Krzysztof Krygier o Uzbekistanie w nakielskiej bibliotece

kurier-nakielski.pl 16 godzin temu

W czwartek, 20 lutego 2025 roku wysiedliśmy na kolejnej stacji podróżniczej Krzysztofa Krygiera. Po Izraelu i Maroku przyszedł czas na Uzbekistan.

To kraj leżący w sercu Azji Centralnej, będący do 1991 r. republiką ZSRR, kiedyś słynący z transportu jedwabiu, w tej chwili coraz mocniej opierający się na „białym złocie”, czyli bawełnie.
Przy okazji opowieści o tym regionie nie da się nie wspomnieć o konsekwencjach błędnych decyzji rządzących, doprowadzających do ubóstwa wielu.
Jeszcze za czasów radzieckich, dwie główne rzeki Amu-darię i Syr-darię przekierowano na pola bawełny i doszło do największej katastrofy ekologicznej tamtej części globu – zniknęło czwarte jezioro świata – Jezioro Aralskie. Zostało z niego raptem 10%, reszta wyschła. I stąd nazwa Bawełniany Szlak. Uzbekistan przekierował całą swoją produkcję na bawełnę, tracąc dochody z rybołówstwa, przetwórstwa rybnego, turystyki…
W ten sposób powstała nowa pustynia o nazwie Aral-kum.

Perłą Uzbekistanu jest Samarkanda – początek Jedwabnego Szlaku i wg prelegenta – przepiękne miasto, warte zwiedzania. Usłyszeliśmy też o innych miejscowościach legendarnego Jedwabnego Szlaku, takich jak Buchara i Chiwa.

Uzbekistan to przez cały czas jedno z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych państw Azji Centralnej Azji – warte odwiedzenia.

Było to ostatnie spotkanie zorganizowane w placówce przy ul. Bartkowskiego 1, na kolejne zapraszamy do nowej siedziby nakielskiej biblioteki przy ul. Mickiewicza 3 w Nakle nad Notecią

Krzysztof Krygier – podróżnik, prelegent, uczestnik licznych festiwali podróżniczych, takich jak Kolosy w Gdyni, Równoleżnik Zero we Wrocławiu czy Orinoko nad Wartą. Laureat konkursu dla młodych podróżników do 35. roku życia podczas festiwalu Kolosy ’23 w Gdyni. W podróżowaniu najważniejszą kwestią jest dla niego zgłębienie kultury danej społeczności.

Jolanta Dąbrowska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią

Idź do oryginalnego materiału