Niektórzy wierzą, iż to wygasły wulkan w Małopolsce. Na jego szczycie dzieje się coś dziwnego

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Wcale nie Dolny Śląsk. Wygasły wulkan znajdziesz też w Małopolsce. Zachwyca nie tylko widokami. Fot. Marek Podmokly / Agencja Wyborcza.pl


Gdzie w Polsce znajdują się wulkany? Zdaniem niektórych jeden z nich znajdziesz w Małopolsce. Warto go odwiedzić, tym bardziej iż ma na nim miejsce interesujące zjawisko, a z samej góry możesz podziwiać oszałamiające widoki.
By wejść na wulkan, nie musisz odwiedzać Teneryfy, Sycylii czy Japonii, gdyż znajdziesz je również w Polsce. Najpopularniejszym i najciekawszym pod tym względem regionem jest niewątpliwie Dolny Śląsk, a dokładniej obszar Gór Kaczawskich oraz Pogórza Kaczawskiego. Nie bez powodu nazywa się go krainą wygasłych wulkanów. Jednak to niejedyne takie miejsce na mapie naszego kraju. Równie intrygującą perełkę, z której dodatkowo rozpościera się przepiękny widok, znajdziesz w Małopolsce. Gdzie dokładnie?


REKLAMA


Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli


Gdzie można pojechać na weekend w Małopolsce? Koniecznie odwiedź Wdżar
jeżeli kochasz piesze wędrówki, górskie krajobrazy oraz nietypowe miejsca, koniecznie odwiedź Małopolskę. Znajdziesz tu oszałamiające Tatry, łagodniejszy Beskid Wyspowy, najmniejszy park narodowy w Polsce i znacznie, znacznie więcej. Mniej popularną atrakcją, którą jednak warto znać, jest góra Wdżar położona w Kluszkowcach. Z jej szczytu możesz podziwiać panoramę Gorców, Pienin i wcześniej wspomnianych Tatr, jednak to niejedyny powód, dla którego warto na nią wejść.


Gdzie w Polsce znajdują się wulkany? Niektórzy wierzą, iż jeden znajdziesz tutaj
Wdżar jest ciekawym szczytem pod kilkoma względami. Przede wszystkim to jedno z nielicznych miejsc w okolicy, gdzie możesz spotkać magmową skałę wulkaniczną, a dokładniej andezyt pieniński. Z tego powodu jest pod czujnym okiem naukowców od przeszło stu lat. Choć dotychczas nie przedstawiono na to ostatecznych dowodów, wiele osób wierzy, iż to nic innego, jak wygasły wulkan. Na portalu turystycznym województwa małopolskiego możemy przeczytać, iż w tym miejscu wiele milionów lat temu "szumiało sobie morze". Gdy ustąpiło, ziemia zaczęła się fałdować i marszczyć, a między skały osadowe wciskała się płynna magma, która po zastygnięciu tworzyła skały andezytowe.


Co przyciąga turystów do Małopolski? Sam Wdżar to morze atrakcji
To jednak nie koniec atrakcji, jakie czekają cię na miejscu. Górę Wdżar warto odwiedzić o każdej porze roku. Zwłaszcza iż na jej szczycie miewa miejsce interesująca anomalia magnetyczna. Na czym polega? W jednym z punktów kompasy igłowe, zamiast wskazywać północ, pokazują południe. Najprawdopodobniej jest to spowodowane wcześniej wspomnianymi skałami.
Zobacz też: Na warszawskim jarmarku spróbujesz specjałów Magdy Gessler. Cena za pieroga? Zaskakuje


Ponadto zimą funkcjonuje tutaj ośrodek narciarski Czorsztyn Ski z trzema wyciągami oraz dziewięcioma różnymi trasami. Nie brakuje też tras spacerowych, z czego wyjątkowo ciekawą jest ta prowadząca po dawnych kamieniołomach, w których wydobywano skały andezytowe. Miłośnicy wspinaczek powinni odwiedzić kamieniołom Snozka, gdzie mogą sprawdzić swoje możliwości. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału