Ta roślina zawiera niemal wszystkie potrzebne ludzkiemu organizmowi substancje. Jej niesamowite adekwatności znane są od tysięcy lat, a mimo to bardzo rzadko o niej słyszymy. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest trawa pszeniczna i ile dobrego może zdziałać przygotowany z niej sok.
Trawa pszeniczna to jeden z najzdrowszych naturalnych produktów znanych ludzkości. Należy do grupy tzw. superfoods, czyli żywności, która ma niebywale pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Bez wątpienia jej miejsce na tej liście jest w pełni zasłużone. Mówi się, iż 100 gramów trawy pszenicznej to odpowiednik wartości odżywczej dwóch kilogramów warzyw.
Krótka historia trawy pszenicznej
trawa pszeniczna – Pyszności; foto: Canva
Trawa pszeniczna była hodowana już kilka tysięcy lat temu. Według różnych źródeł odkrycie jej niesamowitych adekwatności nastąpiło już w Mezopotamii lub Egipcie. Do różnych celów stosowało ją zresztą wiele starożytnych ludów i cywilizacji — od Chin, gdzie przyrządzano z niej oczyszczający tonik, aż po plemiona Ameryki Środkowej, gdzie Indianie używali jej do oczyszczania ran.
Jednak prozdrowotny wpływ trawy pszenicznej aż do XX wieku nie był znany cywilizacjom zachodu. Jak czytamy na portalu odzywianie.hellozdrowie.pl, dopiero wtedy niejaka Ann Wigmore dotarła do tej sekretnej wiedzy, a doświadczenia i badania postanowiła poprowadzić w otwartym przez siebie instytucie zdrowia w Bostonie.
Trawa pszeniczna — adekwatności
Trawa pszeniczna zawiera przeszło 100 substancji, z których znakomita część odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Jest ich tyle, iż nie sposób wymienić wszystkie w jednym artykule. Postarajmy się jednak to w skrócony sposób zobrazować. Trawa pszeniczna to między innymi:
- Cały alfabet witamin (z przewagą witaminy C, K i niacyny)
- Niemal wszystkie potrzebne nam minerały (potas, kobalt, cynk, żelazo, mangan i kilkadziesiąt innych)
- Aminokwasy: arginina, cysteina, leucyna i… co najmniej 14 innych
- Chlorofil: główny budulec trawy pszenicznej o działaniu wydłużającym życie komórek
Te i inne składniki trawy pszenicznej sprawiają, iż jej spożywanie odgrywa wręcz niebywałą rolę w walce z różnymi chorobami, zakażeniami, bakteriami i wirusami. Jak twierdzi portal super-racjonalni.pl, od kilkunastu lat realizowane są nawet badania, które z coraz większym powodzeniem łączą trawę pszeniczną z tematyką zapobiegania i leczenia nowotworów.
Trawa pszeniczna w postaci soku
trawa pszeniczna – Pyszności; foto: Canva
Specjaliści przekonują, iż picie świeżego soku z trawy pszenicznej powinniśmy rozpoczynać od niewielkiej dawki, wynoszącej 20 ml na dobę. Po kilku dniach dawkę można zwiększyć do 30 ml.
Ponieważ sok z trawy pszenicznej jest formą mniej dostępną od proszku, warto zapoznać się również z tym produktem. Jego przygotowanie jest bajecznie proste: wystarczy rozpuścić 3 g proszku z trawy pszenicznej w szklance napoju. Na dalszym etapie można zwiększyć dawkę do 10 g dziennie. Pamiętaj, by zawsze stosować się też do zaleceń zamieszczonych na opakowaniu.
Portal motywatordietetyczny.pl, który jest autorem powyższych informacji, uprzedza, iż spożywaniu soku z trawy pszenicznej może powodować kilka nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak nudności czy bóle głowy. Jak podkreślają, są one naturalnym objawem oczyszczania organizmu. Warto jednak przemyśleć wtedy zmniejszenie dawki.
Obejrzyj jeszcze ten filmik z naszego kanału na YouTube.