Krucze Skały – Karpacz, czyli świetny punkt widokowy na Karkonosze

manawpodrozy.pl 2 tygodni temu

Krucze Skały to zgrupowanie formacji skalnych znajdujące się we wschodniej części Karpacza. Ich wysokość sięga choćby 25 metrów! Ten fakt postanowiono wykorzystać, tworząc ogólnodostępny punkt widokowy. Krucze Skały to także miejsce uwielbiane przez wspinaczy. Co więcej, przez setki lat wydobywano tu kamienie szlachetne, w tym drogocenny szafir!

Krucze Skały to świetny punkt widokowy w Karpaczu

Krucze Skały w Karpaczu to świetna propozycja na krótką wycieczkę. Punkt widokowy, który znajduje się na skałach, oferuje niesamowity widok na Karpacz oraz Karkonosze z najwyższym szczytem – Śnieżką. Wejście na punkt widokowy w najkrótszym wariancie zajmuje dosłownie kilka minut. Warto jednak zagubić się nieco w tej okolicy i poczuć się niczym dawny poszukiwacz skarbów… A może to Tobie uda się znaleźć szafir, który był poszukiwany w tym rejonie już w średniowieczu?

Krucze Skały przez lata były miejscem eksploatacji drogocennych kamieni szlachetnych

Krucze Skały w Karpaczu – jak tutaj trafić?

Krucze Skały znajdują się we wschodniej części Karpacza, wznosząc się nad rzeką Płomnica. Należy ich szukać na zachodnim stoku Kruczej Kopy, na wysokości około 620 m n.p.m. W ich okolicy przebiega czarny szlak turystyczny, łączący Karpacz z Sowią Przełęczą. Aby dotrzeć na miejsce, wystarczy udać się w okolice skrzyżowania ulic Skalnej, Obrońców Pokoju oraz Wilczej. Dotrzemy tu po około 20-minutowym spacerze z centrum Karpacza lub samochodem. W okolicy tych ulic znajdują się parkingi.

Jak wygląda szlak na Krucze Skały?

Na punkt widokowy nie prowadzi żadna znakowana ścieżka, ale istnieje wiele nieoznakowanych tras, które pozwalają odkrywać tę okolicę na własną rękę. Krucze Skały warto zacząć odwiedzać od strony ulicy Skalnej. Znajduje się tam tablica z krótką historią tego miejsca. Dowiemy się z niej, iż już w średniowieczu prowadzono tu górniczą eksploatację. W obrębie Kruczych Skał potwierdzono występowanie pegmatytu, który zawiera liczne okazy mineralogiczne, w tym drogocenne kamienie szlachetne, takie jak fluoryt, dumortieryt, turmalin, ilmenit, a choćby szafir. Kamienie szafiru, które znaleziono w obrębie Kruczych Skał, miały choćby 5 centymetrów średnicy!

Tablica upamiętniająca eksploatację kamieni szlachetnych

Jeśli rozpoczniemy zwiedzanie tego terenu od ulicy Skalnej, po lewej stronie dostrzeżemy dwie groty skalne. To pozostałość po działalności poszukiwawczej tych drogocennych minerałów. Z tego miejsca na punkt widokowy możemy dostać się stromą ścieżką prowadzącą wzdłuż najwyższych formacji skalnych. Alternatywnie, możemy udać się na rozległą polanę i stamtąd skierować się w stronę punktu widokowego.

Najłatwiejszą opcją dotarcia na Krucze Skały jest dojazd samochodem w okolicę ulicy Matejki. Stamtąd prawie po płaskim dotrzemy (niejako od tyłu) na ten magiczny punkt widokowy. Niezależnie od wybranej opcji, dotarcie na Krucze Skały w Karpaczu nie powinno zająć więcej niż pół godziny.

Jedna ze ścieżek na punkt widokowy prowadzi po licznych głazach

Krucze Skały – niezwykły punkt widokowy na Karkonosze!

Krucze Skały to nie tylko fantastyczne miejsce do eksploracji geologicznych tajemnic, ale i świetny punkt widokowy na Karpacz oraz Karkonosze. Z punktu widokowego, na którym zamontowano ławeczkę, możemy dostrzec m.in. Skalny Stół, Czarny Grzbiet, Śnieżkę, Równię pod Śnieżką z Domem Śląskim, a także Smogornię, przez którą przebiega trasa wzdłuż górnej krawędzi kotłów Małego i Wielkiego Stawu. Z Kruczych Skał zobaczymy także zabudowania Karpacza, w tym m.in. skocznię Orlinek.

Krucze Skały to świetny punkt widokowy na Karkonosze

Na Kruczych Skałach znajduje się wiele tras wspinaczkowych, które zostały wyposażone w stałe przeloty oraz stanowiska. Wspinacze mogą spróbować swoich sił na trzech różnych częściach skalnych wychodni: Małej Ścianie, Głównej Ścianie oraz Ścianie Za Okapem.

Śnieżka widziana z Kruczych Skał

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału