Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu, to interesujące miejsce do odwiedzenia, jeżeli marzysz o niecodziennej przygodzie, połączonej z historią, techniką i emocjami rodem z głębin śląskich kopalń. To unikalna atrakcja na mapie Polski, gdzie można dosłownie zanurzyć się pod ziemię, zjechać na głębokość 320 metrów i poczuć klimat prawdziwej kopalni węgla kamiennego.
W dzisiejszym wpisie opowiem Ci, jak wygląda zwiedzanie zabytkowej Kopalni Guido, jakie są ceny biletów, ile trwa wizyta i co warto wiedzieć o poziomie 320. Dowiesz się też, czy kopalnia jest odpowiednia dla dzieci, jaka jest temperatura pod ziemią i na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed wycieczką. To idealna propozycja na wycieczkę dla rodzin, par, grup zorganizowanych i fanów turystyki industrialnej. Od razu polecamy Ci zajrzeć do naszego przewodnika po atrakcjach województwa śląskiego.


Jak dojechać do Kopalni Guido w Zabrzu? – ulica 3 Maja 93
Zabytkowa Kopalnia Guido położona jest w sercu Zabrza, przy ulicy 3 Maja 93. Lokalizacja jest dogodna dla zmotoryzowanych i dla tych, którzy podróżują komunikacją publiczną. Z Katowic można tu dotrzeć w około 20 minut samochodem. My mieliśmy prawie 3 godziny dojazdu – sporą część trasy jechaliśmy autostradą A4. Kopalnia znajduje się 5 minut od autostrady.
Jeśli poruszasz się komunikacją miejską po Zabrzu, bez problemu dotrzesz do Kopalni Guido. Z centrum miasta, na przykład z przystanku Zabrze Goethego, kursuje kilka linii autobusowych: 7, 23, 47, 111, 198 oraz 199. Wystarczy wsiąść i wysiąść na przystanku „Kopalnia Zabytkowa” – znajduje się tuż przy wejściu na teren obiektu. Podróż trwa około 10 minut.
Możesz też wybrać tramwaj – linia nr 3 startuje z przystanku Plac Wolności. To dobra alternatywa, jeżeli wolisz podróżować szynami.

Parking przy Kopalni Guido – gdzie zaparkować?
Parking mamy tuż przy Kopalni Guido, który pomieści samochody, a choćby kampery (jak podjechaliśmy, to był jeden na węgierskich blachach). Postój jest płatny – kosztuje 10 zł za dzień. Autokary parkują bezpłatnie. w okresie letnim lub w weekendy warto przyjechać wcześniej, aby uniknąć tłoku i spokojnie znaleźć miejsce.
- Współrzędne parkingu: 50.2888, 18.7922.
Cennik biletów i godziny otwarcia Kopalni Guido
Cennik biletów najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie z biletami – tutaj. Od razu polecamy zrobić rezerwację, czyli zakupić bilety online. To świetne rozwiązanie – unikasz kolejek i masz gwarancję miejsca. Kopalnia jest otwarta przez cały tydzień, zwykle od 10:00 do 18:00. Wejścia realizowane są co 20 minut. Tutaj wejść codziennie jest sporo. Godziny mogą się jednak zmieniać, dlatego warto sprawdzić je na stronie internetowej przed wizytą.

Kopalnia Guido dla dzieci – atrakcje rodzinne
Mimo technicznego charakteru, zabytkowa Kopalnia Guido jest przyjazna dla dzieci. Co najważniejsze, przewodnicy potrafią zainteresować dzieci. Przynajmniej my trafiliśmy na takiego przewodnika, Pana Michała. Pokazują narzędzia i maszyny w prosty i atrakcyjny sposób.
Rodzinna Szychta – atrakcje dla dzieci i rodziców
Jeszcze odnośnie dzieci. 1,3 km dalej przy ulicy Maurycego Mochnackiego 12 w Sztolni Królowa Luiza, mamy opcję zwiedzania o nazwie „Rodzinna Szychta”. To świetna alternatywa dla parków rozrywki i doskonała opcja na rodzinny weekend. Nasza Maja była zachwycona, gdy korzystaliśmy z piły „Moja-Twoja” lub musiała używać kilofa do kopania węgla. Na początku musiała się jeszcze przebrać w specjalny strój i założyć okulary ochronne.
Superbohaterowie Czarnej Kopalni
Rodzinna Szychta to dwie godziny zabawy, edukacji i emocji w podziemnym świecie. Dzieci zakładają prawdziwe górnicze kaski, uczą się górniczego żargonu, kopią węgiel, uczą się pracy zespołowej i stają się ratownikami podczas akcji ratunkowej. Będzie opatrywanie ran, szybka ewakuacja na noszach i akcja z prawdziwego zdarzenia.
To nie tylko zabawa, ale też okazja, by odkryć, jak wyglądała ciężka praca pod ziemią. A wszystko w bezpiecznej i przystępnej formie – już dla dzieci od 5 roku życia. Idealna przygoda dla rodzin z dziećmi, dziadków z wnukami i każdego, kto chce na chwilę zostać górnikiem-superbohaterem. Po zakończeniu podziemnej misji warto zajrzeć także na powierzchnię – czeka tam Park 12C z mnóstwem edukacyjnych atrakcji na świeżym powietrzu oraz Park Techniki Wojskowej, który zachwyci małych i dużych miłośników militariów.









