Niezwykły widok nad Bałtykiem. Dostrzegli rzadkie zjawisko pogodowe. Do sieci trafiło zdjęcie

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. iStock, BG-StarkImages / Facebook Sieć Obserwatorów Burz


Pogoda na polskim wybrzeżu potrafi zaskakiwać nie tylko latem, ale także jesienią i zimą. Przekonały się o tym osoby przebywające w miniony weekend w północnych rejonach kraju. Były świadkami niezwykłego zjawiska, które przykuło uwagę zarówno mieszkańców, jak i ekspertów. Jak wygląda trąba wodna?
W sobotę, 23 listopada mieszkańcy Darłówka byli świadkami niecodziennego zjawiska pogodowego. Nad Bałtykiem, w rejonie tej miejscowości, utworzyła się trąba wodna. Wydarzenie zostało zauważone w godzinach porannych i uwiecznione na zdjęciach przez pasjonatów meteorologii.

REKLAMA






Na północy notujemy opady śniegu oraz miejscami burze śnieżne. Opady są miejscami intensywne. Ponadto w rejonie Darłówka w woj. zachodniopomorskim pojawiła się dziś około godziny 8.40 trąba wodna

- poinformowała na Facebooku Sieć Obserwatorów Burz.


Zobacz wideo W Bałtyku zauważono delfina. Płynął równolegle z jachtem, około 9 kilometrów od Gdyni



Wir wodny nad Bałtykiem zachwycił internautów. Zdjęcia obiegły sieć
Wir wzbudził duże zainteresowanie i gwałtownie zyskał popularność w mediach społecznościowych. Zdjęcia nad Bałtykiem były chętnie udostępniane, budząc zachwyt i ciekawość. Trąby wodne zwykle pojawiają się w rejonach o dużej wilgotności i przy specyficznych warunkach atmosferycznych. Jak wyjaśnił Tomasz Wakszyński, synoptyk TVN Meteo:

Bałtyk generuje dużą wilgoć, zjawisko to nazywane jest efektem morza. Powstaje ono jako efekt unoszącego się powietrza i tworzenia się chmur cumulonimbus.





Trąby wodne nad Bałtykiem. Co wiemy o sobotnim zjawisku nad polskim wybrzeżem?
Efekt ten, zwany również trąbą morską, to wir powietrza, który łączy powierzchnię wody z chmurą burzową. W Polsce takie zjawiska są rzadkie i zwykle krótkotrwałe. Ich formowanie się wymaga specyficznych warunków, w tym wysokiej wilgotności, dużej różnicy temperatur i silnych wiatrów. W sobotę te warunki idealnie się zgrały, co doprowadziło do utworzenia się leja widocznego z brzegu.

Komórki z intensywnymi opadami śniegu, drobnego gradu czy krupy śnieżnej wchodzą niejako nad ląd z Bałtyku. Układanie się opadów w jednej linii jest charakterystyczne dla efektu morza

- wyjaśnił Tomasz Wakszyński.



Zobacz też: Nowy cennik podatku turystycznego. Od stycznia w tym miejscu zapłacimy aż dwukrotnie więcej


Jak wygląda trąba wodna i czy jest niebezpieczna? Odpowiedź może uspokoić
Lej może osiągać znaczne rozmiary, a prędkość wiatru w jego obrębie może być naprawdę imponująca. Wbrew pozorom większość trąb wodnych stosunkowo gwałtownie rozprasza się przed dotarciem do brzegu, szczególnie jeżeli napotka przeszkody w postaci lądu lub zmiany warunków atmosferycznych.
Choć trąby wodne wyglądają widowiskowo, a ich obserwacja z bezpiecznej odległości budzi zachwyt, w bezpośrednim kontakcie mogą być groźne. Stanowią zagrożenie przede wszystkim dla łodzi rybackich czy żaglówek, które mogą nie poradzić sobie z siłą wiatru i falami generowanymi przez wir. Dla osób znajdujących się na wodzie istnieje ryzyko porwania przez prądy powietrzne. Na szczęście tego typu zjawiska w Polsce są rzadkie i przeważnie mają lokalny oraz krótkotrwały charakter, co ogranicza ich potencjalne skutki. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, którą znajdziesz poniżej.
Idź do oryginalnego materiału