Gotowanie w swoim ogrodzie? Dzięki kuchni letniej jest to możliwe! W tym artykule podpowiadamy, jak funkcjonalnie zaaranżować miejsce do przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu. Radzimy, jak wybrać meble, oświetlenie i dekoracje, gdzie zlokalizować taką kuchnię i co koniecznie powinno się w niej znaleźć.
Jak wyposażyć kuchnię ogrodową, żeby było funkcjonalnie?
Kuchnia w ogrodzie – najważniejsze jest miejsce do gotowania!
W każdej letniej kuchni najważniejsze jest miejsce do gotowania potraw. Szczególnie pożądany będzie grill – gazowy, elektryczny lub tradycyjny węglowy. Warto też mieć kuchenkę. Popularnym wyborem jest kuchnia z otwartym paleniskiem. Przyrządzanie na niej posiłków na świeżym powietrzu ma wyjątkowy klimat i dla wielu może być niczym podróż w przeszłość. Niektórzy postanawiają wyposażyć kuchnię ogrodową w kuchenkę gazową, elektryczną bądź indukcyjną. Fani pizzy mogą zainwestować w specjalny piec do jej wypiekania, a wielbiciele domowych wypieków – w piec chlebowy.
W miarę możliwości finansowych i dostępnej przestrzeni w ogrodzie, warto wybudować przy kuchni ogrodowej także własną wędzarnię. Pozwoli nam ona uzyskać niepowtarzalny smak i aromat wędzonych samodzielnie śliwek, papryki, mięs, serów czy ryb. W letniej kuchni może się też znaleźć kocioł warzelny do wyrobu domowego piwa czy akcesoria do fermentacji wina.
[[kategoria:2002:6]]
Blaty robocze w kuchni ogrodowej
W letniej kuchni, podobnie jak w tej zwyczajnej, będziemy potrzebować miejsca do przygotowywania posiłków. Warto wybrać blaty robocze wykonane z wytrzymałych materiałów, bo jednak na świeżym powietrzu będą one nieco bardziej narażone na oddziaływanie różnych niekorzystnych czynników. Wśród polecanych materiałów znajdują się stal nierdzewna, twarde drewno impregnowane, beton oraz kamień.
Optymalnie, jeżeli projekt kuchni letniej uwzględnia także umieszczenie w niej zlewu. Z pewnością ułatwia to przygotowywanie posiłków, zwłaszcza gdy używamy wielu surowych składników wymagających mycia, takich jak owoce i warzywa wyhodowane w swoim ogrodzie.
Zobacz: Meble ogrodowe dla rodzin z dziećmi — jakie powinny być?
Przestrzeń do przechowywania w kuchni letniej
Funkcjonalne meble pozwolą na dobre zorganizowanie kuchni w ogrodzie. Powinno się w nich znaleźć miejsce na sztućce, garnki, zastawę stołową, przyprawy czy różne produkty spożywcze. Jeśli kuchnia zewnętrzna jest bardzo mała, warto postawić na rozwiązania techniczne, które pozwalają na dobre wykorzystanie przestrzeni. To przykładowo składane krzesła, mobilne stoliki czy wózki barowe.
Szafki, półki, krzesła czy stoliki powinny być odporne na warunki atmosferyczne i inne niszczycielskie czynniki, na jakie mogą być narażone na świeżym powietrzu. Nie powinny blaknąć pod wpływem silnego nasłonecznienia ani rozpadać się na skutek oddziaływania wilgoci. Z tego powodu raczej odradzamy najtańsze meble ze sklejki.
Oczywiście, zawsze warto postawić na letnią kuchnię w stylu eko i wyposażyć ją w meble samodzielnie wykonane, np. ze starych palet czy drewnianych skrzyń. jeżeli takie wyposażenie się zniszczy, to nie będzie żal go wyrzucić, bo przecież nic nas nie kosztowało, a powstało z przedmiotów, które i tak nadawały się do wyrzucenia.
Lodówka przyda się przede wszystkim do chłodzenia napojów dla większej liczby osób. Zimne piwo i przekąski w zasięgu ręki sprawią, iż kuchnia ogrodowa stanie się idealnym miejscem do grillowania z przyjaciółmi.
