Zarówno passata, jak i koncentrat pomidorowy składają się z uwielbianych przez wielu, czerwonych warzyw. Ponadto mają bardzo podobny smak i zbliżony wygląd. Co więcej, możemy niekiedy używać ich zamiennie, choć w tym przypadku zalecana jest ostrożność. Najlepiej poznać cechy jednego i drugiego produktu, by wiedzieć, do czego ich używać.
REKLAMA
Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone
Czym jest koncentrat pomidorowy? Używamy go przede wszystkim do zup i sosów
Koncentrat pomidorowy zna praktycznie każdy z nas. To produkt, który bez wątpienia można nazwać najczęściej używanym we włoskiej kuchni. Czym jednak adekwatnie jest? Koncentrat z pomidorów powstaje w wyniku mocnego rozdrobnienia tych warzyw oraz odparowaniu z nich nadmiaru soków. Do jego stworzenia pomidory muszą być świeże oraz pozbawione wszelkich wad i uszkodzeń. W początkowym procesie warzywa są podgrzewane do temperatury sięgającej 85 stopni Celsjusza oraz oddzielana jest skórka od miąższu. Obrobione pomidory zostają przetarte oraz poddane pasteryzacji w odpowiednich pojemnikach. Najczęściej są to niewielkie słoiczki, które kojarzymy ze sklepu. Koncentrat pomidorowy używany jest głównie do pokrywania spodu pizzy, wzbogacania smakowo sosu do spaghetti czy gotowania zupy pomidorowej. Wystarczy, iż dodamy jedną lub dwie łyżki do bulionu i już uzyskamy oczekiwany efekt. W przypadku passaty sprawa wygląda nieco inaczej.
Co to jest passata? Różnica tkwi w konsystencji. Potrzeba jej o wiele więcej, by osiągnąć efekt
Passata od koncentratu pomidorowego różni się między innymi intensywnością smaku oraz konsystencją. Kiedy do sosu czy zupy wystarczy dodać odrobinę przecieru, tak w przypadku passaty musimy wlać już całą butelkę. Mimo to wiele osób ceni ją za delikatniejszy smak. Produkcja passaty również nieco się różni. Na początku pomidory zostają posiekane, a potem poddawane procesowi przecierania. Skład produktu jest zwykle bardzo prosty, choć możemy spotkać się z odrobiną soli lub nieznacznym urozmaiceniem pasty ziołami - najczęściej bazylią.
Passata w przeciwieństwie do koncentratów nie potrzebuje długotrwałej obróbki cieplnej i nie musimy jej zagotowywać. Wszystko dzięki temu, iż jest poddawana gotowaniu na etapie tworzenia. W kuchni możemy wykorzystać ją jako podstawę sosu do pizzy, ale smarowanie dołu ciasta nie będzie dobrym pomysłem. Jest bowiem zbyt lekka i lejąca, przez co z pewnością się wchłonie. Sprawdzi się jednak jako dodatek do gołąbków, makaronów, czy zapiekanek. Zawsze możemy również zagęścić ją, dodając odrobinę znanego nam już koncentratu. Poza passatą w sklepach spożywczych znajdziemy również inny, podobny produkt. To pulpa pomidorowa, która różni się od niej występowaniem całych kawałków pomidorów. Należy jednak zwrócić zawsze uwagę, czy są one w skórkach, czy bez.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.