Często możemy tylko opłukiwać owoce, które obieramy, jednak powinniśmy je lepiej umyć, aby pozbyć się ze skórki wszystkim pestycydów i środków chemicznych. Warto dokładnie wyszorować cytrusy, choćby jeżeli nie będziemy używać skórek, które można wykorzystać do ciast czy też herbaty.
Co znajduje się na skórkach cytrusów?
Owoce dostępne w sklepach często pochodzą z upraw, w których liczy się maksymalizacja plonów, a co za tym idzie zwykle używane, są pestycydy (jednak nie oznacza to, iż cytrusów ekologicznych nie musimy myć). Ponadto zostają one także zabezpieczone podczas transportu, w tym celu używa się m.in. substancji konserwujących oraz grzybobójczych. Dzięki temu cytrusy nie pleśnieją i mogą dłużej być zdatne do spożycia. Czasami są one także woskowane i nabłyszczane, aby lepiej się prezentowały.
Pestycydy, szczególnie w większych ilościach, nie są obojętne dla organizmu, środki takie jak imazalil mogą choćby przyczyniać się do rozwoju choroby nowotworowej oraz niepłodności. Dlatego też bardzo ważne jest mycie owoców przez ich obraniem i spożyciem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, iż za bezpieczne spożycie tego środka uznaje się 0,05 mg na 1 kg masy ciała. To oznacza, iż osoba ważąca np. 60 kg nie powinna zjadać więcej niż 3 mg dziennie. Jednak warto, aby ta wartość była jeszcze mniejsza.
Sprawdź także: Są smaczniejsze od mandarynek i nie mają pestek. Mało kto je rozróżnia
Jak myć skórki cytrusów?
W celu pozbycia się lub znacznego zmniejszenia ilości szkodliwych substancji na skórkach cytrusów należy je dokładnie umyć. Części z prepartów, które znajdują się na owocach, jest rozpuszczalna w wodzie. Jednak samo opłukanie to za mało. Najlepiej myć pojedynczo np. pomarańcze pod bieżącą wodą używając szczoteczki do owoców bądź chropowatej części gąbki. Dodatkowo można użyć płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie wypłukać owoce. Ten sposób sprawdzi się w przypadku większość cytrusów.
Owoce o znacznie grubszej skórce np. grejpfruty warto przed myciem sparzyć wrzątkiem. To pozwoli na jeszcze lepsze pozbycie się szkodliwych substancji. A co w sytuacji, gdy chcemy np. skarmelizować skórkę i wykorzystać ją do ciasta? W takiej sytuacji cytrusy trzeba umyć dwukrotnie. Najpierw w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego, aby pozbyć się bakterii. Następnie w wodzie z sodą oczyszczoną, dzięki czemu usuniemy pestycydy i konserwanty. Po wyczyszczeniu owoców musimy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
Pamiętajmy, iż owoce z upraw ekologicznych czy też przydomowego odródka, również powinny być myte. Nie zawierają one pestycydów, więc nie muszą być parzone wrzątkiem czy też myte z dodatkiem sody lub octu. Jednak warto je umyć ciepłą wodą i usunąć bakterie bądź inne nieczystości, które osadziły się podczas zbierania czy też transportu.
Przeczytaj również: Polacy zapomnieli o tym soku, a to błąd. Pij codziennie, a serce ci podziękuje
Zobacz też:
Tyle dni możesz przechowywać sałatkę jarzynową w lodówce. Później może zaszkodzić
Dolej to do jutrzejszej porannej kawy. gwałtownie pozbędziesz się boczków
Tym osobom przysługuje rehabilitacja domowa. Sprawdź, czy możesz się o nią starać