Kuchnia ogrodowa z grillem na tarasie
Oświetlenie kuchni w ogrodzie
Oświetlenie kuchni w ogrodzie powinno być jak najbardziej funkcjonalne, aby umożliwić nam wygodne przygotowywanie potraw i spożywanie posiłków także po zapadnięciu zmroku. Solidne źródło światła jest niezbędne szczególnie wtedy, gdy zamierzamy wykonywać czynności, podczas których istnieje duże ryzyko zranienia się (jak krojenie składników).
Doskonale sprawdzi się oświetlenie punktowe, rozmieszczone w strategicznych punktach letniej kuchni, np. nad blatami roboczymi czy nad stołem. Można w tym celu wykorzystać małe lampki LED. Warto też porządnie oświetlić obszar w pobliżu wejścia do kuchni ogrodowej, zwłaszcza gdy znajduje się tam próg, schodni czy inne utrudnienia. Poruszanie się po zmierzchu na terenie kuchni letniej musi być bezpieczne.
[[kategoria:1848:6]]
Nad stołem czy blatami do przygotowywania potraw można też umieścić lampy wiszące w oprawie pasującej do stylu, w którym utrzymany jest projekt kuchni letniej. Najwięcej światła dają wiszące żarówki bez klosza, jednak nie jest to rozwiązanie, które będzie pasować do każdego pomieszczenia. Innym ciekawym pomysłem na oświetlenie kuchni jest rozciągnięcie girland świetlnych, które od razu wprowadzają wyjątkowy nastrój.
Kuchnia letnia w otoczeniu zieleni to sama przyjemność. Aby jednak podziwianie przyjemnych zakątków ogrodu było bezpieczne, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie alejek. Doskonale sprawdzą się tutaj latarnie ogrodowe, świecące słupki betonowe czy lampki solarne wbijane w ziemię.
Klimatyczne oświetlenie ogrodowe
Gdzie powinna być zlokalizowana kuchnia letnia?
Warto zlokalizować kuchnię ogrodową jak najbliżej domu. Dzięki temu będziemy mieli wygodny dostęp do wszystkiego, co potrzebne – zapasów, naczyń, ściereczek itp. jeżeli mamy wystarczająco dużo przestrzeni w ogrodzie, to warto zbudować przestronną kuchnię, aby było nam wygodnie. Dobrym pomysłem jest także podzielenie letniej kuchni na poszczególne strefy – do gotowania, spożywania posiłków i wypoczynku.
Kuchnia letnia w ogrodzie stanie się bardziej funkcjonalna, jeżeli będziemy w niej mieli dostęp do bieżącej wody i gniazdek elektrycznych. Warto się wcześniej upewnić, czy w danym miejscu istnieje możliwość wykonania odpowiednich przyłączy.
Kuchnia zewnętrzna powinna być zadaszona, aby chronić przebywające w niej osoby oraz zgromadzone wyposażenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przydatne mogą się okazać także ściany boczne, co najmniej jedna lub dwie, choćby po to, by mieć więcej miejsca do wieszania różnych przedmiotów i dodatkowo chronić przestrzeń przed podmuchami wiatru czy zacinającym deszczem.
Wiele osób decyduje się urządzić kuchnię ogrodową np. w altanie lub na zadaszonym tarasie. Bardziej prowizoryczne kuchnie w ogrodzie to po prostu miejsca do grillowania, gdzie oprócz grilla znajduje się tylko kilka mebli ogrodowych osłoniętych dzięki dużego parasola lub markizy ogrodowej.
W miarę możliwości kuchnia zewnętrzna powinna mieć także podłogę. Ułatwia to ustawianie mebli tak, aby się nie przekrzywiały i nie chybotały. Co więcej, pomaga zapobiegać niszczeniu mebli, stanowiąc barierę pomiędzy nimi a gruntem. Utwardzone podłoże to również brak ryzyka rozmiękania gruntu po deszczu, pojawiania się kałuż i błota.
Wykończenie podłogi letniej kuchni może być różne, w zależności od naszych możliwości finansowych, ale powinno pasować do stylu, w jakim zaaranżowano pomieszczenie. Poleca się drewno impregnowane, kamień czy płytki ceramiczne, które łatwo utrzymać w czystości i które dobrze znoszą zmienne warunki panujące na świeżym powietrzu. Niezwykle popularny jest także beton, którego uniwersalność sprawia, iż może on pasować adekwatnie do każdej kuchni letniej w ogrodzie.
