Co symbolizują poszczególne kolory zniczy?
1 listopada to dzień, w którym cmentarze w całej Polsce są rozświetlane przez setki, a choćby tysiące zniczy. Obok kwiatów, stanowią nieodzowny element ozdobny miejsc spoczynku. Okazuje się jednak, iż poszczególne kolory zniczy mają swoją symbolikę. Warto ją znać, by przez przypadek nie popełnić gafy.
Co oznaczają konkretne kolory zniczy? Okazuje się, że:
- Czerwony – oznacza miłość i przywiązanie;
- Niebieski – to kolor przyjaźni i przywiązania;
- Fioletowy – symbolizuje refleksję, smutek i żal;
- Zielony – może oznaczać odrodzenie i nowe życie, znicze w tym kolorze są najczęściej stawiane w okresie świątecznym;
- Biały – oznacza niewinność i wierność, a także czystość, pokój i szacunek;
- Żółty – oznacza życie wieczne oraz nadzieję.
Według niektórych osób ozdabianie grobów dużą liczbą zniczy w kolorze żółtym może być postrzegane za gafę, ponieważ intensywna barwa może kojarzyć się z euforią i życiem, co nie zawsze jest zgodne z kontekstem żałoby. jeżeli chcemy ozdobić grób żółtymi zniczami, to wówczas najlepiej wybrać te w stonowanych odcieniach.
Dlaczego zapalamy znicze na grobach zmarłych?
Wiele osób odwiedzających cmentarze może zastanawiać się nad tym, dlaczego w ogóle zapalamy znicze na grobach. Okazuje się, iż ta tradycja umożliwia oddanie czci osobom zmarłym. Ogień płonącego znicza oświetla drogę ich duszom, a także jest wyrazem miłości i pamięci. To również symbol wieczności i bliskości.
Oprócz zniczy, do ozdabiania grobów na cmentarzach wykorzystujemy również kwiaty. Mowa tu między innymi o chryzantemach, wrzosach, daliach, astrach czy goździkach. Rodzaj kwiatów, którymi przystrajamy groby zwykle jest uzależniony od konkretnej pory roku.
Zobacz też:
Męczy cię kaszel i ból gardła? Zamiast do apteki, pędź do kuchni i przygotuj ten syrop
Chcesz postawić ławkę przy grobie? Sprawdź, co mówią przepisy
Ręczniki będą śnieżnobiałe przez lata. Wystarczy metoda mojej babci