Top 5 atrakcji Kopalni Guido
Wycieczka do Kopalni Guido to podróż do wnętrza ziemi, pełna historii i emocji. To doskonały pomysł na oryginalny weekend w Śląsku. A co sprawia, iż zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu to miejsce tak wyjątkowe? Oto pięć powodów, dla których warto tam zajrzeć – każdy z nich gwarantuje niezapomniane wrażenia.
Najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce
To nie jest zwykła wycieczka z przewodnikiem. W Kopalni Guido zjeżdżasz aż 320 metrów pod ziemię. To najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w całym kraju. Głębokość robi wrażenie, a podziemne korytarze naprawdę oddają klimat ciężkiej pracy górników.


Poziom 320 – najgłębszy PUB w Europie
Tak, to prawda – Pub 320 jest najgłębiej położonym lokalem tego typu w Europie. Można tutaj coś zjeść, odpocząć po zwiedzaniu i poczuć niesamowitą atmosferę podziemnego relaksu. Gdzie indziej wypijesz coś zimnego 320 metrów pod ziemią?

Przejażdżka unikalną kolejką podwieszaną
To atrakcja nie tylko dla fanów kolei. W kopalni działa elektryczna kolejka podwieszana, którą kiedyś przewożono górników. Dziś mogą się nią przejechać turyści. To jedyna taka kolejka dostępna dla zwiedzających w Polsce. Jazda nią to świetna zabawa i szansa, by zobaczyć szyb i korytarze z zupełnie innej perspektywy.


Zjazd autentyczną szolą górniczą
Zwiedzanie zaczyna się od mocnego akcentu – zjazdu autentyczną szolą, czyli górniczą windą szybową. Nie jest to turystyczna atrapa, ale prawdziwa klatka, jaką zjeżdżali górnicy. Już ten moment robi ogromne wrażenie i buduje klimat całej wizyty.

Współczesne maszyny i kombajny górnicze
Pod ziemią zobaczysz nie tylko historię, ale i nowoczesność. Na trasie zwiedzania prezentowane są współczesne kombajny i maszyny górnicze, które naprawdę robią wrażenie. Szczególnie swoją wielkością, hałasem i siłą. Można je zobaczyć z bliska, a przewodnicy ciekawie tłumaczą, jak działały i co potrafiły.

Jak wygląda zwiedzanie Kopalni Guido – nasze wrażenia. Podziemny Spacer Górniczy
My odwiedziliśmy Kopalnię Guido w towarzystwie przewodnika Michała i musimy przyznać. To była wycieczka, którą zapamiętamy na długo.
Zwiedzanie zaczyna się od mocnego uderzenia. Już sam zjazd autentyczną szolą górniczą robi ogromne wrażenie. To dokładnie taka sama winda, jakiej używali (i przez cały czas używają) górnicy w czynnych zakładach. Wrażenia? Trochę adrenaliny, sporo emocji – i moment, w którym naprawdę zaczynasz rozumieć, co to znaczy praca pod ziemią.
Zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu zajmuje od 2 do 3 godzin.
Poziom 320 w Kopalni Guido
Zjechaliśmy aż 320 metrów w dół, czyli na najgłębiej położoną trasę turystyczną w Polsce. To właśnie poziom 320 jest sercem Kopalni Guido. Tam zaczęła się nasza prawdziwa przygoda.
Zwiedzanie kopalni z przewodnikiem
Jak zawsze podczas takiego zwiedzania zwracamy uwagę na przewodnika, ponieważ od niego wszystko zależy. My maszerowaliśmy z przewodnikiem Michałem, który był świetnie przygotowany. Z pasją i poczuciem humoru opowiadał nam o miejscu, w którym się znajdujemy. Dzięki efektom multimedialnym i surowym warunkom pod ziemią naprawdę da się poczuć, jak trudna i niebezpieczna była (i wciąż jest) praca w kopalni. Słyszeliśmy dźwięki obrywających się skał, odgłosy maszyn, czuliśmy surowy klimat tego miejsca.
Atrakcje na trasie turystycznej
Na trasie turystycznej widzieliśmy nie tylko opowieści z przeszłości. Poznaliśmy rozwój techniki górniczej. Od manualnego wydobycia, przez klasyczne narzędzia, aż po współczesne kombajny. I choć zabytkowa Kopalnia Guido nie wydobywa już węgla, to pod ziemią wciąż można zobaczyć jego pokłady – surowe, ciemne i imponujące. Trafiliśmy na kilka takich miejsc – jeden z nich miał niemal dwa metry grubości.
Jedziemy kolejką!
Jedną z największych atrakcji była dla nas przejażdżka elektryczną kolejką podwieszaną. To unikat nie tylko na skalę Polski, ale i świata. To jedyna taka kolejka górnicza udostępniona turystom. Jeździ się nią kilkaset metrów przez podziemne korytarze, a wszystko to w klimacie, który trudno opisać – trzeba to po prostu przeżyć.
Na końcu trasy czekało nas jeszcze spotkanie z dwoma potężnymi maszynami: kombajnem chodnikowym i ścianowym. Robią wrażenie. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda ich praca i jak zmieniło się górnictwo na przestrzeni dekad.
Pamiątki z kopalni
Nasze zwiedzanie Kopalni Guido zakończyło się w budynku nadszybia. Tam znajduje się sklepik z pamiątkami górniczymi i śląskimi – idealne miejsce, żeby zabrać ze sobą kawałek tego industrialnego świata do domu. Można kupić lampki górnicze, breloczki, a choćby mały kawałek prawdziwego węgla.



Dla spragnionych wrażen – Mroki Kopalni, czyli wyprawa 355 metrów pod ziemię
Jeśli myślisz, iż poziom 320 to już ekstremalne doświadczenie, to „Mroki Kopalni” pokażą Ci, iż można zejść jeszcze głębiej – i to dosłownie. To dodatkowa atrakcja, z której można skorzystać. Wyprawa zaczyna się klasycznie – zjazd szolą górniczą, czyli tą samą windą, którą górnicy zjeżdżali do pracy. Tym razem jednak celem nie jest poziom 320, tylko 355 metrów pod ziemią. I tutaj robi się naprawdę surowo.
Wyprawa dla odważnych
To już nie jest tylko turystyczne zwiedzanie – to konkretna wyprawa. Przemierza się wąskie, nierówne korytarze, strome podejścia, śliskie nachylenia i ciemne zakamarki, gdzie przez cały czas wiszą zgrzebłowe przenośniki, rurociągi i inne elementy prawdziwej infrastruktury górniczej. Nad głową – zapory przeciwwybuchowe, a wokół stal, pył i cisza.
Kompletny brak dźwięków, żadnych odgłosów cywilizacji. Tylko ciemność, która aż dzwoni w uszach. Słychać bicie własnego serca. Kulminacją wyprawy jest przejście przez dawną ścianę wydobywczą – miejsce, gdzie przez lata fedrowali górnicy. Ponad 100 metrów ciasnego przejścia, pochyły teren i strop podparty gęsto rozstawionymi „walenciokami„, czyli specjalnymi stojakami. A węgiel? Tu masz go na wyciągnięcie ręki. Nie jakaś ekspozycja – prawdziwy, surowy pokład, taki, jaki zostawili górnicy ponad 20 lat temu.
Na koniec – coś w rodzaju nagrody: przejazd górniczą kolejką podwieszaną w kierunku Hali Pomp, czyli najgłębiej położonego pubu w Europie. Idealne miejsce, żeby po tej surowej przygodzie napić się czegoś i ochłonąć.
Czy „Mroki Kopalni” są dla wszystkich?
Nie do końca. To trasa dla osób w dobrej kondycji fizycznej. Trochę jak górska wycieczka, tylko pod ziemią. Wygodne buty (najlepiej trekkingowe), ubranie, którego nie szkoda ubrudzić i chęć przeżycia czegoś mocnego
Zwiedzanie trwa około 2 godzin, temperatura waha się między 16 a 18 stopni, a grupy są kameralne (maksymalnie 18 osób). Warto zarezerwować bilety wcześniej – wejścia są limitowane.
Podziemna Szychta – ekipa w akcji
Jeśli klasyczne zwiedzanie to dla Ciebie za mało, koniecznie sprawdź Podziemną Szychtę – Ekipę w akcji. To najbardziej ekstremalna atrakcja w Kopalni Guido, dostępna wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czeka Cię trzygodzinne wyzwanie 355 metrów pod ziemią, czyli głębiej niż sięgają standardowe trasy turystyczne.
Praca górnicza
Uczestnicy zakładają robocze ubrania, gumiaki i kaski z czołówkami, po czym zjeżdżają szolą do ciemnych, surowych korytarzy. W towarzystwie sztygara wykonują realistyczne zadania górnicze: dźwigają ciężkie rurociągi, montują przenośniki taśmowe i budują lutnię wentylacyjną. Wszystko w warunkach podobnych do tych, z jakimi codziennie zmagali się górnicy: ciemność, pył, wysoka wilgotność, brak komfortu. Trzeba być w dobrej formie – podczas wyzwania można spalić choćby 2500 kcal, niczym na porządnym treningu crossfit. To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć coś prawdziwego i nietuzinkowego. Świetnie sprawdza się jako pomysł na wieczór kawalerski, urodziny, imprezę integracyjną lub przygodowy weekend.
Temperatura pod ziemią – jak się ubrać do kopalni?
Temperatura w Kopalni Guido to około 13 – 16 stopni Celsjusza. Jest wilgotno i może być chłodno, zwłaszcza jeżeli spędzisz tam więcej czasu.
Najlepiej ubrać się warstwowo. Ja miałam długie spodnie, natomiast Mateusz krótkie spodenki. Do tego bluza lub lekka kurtka i wygodne buty. Każdy uczestnik otrzymuje na miejscu kask – jest obowiązkowy zapewnia bezpieczeństwo. Przyda się na pewno wysokim osobom.

