Moda męska w latach 60. szalenie różniła się od konserwatywnych stylizacji poprzedniej dekady. Była to bardzo interesująca epoka, od grzecznych garniturów The Beatles, po wzorzyste i bajecznie kolorowe stroje w stylu hippie. Poznaj ówczesne trendy!
Spis treści:
1. Moda męska lat 60. i jej główne trendy
2. Lata 60. i moda męska. Polska kontra reszta świata
3. Moda męska lata 60. – przegląd garderoby
4. Moda męska lat 60. Jakie elementy wykorzystasz także dziś?
5. Ty też możesz ubierać się jak Steve McQueen!
Jak w przypadku każdej epoki, tak również w latach 60. ubiegłego stulecia to sztuka, kultura i sytuacja społeczna była kanwą, na bazie której projektowana była moda męska. Lata 60. XX w. były bardzo zróżnicowaną dekadą, przez co również niezmiernie ciekawą pod względem mody i designu.
Moda męska lat 60. i jej główne trendy
Zacznijmy od początku, czyli sympatycznych i zawsze bardzo eleganckich chłopaków z The Beatles. Ich sceniczny strój bardzo gwałtownie stał się kanonem męskiej mody tamtych lat. Charakterystyczne marynarki bez kołnierza, spodnie o skróconych nogawkach i cienkie krawaty – tak prezentowała się moda męska w latach 60. Garnitur nabrał bardziej casualowego charakteru, choćby w sztywno podążającej za zasadami dress code’u Wielkiej Brytanii.
Ciekawą i bardziej kolorową alternatywą był styl członków zespołu The Who i skupiona wokół nich subkultura modsów (nazwa pochodzi od słowa modernizm). Mężczyźni nosili barwne ubrania – golfy i dopasowane marynarki, płaszcze przeciwdeszczowe i krawaty do swetrów. Był to dobry wstęp dla stylu hippie, który pod koniec lat 60. stał się głównym trendem. Etniczne tuniki we wzory, kolorowe koszule i oczywiście dzwony. Tak ewoluowała europejska moda męska.
Lata 60 w USA odrobinę się różniły. Idolami Amerykanów były gwiazdy Hollywood – Paul Newman, Robert Redford i Steve McQueen. To właśnie ich styl obserwowali i naśladowali mężczyźni w USA. Przyjrzyjmy się szafie Steve’a McQueena – stworzył on uniwersalne, casualowe zestawienia, które wciąż są aktualne. Jego niewymuszona elegancja i umiejętność podkreślania swoich najlepszych cech dzięki kolorów ubrań zasługują na ogromne uznanie. Neutralne barwy i garderoba składająca się klasycznych elementów to jego domena.
Lata 60. i moda męska. Polska kontra reszta świata
Wbrew pozorom głęboki PRL nie był czasem, gdy z zazdrością patrzyliśmy na zachodnie trendy. W kwestii mody nie musieliśmy mieć kompleksów. Polskie włókiennictwo jak najbardziej nadążało za nowościami. Polska moda męska lat 60. praktycznie nie różniła się od tej zachodniej. Panowie nosili modne garnitury i nie bali się wyrazistych kolorów. Przeglądając stare zdjęcia i filmy, możesz dojść do wniosku, iż w latach 60. w naszym kraju ulice były znacznie bardziej kolorowe niż dziś.
Moda męska lata 60. – przegląd garderoby
Aby przyjrzeć się dokładniej modzie tej wyjątkowej dekady, sprawdzimy co nosili wówczas mężczyźni. Charakterystyka różnych elementów ich garderoby da Ci pełny obraz na temat tego, jak wyglądała męska moda w latach 60. XX w.
Męskie garnitury i płaszcze
Do lat 60. męskie garnitury biznesowe były na wskroś konserwatywne. Granatowe i ciemnoszare garnitury były synonimem biznesowej elegancji. Czasem bywały wzbogacone o tekstury, takie jak tweed lub sztruks, lub otrzymywały zauważalne wzory, takie jak krata i jodełka.
Garnitury w latach 60. XX w. zostały nieco unowocześnione dzięki obniżeniu talii, spodniom z płaskim przodem, zwężającym się klapom i marynarkom zapinanym na dwa zamiast trzech guzików, które ostatecznie zmniejszyły się do zaledwie jednego guzika. Marynarki były również zakładane do zestawów koordynowanych. Nowe, lżejsze formy nosiły nazwę stylu JFK, natomiast konserwatyści skłaniali się wciąż ku brytyjskiej klasyce.
Amerykański prezydent John F. Kennedy był ikoną stylu lat 60. XX w. i pozostał legendą. Wraz ze swoją doskonale ubraną małżonką Jackie do dziś stanowią modową inspirację. Przeglądając archiwalne zdjęcia możesz dostrzec, iż prezydent USA bardzo chętnie sięgał po power suit, który do dziś jest w trendach.
Mężczyźni tej dekady nosili również sportowe marynarki i blezery. Kolory i wzory marynarek sportowych stawały się coraz śmielsze. Subtelne i stonowane desenie we wczesnych latach 60. ustąpiły miejsca szerokim pasom w łódkę, dużym kratom typu windowpane i czarno-białej pepitce lub jodełce.
Jednolite kolory, takie jak czerwień, kość słoniowa, biel, jasnoniebieski, jasnoszary i musztardowy, były łączone z ciemnymi spodniami w innym jednolitym kolorze (lub wzorze w późniejszych latach). Ostatnie lata dekady przyniosły także eksplozję pasteli i prążków, co było ukłonem w stronę połowy lat dwudziestych. Róż, błękit nieba i słoneczną żółć uwielbiano nosić wiosną i latem. Możesz dostrzec analogię pomiędzy modą lat 60. i obecnymi trendami. Dziś mężczyźni znów chętnie sięgają po wyraziste kolory, dlatego coraz częściej szyjemy garnitury w odważniejszych odcieniach.
Męskie koszule i krawaty
Koszule wyjściowe były białe, prążkowane lub pastelowe przez większą część dekady. Krawaty mogły być jednolite, w szerokie paski lub wzorzyste. Jednak aby zachować równowagę z odzieżą wierzchnią, były one zwykle gładkie lub w paski, ciemne i bardzo wąskie. Koniecznie musiały być zbalansowane z cienkimi klapami i wąskimi kołnierzykami koszuli.
Dowiedz się więcej: Klapy marynarki – ekspert wyjaśnia ich rodzaje i znaczenie
Pod koniec lat 60. koszule męskie przyciągały wzrok kolorami, wzorzystymi krawatami i błyszczącymi, złotymi spinkami do mankietów. Krawaty były przez cały czas wąskie, ale wraz z klapami garniturów stopniowo się rozszerzały do klasycznej szerokości.
Alternatywa dla krawata pojawiła się pod koniec lat 60. – apaszka. Chustka była owinięta wokół szyi jak fular i wystająca spod rozpiętego kołnierzyka koszuli. Świetnie prezentowała się z jaskrawo kolorowymi koszulami i sportowymi marynarkami.
Męskie płaszcze i kurtki
Okrycia wierzchnie w pierwszej połowie lat 60. pozostawały podobne do konserwatywnych modeli z lat 50. XX w. Dyplomatki i płaszcze do kolan (w Wielkiej Brytanii zwane Knee Breakers) były zwieńczeniem męskich garniturów. Krótkie płaszcze samochodowe, płaszcze z wielbłądziej wełny, płaszcze polo, brytyjskie ciepłe płaszcze w kratę sięgały tuż nad kolano.
Ich krój był nieco smuklejszy, a płaszcze dwurzędowe – zwłaszcza trencze – wyznaczały trendy w modzie. Były też mac coaty, które idealnie sprawdzały się na wiosnę. W tej kwestii przez ostatnie 60 lat nic się nie zmieniło. Wysokojakościowy, elegancki płaszcz musi znaleźć się w męskiej garderobie. Warto postawić na płaszcz szyty na miarę – ponadczasowy model w klasycznym stylu nie wyjdzie z mody.
