Nadchodzi lato, a to oznacza, iż już niedługo pełną parą ruszy sezon polskich festiwali, które są świetną okazją nie tylko do spędzenia czasu we wspólnym, polonijnym gronie, zabawy i delektowania się przysmakami polskiej kuchni, ale również do celebracji tego, co najpiękniejsze w polskiej kulturze i szansą na przekazanie jej dzieciom oraz zaprezentowanie jej także amerykańskiemu społeczeństwu.
Miesiące letnie sprzyjają organizacji imprez plenerowych, pandemiczne ograniczenia są już na szczęście odległym wspomnieniem, nic więc dziwnego, iż kalendarz polonijnych wydarzeń na całym wschodnim wybrzeżu coraz bardziej się zapełnia, a propozycje są naprawdę różnorodne. Polonia będzie miała w czym wybierać. Od lokalnych pikników po imprezy gromadzące kilkanaście lub choćby kilkadziesiąt tysięcy uczestników – jedno jest pewne: będzie się działo!
Polskie pikniki i festiwale są wyjątkowymi wydarzeniami, będącymi okazją do celebracji bogactwa kultury, tradycji i dziedzictwa polskiego. w okresie letnim najczęściej realizowane są na świeżym powietrzu i dają możliwość, aby wspólnie cieszyć się polską kuchnią, muzyką i tańcem. Imprezom towarzyszą zwykle koncerty, pokazy folklorystyczne, prezentacje lokalnej sztuki lub rzemiosła oraz liczne punkty gastronomiczne, na których można spróbować różnorodnych potraw kuchni polskiej, na co dzień o wiele trudniej dostępnych w zwyczajnych restauracjach czy marketach. Organizatorzy zwykle dbają też o rozrywkę dla najmłodszych uczestników w postaci różnych gier, konkursów, pokazów czy dedykowanych dzieciom kącików zabaw z dmuchańcami i animatorami.
Dla lokalnych właścicieli biznesów stoiska na takich wydarzeniach są szansą, by zaprezentować swoje usługi i produkty szerszej społeczności, a z kolei dla uczestników – by zapoznać się z tym, co ma im do zaoferowania lokalny rynek. Atrakcje, które oczywiście różnią się w zależności od skali, na jaką organizowana jest impreza, można by długo wymieniać – stali bywalcy jednak doskonale pewnie wiedzą, czego się spodziewać, natomiast osoby, które nigdy nie były na takim wydarzeniu (czy są takie?!) powinny doświadczyć tego osobiście – i bardzo możliwe, iż potem zasilą szeregi uczestników, dla których obecność na polskim festiwalu stanie się wręcz obowiązkowa.
Warto podkreślić, iż takie wydarzenia to nie tylko okazja do zabawy, ale także do pielęgnowania polskiej kultury i pokazania jej młodemu pokoleniu – w radosnej i atrakcyjnej odsłonie. To również szansa na zaznaczenie i promowanie dziedzictwa polskiego wśród lokalnej społeczności oraz okazja do spotkania w gronie znajomych, którzy nie wywodzą się z polonijnego środowiska, bo nie ma chyba lepszego wydarzenia, które jak w pigułce pokazywałoby to, co w Polsce i Polakach najlepsze. Dla niektórych z nich styczność z polską kulturą, zwyczajami czy potrawami będzie nowością – ale może dzięki takiemu pozytywnemu doświadczeniu zauważą i docenią Polskę oraz polonijną społeczność. A zatem postanowione – idziemy na festiwal! A gdzie i na jaki? Oto kilka wydarzeń w różnych stanach, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
CONNECTICUT
Największym polonijnym wydarzeniem w Connecticut i należącym do największych polonijnych wydarzeń w całym kraju jest Festiwal „Małej Polski” odbywający się w New Britain – mieście będącym dużym skupiskiem lokalnej Polonii i mającym bogatą, polonijną historię. Festiwal odbywa się wzdłuż przebiegającej przez środek polskiej dzielnicy ulicy Broad Street, która na czas trwania imprezy jest wyłączona z ruchu. Program artystyczny realizowany jednocześnie na dwóch scenach i ponad 100 stanowisk z polskimi gadżetami, jedzeniem czy informacjami o lokalnych organizacjach i biznesach to ważne, choć niejedyne atuty tej imprezy. O jej popularności świadczy frekwencja, sięgająca choćby ponad 30 tysięcy uczestników, którzy tego dnia odwiedzają „Małą Polskę”. W tym roku, w niedzielę, 9 czerwca, odbędzie się 11. edycja festiwalu, a więcej informacji o nim można znaleźć na stronie internetowej www.littlepolandfest.com.
MASSACHUSETTS
W Massachusetts sezon festiwali otwiera Boston, w którym zawsze w maju organizowany jest Polski Festiwal. Tegoroczna edycja dorocznej imprezy, której organizatorem jest Polski Klub w Bostonie, odbędzie się w niedzielę, 19 maja. Wśród atrakcji, jakich spodziewać się mogą uczestnicy, na pewno warto wymienić pokazy tańca w wykonaniu Zespołu Tanecznego Krakowiak – założonego w 1938 roku i mogącego się poszczycić imponującym dorobkiem artystycznym i udziałem w międzynarodowych imprezach – oraz dania kuchni polskiej, serwowane w kilku punktach gastronomicznych. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej www.bostonpolishfest.com.
Innym interesującym wydarzeniem w Massachusetts jest dwudniowy Polski Festiwal w Fall River, który może poszczycić się ponad 60-letnią tradycją! Co roku jest okazją do celebracji polskiej kultury i historii w pięknym, festiwalowym wydaniu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-15 czerwca (piątek – sobota). Więcej informacji można znaleźć na profilu na facebooku: facebook.com/SaintStansFestival.
Z kolei pod koniec sierpnia w Worcester odbędzie się Polski Festiwal będący stosunkowo nową inicjatywą działającego w tym mieście klubu Biały Orzeł – The White Eagle Club. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2022 r. i przyciągnęła liczne grono entuzjastów polskiej kuchni i muzyki. W tym roku klub organizuje festiwal już po raz trzeci – odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia, a dokładne informacje można znaleźć na stronie www.whiteeagleworcester.com/polishfest2024.
NOWY JORK
W Nowym Jorku praktycznie w każdy weekend można liczyć na okazję do zabawy na jakiejś polskiej imprezie, a ich przekrój naprawdę jest szeroki. Na przełomie maja i czerwca (31 maja – 2 czerwca) odbędzie się trzydniowy festiwal w Copiague, organizowany przez parafię Wniebowzięcia NMP (więcej info na stronie parafii: www.olacopiague.org). W pierwszy weekend czerwca imprezą godną uwagi jest też doroczny, dwudniowy festiwal organizowany przez tygodnik PLUS, o którym więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.plusfestival.com. W niedzielę, 9 czerwca, doroczny polski festiwal pod nazwą Dzień Polskiego Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się na Long Island (informacje: www.facebook.com/PoloniaofLongIsland), natomiast ostatniego dnia czerwca okazją do celebracji polskiego dziedzictwa będzie Polski Festiwal na Staten Island, który odbędzie się w Snug Harbor Cultural Center & Botanical Garden i jest organizowany przez lokalną parafię św. Stanisława Kostki (szczegóły: www.facebook.com/PolishFestivalNYC).
Znana jest też data sierpniowego Polskiego Festiwalu w Riverhead, który co roku gromadzi choćby kilka tysięcy uczestników – tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16-17 sierpnia, a informacje o programie i wystawcach można znaleźć na www.polishtowncivicassociation.org/polish-town-fair.
Ciekawą inicjatywą jest także połączenie tradycyjnego pikniku ze… sportem! Na taki pomysł wpadła organizacja Polska Running Team, która w niedzielę, 2 czerwca, zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w biegu na 5 mil, zwieńczeniem którego będzie rodzinny piknik, a wśród uczestników imprezy rozlosowane zostaną dwa miejsca na maraton nowojorski. Więcej informacji o tym festiwalu biegowym można znaleźć na www.polskarunningteam.org.
NEW JERSEY
Polonia w New Jersey sezon festiwalowy może rozpocząć od udziału w 48. dorocznym Festiwalu Dziedzictwa Polskiego, który odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca, na terenie Middlesex County Fairgrounds. To impreza mająca niemal półwieczną tradycję, ale organizatorzy dokładają starań, żeby co roku wprowadzić do programu nowe atrakcje lub niespodzianki. W tym roku zaliczyć do nich można fakt, iż współprowadzącym festiwal będzie znany polski bokser – Tomasz Adamek. Oprócz tego oczywiście uczestnicy mogą liczyć na interesujący program artystyczny, występy folklorystyczne i polską kuchnię w najlepszym wydaniu, a zabawę poprzedzi uroczysta msza święta odprawiana w plenerze. Informacje można znaleźć na stronie www.polfest.com.
PENSYLWANIA
Jeden z największych polskich festiwali co roku odbywa się w Amerykańskiej Częstochowie. Można powiedzieć, iż wieńczy on festiwalowe, polonijne lato, bowiem odbywa się na przełomie sierpnia i września – tradycyjnie w weekend poprzedzający Dzień Pracy (Labor Day) oraz w kolejny weekend. W tym roku będą to dokładnie dni: 31 sierpnia oraz 1, 2, 7 i 8 września, a tegoroczny Polsko-Amerykański Festiwal będzie już 58. edycją tej imprezy. Występy polskich zespołów folklorystycznych, historyczne „miasteczko”, w którym można spotkać panów przechadzających się w kontuszach czy rycerzy w zbrojach, a także ogromne wesołe miasteczko to przykładowe atrakcje, jakie organizatorzy starają się zapewnić podczas wszystkich pięciu dni trwania festiwalu, który co roku przyciąga ok. 25 tysięcy uczestników. Szczegółowy program i informacje dostępne będą na stronie www.polishamericanfestival.org.
Wcześniej jednak warto skierować się do Fountainville, gdzie w dniach 25-26 maja (Memorial Day Weekend) odbędzie się 6. edycja pikniku historycznego „Polska przez wieki”. To interesująca inicjatywa, która ma na celu pokazanie przekroju polskiego dziedzictwa historycznego w atrakcyjnej, festiwalowej formie. Zadbają o to grupy rekonstrukcyjne odtwarzające między innymi stroje i uzbrojenie używane od X do XX wieku przez różne formacje. Oczywiście pokazom historycznym towarzyszyć będzie polska muzyka i biesiada w tradycyjnym stylu. Więcej informacji: www.facebook.com/polishlivinghistory.
* * *
Wymienione wyżej to tylko kilka przykładów wydarzeń, które można by wyliczać prawie w nieskończoność. Ich ilość przerasta pojemność niniejszego artykułu, ale staraliśmy się ukazać przekrój i różnorodność imprez, które będą miały miejsce w najbliższych kilku miesiącach, wybierając te organizowane na większą skalę, ale ukazując zarówno te festiwale, które mają ugruntowaną, kilkudziesięcioletnią tradycję, jak i stosunkowo nowe, niemniej jednak interesujące inicjatywy. Zapraszamy również do regularnego zaglądania do kalendarza wydarzeń polonijnych publikowanego na łamach „Białego Orła”, który jest aktualizowany z wydania na wydanie. Zachęcamy również do przesyłania do naszej redakcji informacji, jeżeli macie wiedzę o wydarzeniach odbywających się w Waszej okolicy lub jesteście ich organizatorem – chętnie umieścimy je w naszym kalendarzu. A tymczasem – do zobaczenia na jak największej ilości festiwali!
Joanna Szybiak