Kod na owocach, czyli tzw. kod PLU prawdę ci powie. Umiejętność rozczytywania znaczenia kilku cyferek, widniejących na naklejkach przyczepionych do owoców, pozwoli na podejmowanie świadomych decyzji konsumenckich. jeżeli chcesz mieć pewność, iż jabłka, po które sięgasz, nie miały styczności z pestycydami, a banany nie były modyfikowane genetycznie, naucz się znaczenia ciągu kilku cyferek.
Szereg cyfr umieszczonych na naklejkach na owocach nazywamy kodem PLU. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza „price look-up”, co można przetłumaczyć jako: „kontrola metek cenowych”. Kod PLU składa się z kilku cyfr – czterech lub pięciu, przekazujących informacje na temat miejsca pochodzenia produktu, typu uprawy oraz jej rodzaju i rozmiaru. Posiadanie umiejętności odczytywania kodów PLU pozwoli ci na świadomy wybór produktów w sklepie.
Sprawdź także: Takiej konserwy nie kupuj. W głowie powinna się zapalić czerwona lampka
Kod na owocach. Co oznacza?
Kod czterocyfrowy rozpoczynający się od cyfry 3 lub 4 oznacza, iż do uprawy produktu używano pestycydów oraz nawozów sztucznych. Jest to tzw. żywność konwencjonalna, czyli produkowana na masową skalę. Pięciocyfrowy kod z 9 na początku wskazuje na owoc bądź warzywo pochodzące z upraw ekologicznych. Również liczący pięć cyfr kod, ale rozpoczynający się od 8 informuje, iż mamy do czynienia z produktem genetycznie zmodyfikowanym (GMO).
„Warto zwrócić uwagę na naklejki, które od zawsze widnieją na półkach marketowych towarów. Tego typu oznakowania znajdziemy między innymi na produktach egzotycznych, ale też naszych rodzimych. Zawierają one nazwę producenta / importera, kraj pochodzenia, czasem kod paskowy oraz kod PLU. Tylko wiedząc, co oznaczają kody PLU można świadomie podejmować decyzje konsumenckie troszcząc się o zdrowie swoje i swoich bliskich” – tłumaczy Edyta Bronakowska z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Co znaczą kody umieszczone na naklejkach na owocach i warzywach? – Pyszności; Adobe Stock
Kod PLU a kod kreskowy
Kody PLU istnieją od 1990 roku. Nad systemem czuwa Międzynarodowa Federacja ds. Standardów Produktu – International Federation for Produce Standards (IFPS) założona dopiero w 2001 roku. Nie na każdym produkcie znajdziemy kod PLU. Polskie prawo wymaga jednak, by żywność była oznaczana nazwą i adresem podmiotu pakującego lub wysyłającego, nazwą produktu, krajem, z którego pochodzi oraz klasą jakości.
Towar oznacza się też kodem kreskowym, z którego wyczytać można, skąd pochodzi dany produkt. Przykładowo, o ile kod kreskowy rozpoczyna się od liczby 590, oznacza to, iż produkt pochodzi z Polski. Liczby od 400 do 440 wskazują na produkt niemiecki, a od 00 do 09 na pochodzący z USA. Nie jest to jednak pewne rozróżnienie, ponieważ cyfry te mogą oznaczać kraj pochodzenia dystrybutora, a nie miejsce wyhodowania.