Buty z lat 60. dla mężczyzn
Większość mężczyzn przez cały czas nosiła oksfordy i półbuty. W latach 60. popularność zyskały mokasyny typu slip-on. choćby konserwatywni mężczyźni cieszyli się łatwością wsuwania butów zamiast wiązania sznurowadeł. Cholewki układały się w wyraźny szpic na początku lat 60. W późniejszych latach zyskały nieco łagodniejszą linię palców. Czarne buty były zdecydowanie bardziej modne niż brązowe, a błyszczące chętniej wybierane niż matowe. Klasyczne buty formalne nie zmieniły się przez ostatnie 60 lat, podobnie jak hierarchia formalności męskiego obuwia.
Młodsze pokolenie lat 60. pokochało klasyczne mokasyny i loafersy. Projekty butów były oszczędne w formie, męskie buty były przeważnie gładkie i minimalnie upiększone. Najnowszym wynalazkiem były białe, skórzane mokasyny z czarną podeszwą, noszone latem do białych spodni i odzieży sportowej. Przekraczały granicę klasycznego stylu, dlatego nosiła je głównie młodzież i ówcześni fashioniści.
Zainspiruj się: Buty loafersy i mokasyny do garnituru – kiedy nie jest to przesada?
Wraz ze zmianą codziennego stylu na bardziej swobodny, pojawiły się buty wsuwane i wiązane w jaśniejszych kolorach (kość słoniowa, szarość, brąz) i miękkich teksturach, takich jak zamsz. Buty chukka wykonane z tego materiału były kolejną popularną opcją na kampusach uniwersyteckich.
Moda męska lat 60. Jakie elementy wykorzystasz także dziś?
Była to niezwykle interesująca dekada, pełna zmian pod względem społecznym i światopoglądowym. Moda męska była tak zróżnicowana, iż w tej chwili każdy znajdzie w niej inspirację dla siebie. Szczególnie iż to co wówczas było nowością dziś jest ponadczasową klasyką.
Codzienny wygląd mężczyzn z lat 60. składał się ze spodni slim fit, zapinanej na guziki koszuli lub koszulki polo oraz wzorzystej, sportowej marynarki. Ten styl Ivy League zaczął się na kampusach uniwersyteckich, ale został przyjęty przez biznesmenów, którzy zaczęli go nosić zamiast tradycyjnych, konserwatywnych, trzyczęściowych garniturów.
Ekstrawaganckie, kolorowe koszule i marynarki będą odpowiednie dla mężczyzn, którzy lubią eksperymentować z modą. Jeśli wolisz bardziej uniwersalny styl – przeglądaj stare zdjęcia hollywoodzkich gwiazd. Znajdziesz tam wiele inspiracji na temat tego, jak dobierać kolor koszuli czy podkreślać swoje największe atuty.
Ty też możesz ubierać się jak Steve McQueen!
Bez względu na to, jaka epoka w modzie Cię inspiruje – w Twojej szafie powinny znaleźć się klasyki. Ponadczasowe zestawy i bazowe elementy garderoby, które możesz zestawiać dowolnie. Taka garderoba sprawi, iż zawsze będziesz na czasie. Jak ją skomponować? Wybierz ubrania doskonałej jakości – posłużą Ci dłużej i zawsze będą prezentować się świetnie.
Kolejna ważna kwestia to dopasowanie – zwróć uwagę, jak Steve McQueen dobierał kolorystykę ubrań. Wystarczyła koszula podkreślająca kolor oczu i minimalistyczne dodatki, aby prezentował się z klasą. Dopasowany musi być również rozmiar – tylko w takich ubraniach będziesz czuł się swobodnie. Najlepiej dopasowane stroje zapewni szycie na miarę. Dlatego zapraszamy Cię do naszej pracowni i skorzystania z oferty zestawów wykonanych przez mistrza krawiectwa.