[[kategoria:30:6]]
Kuchnia letnia w ogrodzie – zadbaj o odpowiednie dekoracje!
Estetyka kuchni letniej jest równie istotna, jak jej funkcjonalność. Istotny jest wygląd mebli oraz innych elementów wyposażenia. Starodawny piec chlebowy czy szlachetnie wyglądający grill murowany dodadzą kuchni letniej wyjątkowego klimatu. jeżeli w aranżacji będzie dominować drewno i inne naturalne materiały, doskonale wpiszemy się w styl eko czy rustykalny.
Same naczynia oraz akcesoria do przygotowywania posiłków mogą stanowić praktyczną ozdobę. Gliniane dzbany, mosiężne garnki, manualnie malowana ceramika czy haftowane serwety to tylko kilka przykładów przedmiotów, które pomogą nam przywołać nastrój tradycyjnego, wiejskiego domu.
Rośliny w doniczkach z pewnością dodadzą kuchni letniej atrakcyjności. W pojemnikach można uprawiać nie tylko kwiaty, ale też zioła, niektóre owoce i warzywa. Mając świeże składniki do przyrządzania dań na wyciągnięcie ręki, będziemy mogli jeszcze pełniej poczuć, iż jest to gotowanie na łonie natury.
Kuchnia letnia pod altaną
Kuchnia w ogrodzie – zadbaj o bezpieczeństwo!
Jeśli w kuchni ogrodowej planowana jest instalacja gazowa, należy zadbać o jej bezpieczne podłączenie. Najlepiej skorzystać w tym aspekcie z pomocy profesjonalistów. W pomieszczeniach, w których gotuje się potrawy, warto również zadbać o odpowiednią wentylację, aby nie narażać się na dym i nieprzyjemne zapachy.
Jak zaaranżować kuchnię w ogrodzie? Podsumowanie
Przyrządzanie posiłków w otoczeniu zieleni jest znacznie przyjemniejsze niż w czterech ścianach, zwłaszcza gdy robimy to razem z przyjaciółmi lub rodziną. Latem można zwolnić trochę miejsca w domowej kuchni, przenosząc część rzeczy do kuchni w ogrodzie. Gotując na zewnątrz domu, zapobiegniemy także mocnemu nagrzewaniu się pomieszczeń w upalne dni.
Kuchnia w ogrodzie powinna być zadaszona i przynajmniej częściowo osłonięta po bokach. Nie musimy jednak budować jej od zera. W prosty sposób można przerobić altanę lub taras, tak aby pełniły funkcję kuchni letniej.
Co koniecznie powinno się znaleźć w takim zakątku ogrodu? Na pewno miejsce do grillowania. Można postawić na solidny grill murowany lub na nowoczesny grill gazowy czy też elektryczny. Dla wielu osób istotna jest obecność pieca do wypiekania pizzy bądź chleba. Coraz większą popularność zyskują także zlokalizowane przy domu wędzarnie. Kuchnia w ogrodzie może być wyposażona w kuchenkę gazową, elektryczną czy indukcyjną. jeżeli chcemy nawiązać do tradycji, zaprojektujmy otwarte palenisko.
Wybierając wyposażenie do kuchni w ogrodzie, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jego funkcjonalność. Szafki, półki i szuflady powinny być na tyle pojemne, aby pomieścić wszystkie akcesoria potrzebne do gotowania na świeżym powietrzu.
Niezwykle ważna jest przestrzeń do przygotowywania posiłków, dlatego zadbajmy o to, by projekt kuchni letniej uwzględniał porządne blaty robocze. Stół i krzesła są konieczne, gdy w ogrodzie planujemy także spożywać potrawy. Przydatnymi elementami wyposażenia kuchni w ogrodzie są także zlewozmywak i lodówka.
Wyposażenie oraz elementy wykończenia kuchni w ogrodzie powinny być odporne na oddziaływanie różnych niszczycielskich czynników obecnych na świeżym powietrzu. Warto wybierać takie materiały, jak stal nierdzewna, impregnowane drewno, beton czy kamień.