Choć wielu pacjentów traktuje wyjazd do sanatorium jak urlop, to warto podejść do tematu odpowiedzialnie, zarówno zdrowotnie, jak i organizacyjnie. Przyglądamy się zasadom leczenia uzdrowiskowego z NFZ, podpowiadamy, jak nie stracić miejsca i jak sprawdzić e-skierowanie online.
REKLAMA
Zobacz wideo "Sanatorium Miłości" z bliska! Oto najpiękniej położone uzdrowisko w Polsce
Tak możesz przyspieszyć termin wyjazdu do sanatorium
jeżeli zamierza się ubiegać o pobyt w sanatorium, warto pamiętać o tzw. zwrotach. Czasami mogą być dostępne miejsca, z których nie byli w stanie skorzystać inni kuracjusze. W tej sprawie należy kontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co zrobić w przypadku, gdy ma się już ustalony termin, ale z różnych powodów nie można przyjechać na czas? W takiej sytuacji NFZ i uzdrowisko będzie honorowało turnus, jeżeli wyjazd opóźni się maksymalnie o pięć dni. Pobyt zostanie wtedy skrócony o ten czas. jeżeli przyjedzie się z większym opóźnieniem, zostanie to potraktowane jako rezygnacja, a skierowanie zostanie anulowane.
Skierowanie do sanatorium wystawiane jest tylko w formie elektronicznej
Warto dodać, iż od 1 lipca 2023 roku skierowania do sanatoriów są wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Jak podaje portal nfz.gov.pl, rozpatrzenie skierowania przez lekarza jest możliwe po zarejestrowaniu go w systemie. Specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej ma trzydzieści dni od daty rejestracji na zakwalifikowanie pacjenta lub jego odrzucenie. Pacjent ma wgląd do e-skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta. Dokumenty w formie papierowej mogą być składane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Dotyczą one leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju albo, kiedy lekarz nie ma dostępu do internetu.