Malinowa chmurka na dużą blachę

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Poznaj łatwy i sprawdzony przepis na ciasto malinowa chmurka na dużą blachę. Kruche ciasto z dużą ilością malin zatopionych w galaretce, pyszna masa z mascarpone i chrupiąca beza z migdałami. Korzystając z mrożonych malin, ciasto możesz piec przez cały rok. Jest delikatne, aksamitne lekkie i rozpływa się w ustach. Deser nie jest za słodki, smaki idealnie się przełamują. Jestem pewna, iż skradnie Wasze podniebienia. Gorąco polecam.

Składniki:

Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki na dużą blachę 20 x 30 cm lub 24 x 24 cm, ewentualnie tortownicę o średnicy 24 -26 cm. Uwaga. Część składników musi byś schłodzona, a inne w temperaturze pokojowej, jak w opisie. Ciasto składa się z 4 warstw:

Składniki na bezę.

  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 200g cukru
  • 5 białek w temperaturze pokojowej
  • 2 łyżki octu winnego / jabłkowego
  • szczypta soli
  • do posypania na wierzch 2 garści płatków migdałowych (ok 40g)

Składniki na kruche ciasto.

Jajka oraz masło powinny być schłodzone.

  • 1,5 szklanki pszennej mąki tortowej
  • 5 żółtek schłodzonych
  • 100g masła extra schłodzonego
  • 3 płaskie łyżki cukru pudru (ok 45g)
  • 1 opakowanie cukru waniliowego (16g)
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Możesz także upiec biszkopt, zamiast kruchego ciasta. Zobacz malinową chmurkę na biszkopcie.

Składniki na galaretkę z malinami.

  • 3 galaretki malinowe (każda na 500 ml wody)
  • 3 szklanki gorącej wody (750ml)
  • 500g świeżych malin lub 500 – 600g malin mrożonych (mrożone z pewnością tracą sok i objętość)

Składniki na krem śmietankowy z mascarpone.

Zarówno śmietanka jak i serek mascarpone muszą być oczywiście schłodzone (minimum kilka godzin w lodówce).

  • 250g serka mascarpone
  • 600 ml śmietanki 30% lub 36%
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 2 płaskie łyżki żelatyny
  • 125 ml wody

Zobacz jak krok po kroku zrobić malinową chmurkę.

Malinowa chmurka z pewnością jest pracochłonnym ciastem. Mimo to warto ją robić jak najczęściej. Pyszna, śmietankowa masa z mascarpone w połączeniu z malinami zatopionymi w galaretce oraz bezie z migdałami stanowi ucztę dla podniebienia. Zimową porą korzystam z mrożonych malin. w tej chwili (luty 2021) koszt w markecie to około 12 zł za 500g owoców. Z pewnością warto mieć własne zapasy w zamrażalce.

Ciasto smakuje idealnie także na drugi dzień, gdy beza zmięknie na wilgotnym kremie mascarpone.
Zobacz jak krok po kroku przygotować ciasto. jeżeli korzystasz z mrożonych malin, zacznij od wyciągnięcia ich do rozmrożenia. Polecam robić w takiej kolejności:

Krok 1. Przygotowuję bezę.

Blaszkę wykładam papierem do pieczenia (dobry papier jest w Lidlu). Oddzielam 5 białek od żółtek, które po schłodzeniu, wykorzystam do kruchego ciasta. Białka wraz ze szczyptą soli ubijam mikserem na sztywną pianę. Cały czas mieszając, stopniowo wsypuję 200g cukru, aż się rozpuści. Następnie wrzucam 2 łyżki mąki ziemniaczanej i wlewam 2 łyżki octu winnego. Całość oczywiście miksuję do połączenia składników.

Masę bezową dzięki łyżki wykładam na dużej blaszce do pieczenia wyłożonej papierem.

Warstwę bezy wyrównuję i na wierzch posypuję płatkami migdałów.

Wkładam bezę do piekarnika i suszę przez około 1,5 godziny w temperaturze 140 stopni C. Pod koniec pieczenia obserwuję oczywiście czy beza jest już twarda i sucha. Migdały lekko się zarumienią. Po upieczeniu pozostawiam bezę w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Wysuszoną bezę wyciągam z blaszki i studzę. Uwaga beza jest krucha i może się łamać.

Krok 2. Przygotowuję spód z kruchego ciasta.

Wszystkie składniki na kruche ciasto: 1,5 szklanki mąki, 5 schłodzonych żółtek, 100g schłodzonego masła, 3 płaskie łyżki cukru pudru, opakowanie cukru waniliowego, łyżeczka proszku do pieczenia, wrzucam do miski i zagniatam gładkie ciasto. Uzyskuję nie dużą kulkę o średnicy kilkunastu cm jak na zdjęciu:

Kulę ciasta wkładam do woreczka i przez 30 minut schładzam w lodówce.

Blaszkę wykładam papierem do pieczenia. Cienką warstwę ciasta rozprowadzam dzięki rąk na blaszce. Wyrównuję i lekko ugniatam. Możesz oczywiście nakłuć kruche ciasto widelcem. Ciasto jest lekko kleiste, ale oczywiście bez problemu rozprowadzisz bez użycia wałka.

Rozgrzewam piekarnik do temperatury 180 stopni C. Kruchy spód piekę na złoty kolor przez 15 minut w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu, delikatnie wyciągam kruche ciasto z blaszki i zostawiam do ostudzenia. Po ostudzeniu przenoszę ciasto ponownie do blaszki. Możesz cienkiego i kruchego ciasta nie wyciągać. Ja to robię, aby lepiej odparowało. Kiedyś jak się spieszyłam, nie wyciągnęłam i też było dobrze.

Krok 3. Przygotowuję warstwę malin z galaretką.

3 malinowe galaretki rozpuszczam w 3 szklankach gorącej wody (razem 750ml) (sprawdź proporcje na swoim opakowaniu i zastosuj połowę wody) i odstawiam do ostygnięcia. Gdy galaretka ostygnie, dodaję rozmrożone maliny, odcedzone na cedzaku.

Całość mieszam i odstawiam do lodówki do lekkiego stężenia. Gdy galaretka z owocami zacznie gęstnieć, wylewam ją na kruchy spód i oczywiście wyrównuję. Odstawiam do lodówki, aby masa galaretkowa zastygła.

Krok 4. Przygotowuję krem.

Do kubka wlewam 125 ml gorącej wody, rozpuszczam 2 płaskie łyżki żelatyny i mieszam dokładnie do rozpuszczenia. Odstawiam do ostudzenia.

W misce miksuję na maksymalnych obrotach 600 ml schłodzonej śmietanki na sztywną masę. Cały czas mieszając, wsypuję 3/4 szklanki cukru pudru. Gdy masa zacznie gęstnieć, zmniejszam obroty. Następnie wrzucam 250g schłodzonego serka mascarpone stopniowo dzięki łyżeczki i całość mieszam do połączenia składników.

Do ostudzonej, ale cały czas płynnej żelatyny dodaję 2 łyżki ubitej masy śmietankowej z mascarpone i łączę dzięki łyżki lub trzepaczki. Takie zahartowanie z pewnością pozwoli uniknąć grudek w masie. Zahartowaną żelatynę dodaję do pozostałej masy śmietankowej z mascarpone i całość miksuję na wysokich obrotach.

Krok 5. Wykładam masę śmietankową z mascarpone na galaretkę z malinami.

Masę śmietankową z mascarpone wykładam na warstwę galaretki z malinami. Wyłożoną warstwę kremu oczywiście wyrównuję.

Krok 6. Przykrywam wierzch bezą.

Na wierzch warstwy kremowej nakładam delikatnie bezę i oczywiście lekko dociskam. Malinowa chmurkę odstawiam do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. W tym czasie masa kremowa z pewnością zgęstnieje, a beza stanie się miększa i łatwiejsza w krojeniu i przede wszystkim nie będzie się kruszyć.

Malinowa chmurka jak sama nazwa wskazuje z pewnością jest lekka, delikatna i rozpływa się w ustach. Deser przede wszystkim nie jest za słodki, smaki są idealnie dobrane. Ciasto z pewnością skradnie Wasze podniebienia. Gorąco polecam udekorować malinami. Smacznego.

Sprawdź również malinową chmurkę w wersji na biszkopcie:

Malinowa chmurka na biszkopcie

Polecam także moje pozostałe, najnowsze ciasta:

Pani Walewska – pychotka na dużą blachę

Ciasto z pianką budyniową i malinami.

Ciasto leśny mech na dużą blachę

Sernik na zimno z mascarpone

Idź do oryginalnego materiału