Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

manawpodrozy.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Krucze Skały - Szklarska Poręba


Krucze Skały w Szklarskiej Porębie to jedna z najbardziej znanych formacji skalnych w mieście. Większość turystów podziwia je jednak jedynie z dołu, znad brzegu rzeki Kamienna. Zdradzimy Wam jednak, iż można wdrapać się na ich szczyt, ulokowany 718 m n.p.m. I wcale nie trzeba się na nie wspinać. Dotrzesz tam wygodną ścieżką. Jak? O tym poniżej:)

Krucze Skały – widok z punktu widokowego

Krucze Skały leżą w zachodnich Karkonoszach, w pobliżu centrum Szklarskiej Poręby, nad rzeką Kamienną. Ona wytycza granicę między Karkonoszami a Górami Izerskimi. Te imponujące granitowe baszty, sięgające choćby 30 metrów wysokości, przyciągają uwagę nie tylko turystów, ale również miłośników geologii. Można tu dostrzec fascynujące zjawiska, takie jak kociołki wietrzeniowe. Krucze Skały to nie tylko atrakcja przyrodnicza, ale także świadek historii geologicznej regionu. Odnaleźć tu można, m.in niebieski i przeźroczysty szafir, a także pegmatyt. Oczywiście teren skrzętnie penetrowali Walończycy (więcej na ich temat przeczytasz we wpisie – Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie).

Krucze Skały – widok z punktu widokowego

Krucze Skały – jak dotrzeć?

Krucze Skały znajdują się kilkaset metrów od centrum Szklarskiej Poręby. Dotrzemy do nich czerwonym szlakiem, który przebiega od dworca Szklarska Poręba Górna do Wodospadu Kamieńczyka i dalej na Szrenicę. Krucze Skały ulokowane zostały nad rzeką Kamienna, przy drodze krajowej nr 3 prowadzącej do przejścia granicznego w Jakuszycach. jeżeli tu podejdziemy to będziemy mogli zobaczyć Krucze Skały z dołu. Zaprezentują one nam się tutaj w całej okazałości. Dwie granitowe baszty o wysokości ok. 30 metrów imponują swoim wyglądem. W tym miejscu odnajdziecie także charakterystyczny dla Szklarskiej Poręby głaz z oznaczeniem Krucze Skały.

Krucze Skały
Widok na rzekę Kamienną z góry

Z pewnością, gdy będziecie na nie spoglądać z dołu to zaciekawi Was możliwość wejścia na ich szczyt. Uprzedzamy, wcale nie będziecie musieli się wspinać! Wystarczy krótki spacer. Najpierw podążajcie za czerwonymi szlakówkami wzdłuż rzeki Kamienna. Po dojściu do parkingu pod Wodospadem Kamieńczyka skręćcie w lewo w ulicę Adama Mickiewicza. Maszerując nią po ok. 400 metrach, po lewej stronie pojawią się wydeptane w lesie ścieżki. Wstąpcie na nie i po kilkudziesięciu metrach staniecie na Kruczych Skałach. Teraz rzekę Kamienną będziecie mogli oglądać z dołu!

Punkt widokowy na Kruczych Skałach

Punkt widokowy na Kruczych Skałach znajduje się na zachodniej baszcie. Wchodzi się na niego po schodach, a na szczycie ograniczony jest barierkami. Jednak one swoje czasy świetności mają dawno za sobą. Stąd, jeżeli wchodzicie tutaj z dzieckiem to zachowajcie szczególną ostrożność.

Krucze Skały lata świetności mają niestety za sobą
Na punkt widokowy na Krucze Skały wejdziemy po kamiennych schodach

A co widać z Kruczych Skał? Widok może nie jest jakoś zbytnio oszałamiający, ale te formacje skalne mają to “coś”. Widać oczywiście malowniczą dolinę rzeki Kamiennej. Pomiędzy drzewami dostrzeżecie leżące po drugiej stronie rzeki Krzywe Baszty. Widoczne są również zabudowania Szklarskiej Poręby Górnej oraz wzniesienia Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem w roli głównej.

Krucze Skały
Widok na Krzywe Baszty z Kruczych Skał

Inne punkty widokowe w Szklarskiej Porębie i okolicach

Szklarska Poręba oferuje jeszcze kilka łatwo dostępnych punktów widokowych. Z pewnością warto zobaczyć panoramę jaka rozpościera się z platformy widokowej na skale Karczmarz w samym centrum miasta. Kolejny łatwo dostępny punkt widokowy znajduje się na Zakręcie Śmierci, a następny po 20-minutowym spacerze z niego – na Zbójeckich Skałach. Jednym z najbardziej znanych jest natomiast Złoty Widok w Szklarskiej Porębie Dolnej. Warto także odwiedzić jego imiennika w Michałowicach, czy Bobrowe Skały w Michałowicach. Linki do opisów tych wszystkich miejsc znajdziecie poniżej:

  • Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
  • Złoty Widok w Michałowicach
  • Diamentowy Widok na Zbójeckich Skałach
  • Bobrowe Skały w Piechowicach

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału