
Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroby serca i naczyń krwionośnych są odpowiedzialne za około 17,9 milionów zgonów rocznie na całym świecie. W Polsce, choroby układu krążenia są przyczyną około 45% wszystkich zgonów.
Aby przeciwdziałać tym statystykom, Sejm RP uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Nowy system leczenia chorób serca ma na celu zapewnienie pacjentom w całej Polsce szybszą i skuteczniejszą opiekę. Krajowa Sieć Kardiologiczna to spójny i skoordynowany system leczenia pacjentów z chorobami serca, który zapewni każdemu choremu równy dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji według tych samych standardów.
Celem nowej ustawy jest zapewnienie pacjentom z chorobami układu krążenia szybszego, skuteczniejszego i skoordynowanego leczenia. Choroby układu krążenia często rozwijają się po cichu, bez wyraźnych objawów, a nieleczone mogą spowodować zawał serca, udar mózgu lub niewydolność serca.
Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie podzielona na trzy poziomy – w zależności od zakresu opieki. Poziom I to podstawowa diagnostyka i leczenie, poziom II to bardziej zaawansowane leczenie, w tym koordynacja i ciągłość opieki, kompleksowe badania i leczenie, a poziom III to najbardziej skomplikowane zabiegi, w tym kardiochirurgia.
W każdym ośrodku, który znajdzie się w Krajowej Sieci Kardiologicznej, będzie pracował koordynator opieki kardiologicznej, który pomoże pacjentowi przejść przez wszystkie etapy leczenia. Koordynator będzie czuwał, żeby nic ważnego nie zostało pominięte.
Pacjenci z chorobami układu krążenia, niezależnie od tego, czy mieszkają w dużym mieście czy w małej miejscowości, będą mieć równy dostęp do nowoczesnych badań i leczenia. W całej Polsce każdy etap będzie przebiegał według tych samych, jasnych zasad i wysokich standardów.
Jednolite zasady leczenia, lepsza kooperacja między specjalistami i regularne badania kontrolne sprawią, iż leczenie będzie bardziej skuteczne. Każdy pacjent będzie miał zapewnioną opiekę od pierwszych badań, przez leczenie i rehabilitację, aż po wizyty kontrolne u specjalistów lub lekarza rodzinnego.
Cała opieka będzie tak zorganizowana, by pacjenci nie czuli się zagubieni i mieli pewność, iż ich leczenie jest prowadzone na najwyższym poziomie. Do Krajowej Sieci Kardiologicznej wejdą placówki, które spełnią określone wymagania.
Pierwsza kwalifikacja odbędzie się jeszcze w tym roku. Podmioty lecznicze będą zakwalifikowane na różne poziomy opieki kardiologicznej – w zależności od świadczeń, jakich udzielają. Będą miały 3 lata, żeby dostosować się do wymagań i pozostać w sieci.
O tym, które placówki znajdą się w KSK, zdecyduje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), mając na uwadze wymagania określone w rozporządzeniu do ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Ośrodki kardiologiczne z drugiego i trzeciego poziomu, które spełnią określone wymagania, mogą otrzymać status Centrum Doskonałości Kardiologicznej (CDK).
Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie koordynowana przez Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, który jest głównym ośrodkiem koordynującym KSK. Razem z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie monitorował jakość opieki kardiologicznej i efekty leczenia w sieci.
Powstanie też Krajowa Rada Kardiologiczna – zespół ekspertów z różnych dziedzin medycyny i przedstawicieli instytucji zdrowotnych. Będzie doradzać i przedstawiać opinie ministrowi zdrowia i prezesowi NFZ w sprawach związanych z opieką kardiologiczną w KSK.
Jakość opieki kardiologicznej będzie oceniana według konkretnych wskaźników. To wyznaczniki, które pozwolą sprawdzić, jak skuteczne jest leczenie, jak długo pacjenci leżą w szpitalu czy leczenie przebiega według ustalonych zasad oraz czy lekarze i placówki dobrze ze sobą współpracują.
Ośrodki będą publikować roczne raporty. Na ich podstawie NFZ wyliczy wskaźniki jakości. jeżeli szpital nie spełni minimalnych wymagań dotyczących jakości opieki, nie będzie gwarantował pacjentom odpowiedniego bezpieczeństwa. Wtedy będzie musiał przygotować i wdrożyć plan naprawczy. jeżeli sytuacja się nie poprawi, placówka może zostać usunięta z KSK.
Z kolei szpitale, które zapewnią najwyższą jakość opieki, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z NFZ. Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej (e-KOK) to nowy, cyfrowy dokument, który pozwoli gromadzić i przetwarzać dane dotyczące opieki kardiologicznej oraz monitorować wskaźniki jakości.
To nowoczesne narzędzie będzie towarzyszyło pacjentowi na każdym etapie leczenia kardiologicznego. Utworzy go każdy lekarz, który stwierdzi podejrzenie choroby układu krążenia. Od 1 stycznia 2028 r. e-KOK będzie obowiązkowa we wszystkich placówkach KSK.
Korzyści z e-KOK dla pacjenta to:
* Wysokość finansowania w KSK będzie zależała od jakości opieki. Im lepsza jakość leczenia i opieki nad pacjentem, tym wyższe środki z NFZ otrzyma placówka.
* Będzie to zachęta dla szpitali i przychodni, aby dbać o jak najlepszą jakość usług. Dzięki temu, iż będą wprowadzone jasne zasady dotyczące leczenia kardiologicznego i będzie regularnie sprawdzana jakość opieki, szpitale i przychodnie będą lepiej i skuteczniej leczyć pacjentów.
To pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na leczenie kolejnych osób. Krajowa Sieć Kardiologiczna to nowy system leczenia chorób serca w Polsce, który ma na celu zapewnienie pacjentom w całym kraju szybszą i skuteczniejszą opiekę. System ten jest wynikiem współpracy między ministerstwem zdrowia, NFZ i ośrodkami kardiologicznymi w Polsce. KSK to spójny i skoordynowany system leczenia pacjentów z chorobami serca, który zapewni każdemu choremu równy dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji według tych samych standardów.