"Kosmiczna" wieś to ukryty skarb Polski. Z lotu ptaka wygląda jak statek z "Gwiezdnych Wojen"

g.pl 12 godzin temu
Ziemia obserwowana z góry potrafi prezentować się naprawdę spektakularnie. Spore wrażenie robią między innymi pola i lasy stanowiące kolorową mozaikę. Jednym z najbardziej zachwycających odkryć na terenie Polski jest jednak okolnica. Jej nietypowe ułożenie to niestety rzadkość w naszym kraju.
Polska jest pełna niesamowitych miejsc, które niekiedy z pozoru wyglądają dość pospolicie. Jedną z nich jest Przysiółek Czerwona we wsi Gronowice, do którego dojedziemy samochodem zaledwie w godzinę, wyruszając z Opola. Ta wyjątkowa osada zyskała popularność dzięki swojemu dość nietypowemu ułożeniu, które fanom opowieści science fiction może przypominać kultowy statek kosmiczny z "Gwiezdnych Wojen". To jedna z niewielu okolnic w kraju.


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?


Okolnica to wieś, która przypomina statek kosmiczny. Układ pełnił specjalną funkcję
Okolnica (nazywana niekiedy również okólnicą) to rodzaj wsi, która jest rozbudowana na planie okręgu lub podkowy i skupia się dookoła centralnego placu w kształcie koła. Osady tworzono zwykle na polanach leśnych. w tej chwili na terenie Polski zachowało się kilka tego typu miejsc. Niektóre z nich można znaleźć w Wielkopolsce (Chorzewo koło Pniew) lub na Lubelszczyźnie (Łąkie koło Świebodzina). Mnóstwo występowało również na Pomorzu, jednak ich forma z biegiem lat zaczęła ulegać zmianie.
Zobacz też: Wyspa na Borach Tucholskich polskim ewenementem. Brak tłumów i niesamowite widoki
"Perełką" wśród okolnic jest jednak Czerwona w województwie opolskim. Już sam spacer ulicami tej wsi potrafi być ekscytujący, do centrum prowadziła zwykle jedna lub maksymalnie dwie drogi. Takie ułożenie miało na celu ułatwienie obrony przed potencjalnymi agresorami. Dziś nikt nie chce atakować bajkowych osad, a jedynie robić im zdjęcia. Najpopularniejsze są ujęcia zrobione z perspektywy lotu ptaka.


jeżeli zdecydujecie się na odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca, zobaczcie jakie inne punkty w województwie opolskim także warto odhaczyć.


Atrakcje w województwie opolskim to perełki. Po zwiedzaniu miasta warto wybrać się w góry
Wycieczka do osady Przysiółek Czerwona we wsi Gronowice to interesujący sposób na spędzenie weekendu, zwłaszcza jeżeli marzy wam się wizyta w stolicy województwa opolskiego. Opole słynie z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, który odbywa się tam od 1893 roku, dlatego będąc w mieście, warto wybrać się do Muzeum Polskiej Piosenki i opolskiego Amfiteatru. Miejscem, którego nie może zabraknąć na waszej turystycznej liście, jest również Wieża Piastowska stanowiąca jedyny zachowany fragment z Zamku Piastowskiego. W razie gdyby zmęczył was miejski hałas, warto przemyśleć także wycieczkę na Górę Świętej Anny, skąd można podziwiać zachwycający pejzaż Gór Stołowych, Gór Sowich, Masywu Śnieżnika oraz czeskich Broumovskie Steny.
Fani "Gwiezdnych Wojen", których niestety dzieli zbyt duży dystans z kultową okolnicą przypominającą Sokół Millenium, w ramach zapewnienia sobie kosmicznych atrakcji mogą zastanowić się nad wycieczką do Wejherowa. Dlaczego? Ponieważ na Kaszubach w 2016 roku dzięki intensywnym opadom śniegu odkryto, iż lokalny pomnik Jakuba Wejhera (założyciela miasta) jest bliźniaczą kopią Lorda Vadera. Od tego czasu w Wejherowie cyklicznie realizowane są zloty fanów kultowej amerykańskiej produkcji.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału