  • sól i pieprz
  • 200g startego parmezanu
  • 1 szklanka startego sera typu Gouda
  • 500g makaronu penne

Imqarrun il-Forn – Przygotowanie – maltańskie smaki w domu

Posiekaj drobno cebulę i czosnek, a na patelni zagrzej oliwę z oliwek. Wrzuć cebulę i czosnek na patelnię i podsmaż aż się zeszklą. Po zeszkleniu dodaj na patelnię 2 łyżki koncentratu pomidorowego, bazylię i oregano, dokładnie wymieszaj i smaż razem przez około 3 minuty. Dalej dodaj tutaj mięso mielone, sól i pieprz, dokładnie wymieszaj całość i smaż do uzyskania brązowego koloru mięsa i odparowania wody. Teraz czas na dodanie passaty pomidorowej! Wlej ją do mięsa na patelni, dodaj 2 listki laurowe i gotuj całość przez około 25-30 minut na małym ogniu pod przykryciem.

W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni (góra i dół, bez termoobiegu). Do wysokiego garnka wlej wodę, dodaj 2 łyżeczki soli i zagotuj. Po zagotowaniu wody, wsyp tutaj 500g makaronu penne i ugotuj Al Dente (ok. 2-3 minuty krócej niż na opakowaniu). Makaron odcedź, przelej delikatnie zimną wodą, by się nie skleił i odłóż na bok w garnku aż sos pomidorowo-mięsny będzie gotowy. Zetrzyj parmezan, w drugiej miseczce lub szklance zetrzyj ser typu gouda. Po upływie 30 minut zdejmij sos pomidorowo-mięsny z ognia i koniecznie wyciągnij liście laurowe. Spróbuj, czy sos jest wystarczająco słony, dobrze doprawiony. W razie potrzeby warto dodać tutaj jeszcze troszkę soli i pieprzu dla smaku.

Rozbij 2 jajka do miseczki i roztrzep je delikatnie, by żółtko połączyło się z białkiem. Naczynie żaroodporne, w którym będziesz piec swój Imqarrun il-Forn wysmaruj cienką warstwą sosu pomidorowo-mięsnego, niczym innym. Dalej resztę sosu wlej do garnka z ugotowanym makaronem, dodaj tutaj roztrzepane wcześniej jajka i dokładnie wymieszaj tak, by sos pokrył cały makaron. Następnie wymieszany z sosem makaron wlej do naczynia żaroodpornego i całość posyp dokładnie serem – najpierw startym serem typu gouda, a z wierzchu startym parmezanem. Nie przykrywaj naczynia żaroodpornego, włóż je do piekarnika i piecz przez ok. 45 minut (bez termoobiegu)! Na ostatnie 5 minut pieczenia możesz włączyć w piekarniku grill, by ser na wierzchu stał się chrupiący. Po tym czasie makaron jest idealny do jedzenia, możesz go kroić i od razu nakładać na talerz!

Imqarrun il-Forn – maltańskie smaki w Twoim domu – kuchnia maltańska

Maltańczycy lubią Imqarrun il-Forn odgrzewany, jako iż twierdzą, iż wtedy staje się bardziej aromatyczny. Osobiście najbardziej lubimy świeży, tuż po wyciągnięciu z piekarnika. Następnego dnia po odpiekaniu staje się on nieco suchy – makaron spija sos i całość staje się dość sucha. Możesz jednak odpiekać go skrapiając wcześniej troszkę wodą lub oliwą z oliwek. Danie to jest idealne na obiad, ale także kolację i swobodnie naje się nim 6 osób! A jak widzisz, nie ma przy nim wiele pracy. Właśnie dlatego gości on bardzo często w maltańskich domach i, co ciekawe, często dodaje się do niego dość oryginalne składniki.

Niekiedy Maltańczycy dodają do sosu także groszek, lub marchewkę, dlatego też jedząc Imqarrun il-Forn w restauracji, nie zdziw się, iż niekiedy zobaczysz dodatkowe składniki, których nie ma w tym przepisie. Powstają różne wariacje tego dania, dzięki czemu zawsze smakuje nieco inaczej, wyjątkowo. Ten przepis pochodzi od maltańskiej Mamy naszych przyjaciół i przyrządza go właśnie w taki sposób od lat, czerpiąc go wcześniej od swojej mamy, a wcześniej przyrządzała go jej babcia. Przepis prosto z maltańskiego domu, pełnego aromatów!

Maltańskie przepisy – przygotuj to sam!

Kuchnia maltańska pełna jest wyjątkowych smaków i aromatów, o które trudno np. w Polsce. Wiele wynika oczywiście z tego, na jakie składniki można sobie pozwolić w danym kraju, szczególnie te świeże. Oczywiście głównym daniem narodowym na Malcie są dania z królika, tego jednak nie mieliśmy dotąd okazji sami przygotowywać. jeżeli masz dostęp do świeżego tuńczyka, warto także spróbować innych maltańskich dań – tych właśnie z tuńczyka. Ryba ta jest tutaj dobrem narodowym i przygotowywać ją można na wiele ciekawych sposobów tak, iż nie sposób się znudzić smakiem! Wiele ciekawych wpisów z kuchni śródziemnomorskiej, ale także m.in. właśnie z tuńczyka znajdziesz na portalu kulinarnym Przepisy.pl! Jesteśmy pewni, iż znajdziesz tam wiele ciekawych inspiracji kulinarnych. A dzięki temu przygotowywanie samodzielnie dań staje się przyjemnością i zabawą. A późniejsza degustacja daje ogrom satysfakcji! Smacznego!

Autopromocja/Materiał Reklamowy

WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ?

  • Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie w formie e-booków! To jedyne takie przewodniki o Malcie na polskim rynku razem z gotowymi planami zwiedzania, pakietem zniżek i całą masą materiałów (w tym m.in. o maltańskiej kuchni i całe zestawienie polecanych przez nas restauracji!) o tym pięknym archipelagu!
  • Jeśli chcesz poczytać więcej o jedzeniu na Malcie, zobacz nasz wpis – Kuchnia maltańska
  • Szukasz fotografa lub videografa do zrobienia Ci sesji lub materiału filmowego? Napisz do nas na [email protected], zajmujemy się tym regularnie!
  • Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
    , Facebooku i Youtubie!
Idź do oryginalnego materiału