Historia w skrócie
Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu powstała w 1855 roku. Założył ją hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Na początku służyła przemysłowi i wydobywała węgiel dla rozwijającego się Śląska. Z biegiem lat kopalnia przeszła wiele zmian. Eksploatację zakończono w latach 60. XX wieku. Na szczęście dobrze ją zachowano i przekształcono w atrakcję turystyczną. Dziś kopalnia jest częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. To miejsce cieszy się dużą popularnością. Łączy historię, technikę i edukację w wyjątkowy sposób.
Czy warto odwiedzić Kopalnię Guido?
Dla nas ta wizyta to coś więcej niż zwykłe zwiedzanie. To była prawdziwa podróż w głąb historii i techniki. jeżeli zastanawiasz się, czy warto odwiedzić Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu – zdecydowanie tak. Szczególnie jeżeli chcesz zobaczyć najgłębiej położoną trasę turystyczną, przejechać się nietypową kolejką i poczuć klimat prawdziwej kopalni węgla kamiennego.

Sztolnia Królowa Luiza
Wielu turystów pyta, czy trasa wodna znajduje się w Kopalni Guido? Nie – to atrakcja Sztolni Królowa Luiza, również w Zabrzu. Podziemna trasa łodziami robi ogromne wrażenie. Więcej o Sztolni przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu – Sztolnia Królowa Luiza.

Wesele w kopalni!
Brzmi nietypowo? A jednak – w Kopalni Guido można zorganizować nie tylko koncerty i konferencje, ale choćby wesele. Impreza 320 metrów pod ziemią to propozycja dla par szukających niezapomnianych wrażeń. Dla nas to dodatkowo interesujący temat, ponieważ pracujemy w branży ślubnej. Surowe, industrialne wnętrza tworzą wyjątkowy klimat. Może kiedyś uda się zrealizować tutaj jakiś reportaż?
Kopalnia Guido czy Sztolnia Luiza – co wybrać?
Zastanawiasz się, co wybrać: Kopalnia Guido czy Sztolnia Królowa Luiza? Najlepiej odwiedzić oba miejsca. Guido to autentyczna kopalnia węgla kamiennego, z niesamowitym klimatem i głębią. Sztolnia Luiza oferuje oczywiście przepłynięcie łodziami. Oba miejsca można zwiedzić w jeden dzień. A jeżeli podróżujesz z dzieckiem, to dołóż do tego Rodzinną Szychtę.
Wpis powstał w ramach współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

