Kupujesz krojony chleb w folii? To nie jest dobry pomysł. gwałtownie możesz pożałować

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Jak przechowywać chleb?, fot. redakcja


Pachnący bochenek z chrupiącą skórką smakuje wyśmienicie. Nie każdy jednak ma czas, aby lecieć rankiem do piekarni, dlatego wiele osób sięga po krojone chleby pakowane w folię, które można kupić w większości sklepów i marketów. Okazuje się jednak, iż to nie jest najlepszy wybór.
Krojony chleb to wygodne rozwiązanie. Nie musimy sprzątać okruszków po krojeniu, a od razu możemy wyjąć z opakowania ilość kromek, jaka nas interesuje. Zrobienie kanapki z takiego bochenka zajmie nam znacznie mniej czasu, ale przez taką oszczędność możemy sobie zaszkodzić.
REKLAMA


Zobacz wideo Gdzie kupować pieczywo, by było najbardziej wartościowe. Ekspert rozwiewa wątpliwości, co z tym z marketów


Czy warto kupować krojony chleb w folii? Tylko pod jednym warunkiem zachowa świeżość na dłużej
Plastikowe opakowania są szczelne, a co za tym idzie, nie zapewniają odpowiedniego przepływu powietrza i doprowadzają do powstawania wilgoci. To z tego powodu chleb w folii w krótkim czasie traci smak i robi się gąbczasty. Dodatkowo w takim środowisku szybciej wytwarza się pleśń, a zjedzenie takiego pieczywa z pewnością nie wyjdzie nam na zdrowie.
Jak przechowywać chleb? fot. redakcja
Niektóre gatunki pleśni wytwarzają mikrotoksyny, które skutkują zaburzeniami trawienia i mikroflory jelitowej. Zawarta w grzybach aflatoksyna przyczynia się także do powstawania nowotworów wątroby. jeżeli chleb spleśniał, pod żadnym pozorem nie wolno go jeść ani dawać zwierzętom.
PORADA! Aby chleb nie spleśniał tak szybko, należy po przyjściu ze sklepu wyjąć z plastikowego opakowania i przechowywać w suchym miejscu.


Jak przechowywać chleb? Nie tylko w chlebaku. Są też inne miejsca
Najczęściej przechowujemy bochenek w chlebaku, jednak warto mieć na uwadze, iż nie każdy pojemnik się do tego nadaje. Chlebak powinien zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepiej by był ceramiczny lub wykonany z drewna. Jak przechowywać pieczywo, kiedy nie mamy chlebaka? jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.


Lniany woreczek zapewni przepływ powietrza, a chleb nie będzie gwałtownie czerstwieć.
Bawełniana ściereczka również dobrze się sprawdzi i zapobiegnie szybkiemu pleśnieniu.
Zamrażalnik jest dobrą opcją, jeżeli mamy za dużo pieczywa. Spokojnie można zamrozić kromki, a potem wyjąć ilość, jaka nas interesuje.


Grafika redakcji gazeta.pl Grafika redakcji gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału