Sprawdź najlepsze leczo z cukinii do słoików na zimę. Z takiego lecza zrobisz bardzo szybki i smaczny obiad lub sytą kolację. Wystarczy zawartość słoika dodać do podsmażonej kiełbasy lub boczku i podgrzać. Potrawa jest wyjątkowo prosta w zrobieniu.
Leczo z cukinii w słoikach na zimę to sprawdzony od lat sposób na wykorzystanie cukinii z mojego ogrodu. Ostatnio zrobiłam leczo z cukinią kiełbasą i papryką. Tym razem do lecza nie dodałam kiełbasy i cebulki, które źle wpływają na trwałość zimowych przetworów. Dodałam za to pieczarki oraz większą ilość papryki i pomidorów. Zimowe leczo przyprawiłam tylko symboliczną ilością soli i pieprzu. Dzięki temu potrawa jest uniwersalna i ma wiele zastosowań. Takie leczo z przyjemnością otwieram zimową porą, gdy najzwyczajniej w świecie nie mam czasu albo ochoty na gotowanie obiadu.
Składniki:
Z podanych składników otrzymałam 6 słoików lecza o pojemności 720 ml.
- 2 kg cukinii
- 1,5 kg pomidorów
- 1 kg papryki
- 500 g marchewki
- 500 g pieczarek
- 150 ml oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
- łyżeczka soli
- pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
Jak zrobić leczo z cukinii do słoików na zimę?
Do zrobienia lecza na zimę potrzebne nam będą przede wszystkim: deska i nóż do krojenia, miska, duży garnek (u mnie 6 litrowy) oraz drewniana łyżka. Przygotuj też umyte i wyparzone słoiki oraz nakrętki.
Zanim przystąpisz do przygotowywania lecza, przeczytaj dokładnie cały opis wykonania. Dzięki temu zaplanujesz poszczególne etapy prac w kuchni. Być może zechcesz najpierw pokroić wszystkie składniki lub kroić i dusić wszystko w międzyczasie.
Krok 1 – kroję warzywa
Pieczarki myję i usuwam skórkę z kapeluszy. Następnie kroję na mniejsze kawałki.
Pomidory zalewam w misce wrzątkiem i odczekuję około 2 minut. Po tym czasie skórka zmięknie i zdejmuję ją dzięki noża lub palcami. Aby pomidorki nie parzyły, może zalać je zimną wodą. Pozbawione skórki pomidory, kroję na mniejsze kawałki np w ćwiartki. Bardzo ważne jest usunięcie skórek, które nie rozgotowują się i przeszkadzają w potrawie.
Paprykę dokładnie myję pod zimną i bieżącą wodą. Przekrawam na pół i usuwam białe błonki oraz gniazda nasienna. Następnie kroję w paski i kostkę o boku około 2 – 3 cm.
Marchewkę obieram ze skórki i kroję w 5 mm plasterki lub kostkę.
Cukinię myję i obieram ze skórki. jeżeli masz młode cukinie do 500 g, to nie musisz ich obierać. Odkrawam twarde końcówki. Następnie warzywo przekrawam na pół i ćwiartki. jeżeli w środku są pestki, to wykrawam i usuwam. Cukinię kroję w 2 cm kostkę.
Krok 2 – gotuję warzywa na leczo
Do dużego garnka z nieprzywierający dnem wlewam olej lub oliwę i rozgrzewam. Następnie wsypuję pokrojone pieczarki. Blanszuję na średnim ogniu przez około 10 minut, aż puszczą sok i się skurczą.
Do zblanszowanych pieczarek wrzucam pokrojone i bez skórki pomidory. Wszystko mieszam drewnianą łyżką i gotuję na średnim ogniu przez około 8 – 10 minut, aż pomidorki się rozgotują.
Następnie wrzucam pokrojoną paprykę oraz marchewkę. Całość mieszam ze sobą i gotuję na średniej mocy palnika przez 8 – 10 minut.
Na koniec wrzucam pokrojoną w kostkę cukinię. Wszystko mieszam ze sobą i gotuję przez około 5 minut na średnim ogniu. Nie gotuję warzyw dłużej. Muszą być al dente, ponieważ będą jeszcze pasteryzowane, a zimą odgrzewane. Dzięki temu leczo jest chrupiące i w sam raz miękkie.
Krok 3 – umieszczam leczo w słoikach i pasteryzuję na zimę
Słoiki i nakrętki dokładnie myję i wyparzam wrzątkiem. Większe ilości wkładam do zmywarki. Do przetworów na zimę używam tylko nieszczerbionych i bez nalotów rdzy słoików. Nakrętki najlepiej, aby były nowe. To właśnie uszkodzone nakrętki są najczęstszą przyczyną psucia się zimowych przetworów.
Gorące leczo dzięki chochli rozlewam do umytych i wyparzonych słoików. Ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką kuchenną wycieram ranty słoików i nakrętki do suchego. Mocno zakręcam i pasteryzuję.
Na dno szerokiego garnka umieszczam ściereczkę kuchenną i wlewam gorącą wodę. Następnie do gorącej wody wkładam gorące słoiki z leczem i zagotowuję na średnim ogniu.
Gdy woda zacznie się gotować, zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało. Licząc od czasu zagotowania się wody, słoiki o pojemności 720 ml pasteryzuję przez około 20 minut. Słoje 900 ml pasteryzuję przez 25 minut, a mniejsze do 500 ml przez około 15 minut.
Po pasteryzacji ostrożnie wyjmuję słoiki i kładę do góry dnem na blat wyścielony ręcznikiem. Całość przykrywam też ręcznikiem i pozostawiam na cały dzień do całkowitego ostygnięcia.
Następnie wynoszę do ciemnej i chłodnej piwnicy lub spiżarni.
Życzę smacznego!