Wielkanocny stół nie będzie kompletny, jeżeli zabraknie na nim różnych słodkości. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest mazurek. Bogato udekorowany będzie ozdobą świątecznego stołu. Przepisów na mazurki jest całe mnóstwo, a tym, co je łączy, jest kruchy spód. Najsłynniejsza polska restauratorka pokazała jak go zrobić. Mazurek Magdy Gessler jest po prostu bajecznie pyszny.
Istnieją takie osoby, którym w kwestii gotowania polskich potraw można zaufać bezgranicznie. Do tej grupy z całą pewnością należy Magda Gessler, specjalistka od dań narodowych i regionalnych, która na tej płaszczyźnie zachwyca nas od wielu lat. A skoro Wielkanoc jest już tu za rogiem, a o polskiej kuchni mowa, to nie można nie skojarzyć tego z mazurkiem.
Mazurek był niegdyś ciastem-nagrodą na koniec Wielkiego Postu. Chociaż wszyscy traktujemy go jako nieodłączny element polskiego cukiernictwa, to pierwsze receptury pochodziły ponoć z Turcji. 400 lat serwowania go nad Wisłą zrobiły jednak swoje, i tureckie pochodzenie mazurka zostało adekwatnie wymazane z pamięci, o czym zresztą świadczy nazwa tego ciasta.
Mazurek Magdy Gessler – Pyszności; foto: Canva
Mimo iż współcześnie mazurkiem raczymy się nie tylko od święta, to jego pojawienie się na wielkanocnym stole to absolutny must have. Oczywiście we właściwym towarzystwie, na przykład babki. O tym drugim cieście możesz przeczytać tutaj, a my zabieramy się za zaprezentowanie ci, jak spód do mazurka przygotowuje Magda Gessler. Okazuje się, iż restauratorka potraktowała kwestię jego kruchości bardzo poważnie, dodając do niego gotowane żółtka jajek. Dzięki temu zabiegowi mazurek Magdy Gessler jest wręcz idealny.
Spód do mazurka Magdy Gessler
Składniki:
- 1 kostka masła
- 2 szklanki mąki pszennej
- pół szklanki cukru
- 4 jajka
- odrobina zimnej wody
- szczypta soli
Mazurek Magdy Gessler – Pyszności; foto: Canva
Sposób przygotowania:
- Masło (pamiętaj, iż musi być zimne), cukier, sól i przesianą mąkę umieść w misce.
- Ugotowane na twardo jajka obierz ze skorupek, wydłub żółtka i zagnieć je razem ze składnikami z miski. Z tak przygotowanego ciasta (w razie konieczności podczas zagniatania podlewaj je niewielką ilością wody) utwórz kulę, zabezpiecz folią spożywczą i wstaw do lodówki. Powinno tam spędzić około dwóch godzin.
- Po tym czasie wyjmij ciasto na podsypaną mąką stolnicę, rozwałkuj je i przełóż do formy z papierem do pieczenia. Nakłuj je teraz widelcem i wstaw do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika.
- Piecz przez około 20 minut, do zarumienienia, a później wyjmij je i pozostaw do ostudzenia.
Koniecznie zobacz też ten filmik z naszego kanału na YouTube.