Lalka inspiruje młode indiańskie kobiety

angora24.pl 9 miesięcy temu

Życiorys Wilmy Mankiller

Wilma Mankiller urodziła się w Tahlequah w Oklahomie w 1945 r., ale dzieciństwo spędziła w Kalifornii. Z ustaleń Narodowego Muzeum Historii Kobiet wynika, iż przez wiele lat działała na rzecz społeczności tubylczych w tym stanie, natomiast w 1977 r. wróciła do domu w Oklahomie, tam czyniła starania o lepszy dostęp do wody i mieszkań. W 1985 roku Wilma Mankiller została główną przywódczynią Narodu Czirokezów – sprawowała władzę przez dekadę.

Akcja „Inspirujące kobiety”

Gdy firma zabawkowa Mattel zdecydowała się przed miesiącem zaprezentować nową lalkę Wilma Mankiller Barbie, błyskawicznie zrobiło się o niej głośno. Lalka powstała w ramach inicjatywy „Inspirujące kobiety”, która pozwoli rozsławić niegdysiejszą aktywność Wilmy na rzecz rdzennych mieszkańców i praw kobiet.

Obywatele Cherokee są w euforii w związku z tą premierą — lalka znakomicie sprzedaj się w Internecie. Ba, organizacja Cherokee Nation wskazuje na zaległości w zamówieniach, które wynikają z nadspodziewanie wysokiego popytu.

Mistrzyni Narodu Cherokee

Wilma Mankiller jest mistrzynią Narodu Cherokee, Kraju Indian, a choćby mojej własnej córki. Stanowi wzór przywództwa, kultury i równości, dlatego wspieramy firmę Mattel, dziękując upamiętnienie jej w serii Barbie Inspiring Women”– stwierdził dyrektor naczelny Cherokee Nation, Chuck Hoskin Jr. w oświadczeniu z 7 listopada.

Portret z 2005 roku jako inspiracja

Okazuje się, iż portret z 2005 roku zainspirował pomysłodawców, a owo źródło inspiracji jest teraz w Bibliotece Kongresu. Mowa o zdjęciu wykonanym przez męża indiańskiej bohaterki – Charliego Soapa Mankiller. Kobieta jest ubrana w czarną sukienkę w kolorowe paski i ma tkany kosz.

Firma Mattel zadbała o to, by robiąc lalkę upamiętniającą Mankiller, nie zabrakło detali. A zatem kobieta-lalka również trzyma kosz i ma na sobie turkusową sukienkę z paskami reprezentującymi cztery kierunki: północ, południe, wschód i zachód.

Zastrzeżenia

Mimo iż lalka wzbudziła duży entuzjazm w indiańskim środowisku, Julie Reed, profesor nadzwyczajna specjalizująca się w dziejach rdzennych Amerykanów i Ameryki na Uniwersytecie Stanowym Penn i przedstawicielka Czirokezów, ma pewne zastrzeżenia.

Uczona uważa, iż kosz, jaki nosi lalka, nie oddaje tradycyjnego wzoru czirokeskiego. A uznała to za istotne, ponieważ Czirokezi słynęli z wyplatania koszy. Reed jest zdania, iż firma Mattel nie wykorzystała okazji, by podjąć współpracę z lokalnymi producentami koszy. Ponadto nadmieniła, co mogłoby być lepsze dla lalki: „Aby lalka miała więcej cech charakterystycznych dla Mankiller, takich jak jej oryginalna biżuteria, którą dostawała w prezencie od rzemieślników z lokalnej społeczności. Były to przede wszystkim naszyjniki z glinianych koralików” (tł: deon24.com).

Współpraca z rodziną Wilmy

Rzecznik Mattela przyznał, iż projekt mógł zostać zrealizowany w wyniku współpracy z firmą Mankiller Estate, którą prowadzą mąż Wilmy, Charlie Soap i jej przyjaciółka Kristina Kiehl. Cherokee Nation nie nawiązało natomiast współpracy z firmą Mattel nad lalką, przy czym plemię i tak docenia ten rodzaj uznania dla indiańskiej bohaterki. Firma Mattel wzbudziła pewien sceptycyzm tym, iż w fazie projektowania nie uczestniczyła jedyna żyjąca córka Mankiller, Felicji Olayi.

Idź do oryginalnego materiału