Choć weekendowe wypady mają to do siebie, iż są krótkie, to wciąż mogą być pełne wrażeń - zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na wspomniany lubelski trójkąt turystyczny. Tworzą go trzy miejscowości w województwie lubelskim: Kazimierz Dolny, Nałęczów i Puławy. Co ważne, dzieli je od siebie około pół godziny jazdy samochodem. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w każdej z nich?
REKLAMA
Zobacz wideo PODRÓŻE MAŁE I DUŻE [Co to będzie? odc.19]
Co warto zrobić w Kazimierzu Dolnym? Perełka Lubelszczyzny ma wiele do zaoferowania
Kazimierz Dolny, nazywany niekiedy perełką Lubelszczyzny, jest uznawany przez wiele osób za jedną z najbardziej malowniczych miejscowości w naszym kraju. Zwiedzanie najlepiej zacząć od rynku, który stanowi serce miasta. Znajduje się tu również Pomnik Psa Werniksa, czyli pierwszy posąg kundelka w Polsce. Portal kazimierzdolny24.pl zdradza, iż potarcie nosa psiaka podobno przynosi szczęście. Z centrum miasta w zaledwie 10 minut dotrzemy do Wzgórza Trzech Krzyży, skąd rozpościera się piękny widok. Równie zachwycająco okolica prezentuje się ze statku, więc rejs po Wiśle to kolejna opcja warta rozważenia, choćby przy napiętym grafiku. Poza tym na uwagę zasługują takie atrakcje jak zamek w Kazimierzu Dolnym czy kościół św. Jana Chrzciciela. Perełka Lubelszczyzny to także zapierająca dech w piersiach przyroda oraz miejsca związane z kulturą. Tutaj przytoczyć można m.in. Muzeum Nadwiślańskie, Dom Kuncewiczów i Galerię Sztuki "Dwór na Wolicy".
Co zwiedzić obok Kazimierza Dolnego? Uzdrowisko Nałęczów zachwyci nie tylko kuracjuszy
Nałęczów jest znany przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa. Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnym portalu miasta, tutejszy mikroklimat wpływa szczególnie korzystnie na obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób układu krążenia. Duże znaczenie mają też tutejsze wody mineralne. W końcu to właśnie stąd pochodzi popularna woda "Nałęczowianka". Ponadto turystów powinien zainteresować Park Zdrojowy. Znajdziemy tu m.in. Dom Zdrojowy i palmiarnię, Stare Łazienki czy Pałac Małachowskich. W Nałęczowie działa także Muzeum Bolesława Prusa oraz Muzeum Stefana Żeromskiego. Nasza wizyta nie musi zatem ograniczać się do zadbania o zdrowie. Warto dodać, iż Nałęczów był w tym roku kandydatem województwa lubelskiego w plebiscycie Cuda Polski 2024, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.
Zobacz też: Wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Darmowa atrakcja gwarantuje "odpoczynek od domu i pracy"
Z czego słyną Puławy? Atrakcje, które koniecznie trzeba uwzględnić podczas wizyty
Jako ostatnia pozycja w turystycznym trójkącie pozostają nam Puławy, choć nie są one wcale pod żadnym względem gorsze od poprzedników. Miejscowość ta zyskała swojego czasu miano "polskich Aten". Jak wyjaśnia Oficjalny Portal Urzędu Miasta Puławy, miało to związek z czasem, gdy Puławy przeszły w ręce rodu Czartoryskich i za ich sprawą stały się znanym ośrodkiem życia politycznego i kulturalnego naszego kraju. Co ciekawe, w Puławach powstało również pierwsze muzeum w Polsce, które mieściło się w świątyni Sybilli. Za jego utworzenie odpowiadała księżna Izabela Czartoryska. Świątynia Sybilli jest otwarta do dziś, a mieści się na terenie Parku Czartoryskich. Ważnym punktem związanym z tym rodem jest też Pałac Czartoryskich. Poza tym warto zobaczyć m.in. Pałac Marynki, Schody Angielskie, Dom Gotycki, Bramę Rzymską czy Domek Grecki.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.